https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

AVRUPA ATLETİZM ŞAMPİYONASI/ZÜRİH 5. VE 6.GÜN

Okunması Gerekenler

eminnZürih’in 5. gününün sabah seasında bayanlar maraton yarışı  yapıldı. Fransız Christelle Daunay şampiyona rekoru ile altın madalyayı kazandı. Son 2 bin metreye kadar Daunay’ı zorlayabilecek gibi gözüken ama son metrelerde yavaş yavaş kopan Valeria Straneo gümüşü kazandı. Portekizli  Jessica Augusto ise bronzu kazandı. Türkiye’den Elvan liderin 4 dakika 32 saniye gerisinden gelerek 5. sırada yer aldı. Diğer sporcularımızdan Nilay Esen 31. Bahar Doğan ise 45. sırada yer aldı.3 sporumuzda yarışı tamamladı böylelikle takımlar sıralamasına dahil olduk. Takımlar sıralamasında 12 takım arasından (Almanya’dan 2 isim bitirebilince sıralamaya dahil olmadılar.) 7 olduk.

Akşam seasında bayrak yarışlarının elemeleri dışındaki tüm mücadeleler final mücadelesiydi. Erkekler çekiç atmada her zaman favori olan Krisztian Pars 82.69 ile bu sezonun Dünya’daki en iyi derecesini atarak Avrupa şampiyonu oldu. Moskova’nın şampiyonu olan Pawel Fajdek ise bu sefer gümüşte kaldı. Rusya’dan Serygey Litvinov ise bronzu aldı. 41 yaşındaki 14 kere İtalya şampiyonu Nicola Vizzoni ise elemelerdeki performansından daha kötü bir görüntü çizdi ve 11. tamamladı.

Bir sonraki yarışma erkekler sırıkla atlamaydı. Bu sezon salonda Sergey Bubka’nın da gözleri önünde Dünya rekoru kıran Renaud Lavillenie tabiki çok büyük favoriydi. Lavillenie 5.65’i rahat geçtikten sonra çıtayı 5.80’e yükseltti.  Bunda da çok rahat bir şekilde başarılı oldu. Daha sonraki 5.90 ile de Avrupa şampiyonluğunu kazandı. 5.70 atlayan 3 isimden Pawel Wojciechowski gümüşü kazanırken, Jan Kudlicka ve Kevin Menaldo (Fransa’nın yeni parlayan yıldızı) bronzu paylaştı.

Günün ilk pist yarışı bayanlar 800 metreydi. Avrupa’da en iyi dereceyi yapan Maryna Arzamasova 1. olurken kariyer derecelerini yapan  Lynsey Sharp 2. Joanna Jozwik 3. oldu.

3 adım atlama bayanlarda son 2 Avrupa şampiyonasında gülen ve Helsinki’de 14.99 ile şampiyonluğa ulaşan Olga Saladuha yine kazandı. Rusya’dan Yekaterina Koneva 2. olurken yine Rusya’dan İrina Gumenyuk 3.’lüğü aldı.

Bayanlar disk atmada son dönemleri domine eden son Dünya, Olimpiyat ve Avrupa şampiyonu olan Sandra Perkovic burada en yakın rakibine yaklaşık 6 metre fark atarak hem Hırvatistan rekoru kırdı hem de altını kazandı. Son Dünya şampşyonasının gümüşlüsü Melina Robert-Michon burada da gümüşü kazandı. 3 Almandan belki de en az şansı olan Shanice Craft bronzu almayı başardı.

400m engelli bayanlarda son Dünya şampiyonu olan Irina Davydova’nın bronzda kalmasıyla 4*400’lerde madalyaları olan Eilidh Child altın madalyayı kazandı. Hanna Titimesh ise kariyer derecesini yaparak gümüşü kazandı.

Günün son yarışı bayanlar 5000m’ydi. Türkiye’den Gamze Bulut da finalde yer alıyordu. Kariyerinin en başlarında 1500 ve 3000’de koşan, son 1-2 yılda 5000’de de koşmaya başlayan İsveçli Bahta Meraf altın madalyayı kazandı. 1500’de Aregawi’yi mağlup ederek altına koşan Sifan Hassan burada gümüşte kaldı. Bronzu diğer bir Hollandalı Susan Kuijken kazandı.

 

Avrupa şampiyonasının son gününün sabahında erkekler maraton müsabakası yapıldı. Son dönemlerin formda ismi Daniele Meucci altın madalyayı kariyerinin en iyi derecesiyle kazanırken, Yared Shegumo gümüş madalyayı Rusya’dan Alexsey Reunkov da bronz madalyayı kazandı.

 

Son günün akşam seası bayanlar gülle atma ile başladı. İlk atışındaki 18.87’den sonra inanılmaz bir istikrar yakalayıp bir de bu atışların arasına 19.90’ı sıkıştıran Christina Schwanitz rahat bir şekilde Avrupa şampiyonluğuna ulaştı. 20 metrenin üzerine çıkmasını bekliyordum ancak bunu başaramadı.2. Yevgeniya Kolodko olurken, Anita Marton Macaristan rekoru kırarak bronzu aldı.

3000 su engelliden diskalifiye olan Mekhissi Benabbad 1500’de 3.45.60’lık derecesiyle 1. oldu. Yarışın son 100-150 metresinde arkasına zaman zaman bakışlar atması federasyona göndermelerde bulunması olarak nitelendirildi. Norveç’e tek madalyasını getiren Henrik Ingebrigtsen gümüşü aldı. Chris O’Hare ise bronzu aldı.

Yüksek atlama bayanlar müsabakası büyük bir mücadeleye sahne oldu. Yarışmadan önce acaba 2 metreyi görebilirmiyiz Vlasic ve Chicherova’nın yokluğunda derken 35 yaşındaki Ruth Beitia daha ilk hakkında 2.01’i atlayarak altını aldı. 2.01’e kadar hatasız gelen Mariya Kuchina ise orada takılınca gümüş ile yetinmek zorunda kaldı. Ana Simic ise Hırvatistan’a bronzu getirdi.

Pistte ilk kez takım yarışmalarına geçilirken ilk olarak bayanlar 4*400 yapıldı. Fransa son 50-60 metreye kadar madalya hesabında bile yokken Floria Guei’nin müthiş sprinti bir anda onları altın pozisyonuna getirdi. Ukrayna son anda gümüşe tutunurken, Britanya bronz ile yetinmek zorunda kaldı. Sadece birkaç metre olsaydı Ukrayne 3.’lüğe düşecekti.

4*400 erkeklerde ise Rusya genç kadrosuyla iyi iş çıkartacaklar arasında duruyordu. Yarış sırasında iyi bayrak değişimleriyle son adam Martyn Rooney’e kadar öndelerdi. Ancak Rooney farkını ortaya koydu ve Britanya’ya altını getirdi. Rusya gümüşü alırken Polonya Fransa’nın önünde bronzu aldı.

Ekranlara çok fazla gelemeyen erkekler uzun atlamada tam 7 isim –zaman zaman değişik yönlerden esen rüzgara rağmen- 8 metreyi geçti. En formda isim olan Greg Rutherford 8.29’luk atlayışı ile altını aldı. Son zamanlarda düşüşte olan Yunan sporuna Louis Tsatoumas’ın 8.15’lik atlayışı kesinlikle nefes vermiştir ki o da gümüş aldı. 34’lük Kafetien Gomis ise bronzu kazandı.

3000m engelliye İskandinavların damgasını vurmasını beklerken –kendinin de belirttiği gibi- oldukça relaks yarışan Alman Antje Möldner-Schmidt altını kazandı. Charlotta Fougberg favorilerden biriyken gümüşte kaldı. İspanyol Diana Martin ise bronzu kazandı. Diğer bir favori Sandra Eriksson ise çok gerilerde kalarak büyük hayal kırıklığı yaşadı. Bizim atletimiz Özlem Kaya ise 10.06.68’lik derecesiyle son sırada yer aldı.

Erkekler cirit atma günün en son tamamlanan müsabakası oldu ancak başlama saati olarak ondan daha sonra başlayan müsabakalar da vardı. Burada kariyeri boyunca Tero Pitkemaki’nin bir adım gerisinde yer almış Antti Ruuskanen 88.01’lik müthiş atışı ile altın madalyayı kazandı. Vücut dili olarak çok da iyi gözükmeyen son Dünya ve Avrupa şampiyonu Vitezslav Vesely ise 5. hakkındaki 84.79’u ile gümüşü aldı. Kendine has stili ile bildiğimiz Pitkemaki ise 84.40 ile bronzda kaldı.

5000m erkeklerde Mo Farah 10 binden sonra burayı da kazanarak yine duble yaptı. Azeri Hayle Ibrahimov son 200’e kadar Farah’ın ritmini tutturdu ama daha sonra gerilerde kalarak 2. oldu.Bu organizasyonun yıldızlarından olan Andy Vernon bu sefer bronz aldı. 10 binde harika koşan Ali Kaya asıl dalı olan 5000’de son tur içinde çok aralarda ve içeride kalarak istediği atağı yapamadı ve 9. oldu.

Turnuvanın son yarışları olan 4*100 bayanlar ve erkeklerde tahmin edilceği gibi Britanya altın madalyayı kazandı.Erkeklerde Britanya’nın son koşucusu olan Adam Gemili’nin Alman Lukas Jakubczyk’u mağlup etmesiyle Britanya’ya altını getirdi. Almanya gümüşü aldı, Fransa ise Lematrie’ye rağmen bronzda kaldı.

Bayanlar 4*100’de ise çok iyi koşan Britanya takımı ulusal rekorlarını kırarak altını aldılar. Ev sahibi İsviçre ise daha startta bayrağı düşererek hayal kırıklığı yaşadı. Hollanda da ise 100 ve 200 şampiyonu Dafre Schippers bayrağı alacakken bayrak yere düştü ve onlar da diskalifiye oldu.  Sırasıyla Fransa ve Rusya kürsüyü tamamlayan diğer ülkeler oldular.

AVRUPA şampiyonasında madalya sıralaması ise şöyle oldu:

1- Britanya –> 12 altın, 5 gümüş, 6 bronz

2- Fransa –> 9 altın, 8 gümüş, 6 bronz

3- Almanya –> 4 altın, 1 gümüş, 3 bronz

4- Rusya –> 3 altın, 6 gümüş, 13 bronz

5- Hollanda –> 3 altın, 2 gümüş, 1 bronz

6- Polonya –> 2 altın, 5 gümüş, 5 bronz

7- Ukrayna  –> 2 altın, 5 gümüş, 1 bronz

İspanya  6, Belarus 2, İtalya 3, Çek Cumhuriyeti  4 madalya alarak turnuvayı kapattılar.

Türkiye ise 33 sporcuyla katıldığı bu turnuvadan sadece Ali Kaya’nın 10 bindeki bronzuyla kaldı.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

emin.kazdaloglu@abcspor.com

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular