https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

EN ‘AZİZ’ TRANSFER

Okunması Gerekenler

brunoKurumsallaşma ve kulüp içi demokrasi konusundaki tek adam hevesli yönetim anlayışını her fırsatta eleştirdiğim ama totalde Fenerbahçe Spor Kulübü’nün son 40 yıldaki tartışmasız en büyük başkanı Aziz Yıldırım’ın transfer anlamında kulübe kazandırdıklarından bahsedeceğim bugün.
Lig başlayana kadar böyle, malum boş geçmeyelim.
Aziz Yıldırım gerçekten de çok önemli transferlere imza attı.
ortega fbMesela Arjantin Milli takımında oynayan bir oyuncuyu Türkiye’ye getiren tek spor kulübü olma ünvanını Fenerbahçe’ye kazandıran kişi Aziz Yıldırım’dır.
En Aziz transfer olarak Ortega’yı gösterenler olabilir. Gerçekten de müthiş bir oyuncuydu Burrito ve hiç de başarısız değildi. Takımda papazlığa soyunmuş Ogün, Ceyhun ve Abdullah’ın kurbanı oldu. Ya da Öyle yansıdı medyaya.
Bakanlar kurulu kararı ile Maradona’nın formasını giyme izni almış bir adamın Türkiye’ye getirilmesi gerçekten müthiş bir iş ama bana göre en Aziz Transfer Ortega olmamalı.
Anelka gibi bir dünya starını henüz 25’inde Fenerbahçe’ye getirdi, en Aziz transfer Anelka’dır diyenler de olabilir, bence O da değil.
Fenerbahçe Spor kulübü tarihinin en başarılı yabancı oyuncusu Alex’i en Aziz transfer olarak kabul edenler de olabilir. Gerçekten de daha bir yüzyıl Alex’in istatistiklerine yaklaşabilecek bir oyuncu daha geleceğine inanmıyorum ama Bence Alex de değil.
Kaldı ki Ben Alex transferinin baş kahramanı olarak Hakan Bilal Kutlualp’i görüyorum.
Bana göre Aziz Yıldırım’ın en büyük transferi Tanju Çolak transferidir.
alex fbAziz Yıldırım’ın bir oy farkla başkan seçildiği günün gecesi Rıdvan Dilmen, Fenerbahçe çok önemli bir başkan kazandı, çok önemli işler yapacaktır, çok önemli transferler yapacaktır demişti ve örnek olarak da Tanju transferini göstermişti, ki henüz futbol şubesi sorumlusu iken gerçekleştirdiği!
Avrupa Gol Kralı, Bronz ayakkabı sahibi ve en önemlisi rakibin en önemli silahı.
Şöyle düşünün, elinizde taraftarın sevgilisi bir oyuncu var. Yeni jenerasyon için Alex, bizim jenerasyon için Rıdvan diyim.
Böyle bir oyuncunun Galatasaray’a transfer olduğunu düşünebiliyor musunuz ?.
İşte aynen öyle bir transferdi bu. Yer yerinden oynadı, her yer zangır zangır titredi.
O süreci çok iyi hatırlıyorum, günlerce gizliden gizliye yürütülen bir transfer, şarkıcı Gökhan Güney vasıtasıyla gönderilen teklifler, gizli gizli teknelerde atılan imzalar.
tanju 5Tam bir aksiyon filmi gibi. Bir tek Denzel Washington ve hayatının en başı belada anında, 5 tane düşmanı tarafından aynı anda köşeye sıkıştırılmış vaziyetteyken espri yapmaya çalışan bir kaç zenci eksik.
Gerçekten iç transferde ben böyle bir transfer bombası hatırlamıyorum.
Aziz Yıldırım’ın bence en görkemli, en sansasyonel transferi kesinlikle Tanju Çolak’dır!
Tanju Çolak Fenerbahçe’de de gol krallığı yaşadı, Bronz Ayakkabı Ödülü’nü aldı, tuhaf bir 10 numara ısrarı sebebiyle, acımasızca başını Aykut ve Oğuz’un çektiği Sakaryalılar Grubu tarafından dışlandı. Güven Sazak da en önemli icraatlarından biri olarak as oyuncuların defterini dürdü sonrasında.
Gönlümde önemli ikinci transfer de Mehmet Topuz transferidir. İtirazlar mutlaka gelecek
Valla hiç o kadar para verilir miydi, hayatta o kadar yapmaz, hiç bir faydası olmadı ki Fener’e diye düşünenlerden biri değilim.
tanju 4O transfer bir had bildirme transferiydi, bazen patronun kim olduğunu göstermek lazım, bazen had bildirmek gerekir. Değil oyuncu almak, gerekirse parayı camdan sokağa atarsın gücünü göstermek için.
Fenerde oynamam, futbolu bırakırım diyen Mehmet Topuz’u deyim yerindeyse saçından sürüdüğü gibi Fener’e getirdi.
Tıpış tıpış geldi, tıpış tıpış oynadı.
Oynamasa da olurdu ki ? Keserdin saçını Samandıra’ya güvenlik yapardın.
Emre de çok önemli bir transferdi. Elvir Baljić yine öyle. Para da kazandırdı.
Aziz Yıldırım’ın yaptığı en kötü transfer de Guiza’dır. Bonservis bedeli itibariyle. 14 milyon verdi, 10 milyonu çöpe gitti.
Dia, Maldonado, Josico, Krasic vb pek çok kötü transfer de var say say bitmez.
Bugün ki konumuz en Aziz Transfer’di.
Ben fikrimi bu şekilde beyan ettim, daha da Aziz Transferler olması dileğiyle sizlere soruyorum:
– Sizce en Aziz transfer hangisi ?

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

bruno.monte@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular