https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

AVRUPA ATLETİZM ŞAMPİYONASI/ZÜRİH 3. VE 4.GÜN

Okunması Gerekenler

eminnZürih’in 3. gününde de serin hava ve yağmur damgasını vurdu.2. günde biten dekatlon müsabakalarından sonra 3. günde de heptatlon müsabakaları başladı.

Her zaman günün ilk mücadelelerinden olan 20km bayanlar yürüyüş günün ilk yarışmasıydı. Erkeklerde istediğini bulamayan Rusya burada Elmira Alembekova ile altına uzandı. Lyudmyla Olyanovska Ukrayna’ya gümüşü, Anezka Drahotova da Çek Cumhuriyetine bronzu getirdi.

3. günün sabah seasında yapılan heptatlon disiplinlerinden (100m engelli ve yüksek atlama) yüksek atlama inanılmazları yaşattı. Birçok sporcu kariyer derecesini yaparken, yüksek atlaması iyi olan Nadine Broersen ve 19 yaşındaki Nafissatou Thiam ferdi yüksek atlamacıların derecelerine ulaştı. Broersen kariyer derecesiyle beraber Hollanda rekorunu da kırarak 1.94’ü atladı.Ancak 1.97’yi denememeyi tercih etti. Thiam ise 1.97’yi son hakkında geçerek bu sezon Avrupa’nın en iyi derecesini elde etti.Bu atlayıştan sonra Broersen’in o anki yüz ifadesi herşeyi anlatıyordu zaten. Heptatlon sabah seasını Broersen liderlikle, Thiam ise 2.’likle kapattı.Son Avrupa şampiyonu Nana Djımou ise 5. sıradaydı.

Heptatlonda akşam seasında 2 disiplin yapıldı. Gülle atmadan sonraki 200m yarışında kariyer derecesini koşan Carolin Schafer günü 2. sırada tamamladı. Thiam Schafer’in sadece 6 puan önünde lider  iken, Broersen’de Schafer’in 4 puan arkasında 3. idi. Günün akşam seasındaki ilk final bayanlar sırıkla atlamaydı. Yine harika bir mücadeleye sahne olan bu disiplinin son ve tüm madalyaları belirleyici atlayışı gerçekten nefes kesti. Anzhelika Sidorova 4.55’i atladıktan sonra 4.60’ı denemeyerek büyük bir risk aldı. Ekaterini Stefanidi kariyerinin büyüklerde ilk altınına ve madalyasına mı gidiyor derken Sidorova 4.65’te son hakkında başarılı oldu ve altını kaptı. Ekaterini gümüşü alırken, Angelina Zruk-Krasnova Rusya’ya bronz getirdi. Alman Lisa Ryzih son anda bronzu kaçırmış oldu.

Yayın akışının yine sıkışmasından dolayı çok da fazla ekrana gelemeyen üç adım atlama erkekler finalinde daha ilk hakkında 17.46 ile Avrupa’nın bu sezonki en iyi atlayışını yapan Benjamin Compaore altına rahat uzandı. Kürsüyü iki Rus Adams Lyukman ve Alexsey Fyodorov tamamladı.

Bayanlar cirit atmada, kariyerinin tek eksiği Avrupa şampiyonluğu olan ve yeni anne olan Barbora Spatokova güldü. Altını kazandıktan sonraki röportajında bugün iyi atmadığını ve buna rağmen kazandığını söyledi. Gerçekten de böyleydi.5. hakkında 64 metrenin üzerine çıkamasaydı belki de madalya harici kalacaktı ama tek bir atış altını getirdi.2. Tatjana Jelaca, 3. ise Linda Stahl oldu.

Organizasyonun en büyük olayına sahne olan 3000m su engelli finalini aslında Mekhissi-Benabbad kazandı. Ancak daha yarış bitmeden son 100m’de formasını çıkartıp bu halde finişi geçmesi ona pahalıya patladı. İspanya takımının yaptığı itirazdan sonra kurallara aykırı bir şekilde hareket ettiği belirtilerek Benabbad diskalifiye edildi. Diğer bir Fransız olan Yoann Kowal altını kazandı. Krystian Zalewski gümüşü ve İspanya’dan Angel Muller bronz madalya aldı. Kowal bu durumun utanç verici olduğunu söylemişti ve kürsüde Angel Muller ile poz vermeyerek tepkisini belli etti.

Günün son finali 110m engelli finaliydi. Martinot Lagarde sezonun en formda atletiydi ancak burada hayal kırıklığı yaşadı. Hemen hemen tüm engellere takıldı ve son engele de çok kötü çarparak madalya dışı kalacaktı ki 3. olan vatandaşı Dimitri Bascou’nun kulvar ihlalinden sonra diskalifiye olması ona bronz kazandırdı.Helsinki’nin de altın madalyalısı Sergey Shubenkov yine altını kazanırken, William Sharman gümüşü Britanya’ya getirdi.

4. günde sabah 50 km erkekler yürüyüş yapıldı. 36 yaşındaki Yohann Diniz Dünya rekoru kırarak 1.’liğe ulaştı. Matej Toth Slovakya’ya 2 madalyasından birini getirirken Ivan Noskov’da Rusya’ya bronz madalyayı getirdi.

Sabah heptatlonun sondan iki önceki disiplini de tamamlandı. Uzun atlamada Almanlar harika iş çıkarttılar ve 1,2 ve 5. oldular. Toplam sıralamada ise Schafer Thiam’ın önüne geçmiş oldu.

Akşam seansı heptatlonda cirit atmayla başladı. Broersen ve Djimou son atışlarındaki 50m’nin üzerine çıkışlarıyla hayal kırıklığı yaşamadılar ve buradan iyi puan toplayan isimler oldular.Son müsabaka öncesi Djimou kendini ilk sıraya atarken, Broersen 2. Thiam ise 3. sıradaydı.

Heptatlonun 6. disiplininin ardından 400m erkekler ve 400m bayanlar yarışları üst üste yapıldı. Yıllardır çalışmasının emeğini burayı kazanarak yaşayan Martyn Rooney altını kazandı. Matthew Hudson-Smith bence altın için daha favoriydi ama vatandışının arkasında kaldı. İsrail’den Donald Sanford ise bronzu kazandı.

400m bayanlarda ise İtalyan Libania Grenot altını kazandı. Olga Zemlyak gümüş, Fotofiniş ile İspanyol İndira Terrero da bronzu aldı. Son Dünya şampiyonasını dramatik bir sonlar kazanan Christine Ohuruogu ise madalya dışı kaldı. Zaten bu sezon oldukça formsuzdu ve neredeyse burada finale dahi çıkamayacaktı.

1500m bayanlar finalinde ise Abeba Aregawi-Sifan Hassan düellosu vardı. Geçen sene Dünya şampiyonluğunu harika sprinti ile kazanan Aregawi bu sefer Hassan’ın son 500’deki sprintine karşı koyamadı ve gümüşte kaldı.3.’lüğü ise Laura Weightman aldı.

Yağmur yağışıyla birlikte başlayan erkekler yüksek atlama finalinde bu sezon 2.40’ı geçen 3 tane isim vardı.Bogdan Bondarenko 2.352lik atlayışıyla altını aldı. Andriy Protsenko 2.33 ile gümüşü, Ivan Ukhov 2.30 ile bronzu aldı. Beklentilerin çok altında kaldı atlayışlar ama bunda havanın 11-12 derecelere kadar soğumasının ve yağmurun etkisi büyük. Bondarenko altını garantiledikten sonra kariyer derecesini geliştirmek için 2.43’ü denedi ama ilk denemesinden sonra müsabakayı o da tamamladı.

Yüksek atlamadan sonra hemen piste dönmüştük ve burada 800m erkekler müsabakası vardı. Polonya’dan 3 isim varken, Fransızların ‘Patron’ lakabı taktığı Pierre-Ambroise Bosse en büyük favoriydi. Yarıştan bir gün önce taktik yarışlarını sevmediğini söylemişti Bosse ve bu yarışta nasıl yarışacağının sinyallerini biraz vermişti. Yarışı başından sonuna kadar domine etmeye çalıştı.Polonya’lıların onu sıkıştırmasına izin vermedi ama son 200m’deki ataklara cevap veremedi ve yarışı son 40-50m’de de bıraktı ve sonuncu oldu. Polonya’dan son 100’ü her zaman iyi olmuş olan Adam Kszchot altını kazandı. Artur Kuciapski Polonya’ya bir de gümüş getirdi. English soyadlı İrlandalı Kim English ise bronz madalyayı aldı.

Bu finalin ardından bayanlar 200m finalinde 100m’de olduğu gibi Dafre Schippers çok rahat bir şekilde altına uzandı. Onu zorlaması beklenen Jodie Williams kariyer derecesiyle gümüşü kazandı. Myriam Soumare bu sefer bronzda kaldı.

Bayanlar çekiç atma yine efsanevi sayılabilecek bir final oldu. Anita Wlodarczyk ilk 2 hakkında faul yaptıktan sonra 3 hakkında kendini ilk 8’e atabilmeliydi ki sonraki haklarını deneme şansı elde etsin.3. hakkında 75 küsür metrelik atışıyla 1. sıraya yerleşti. Bunu takip eden haklarında da derecesini 78.76’ya yani şampiyona rekoruna kadar geliştirdi. Tarzından ötürü seyirciyi de arkasına alıp altına uzandı. Martina Hrasnova gümüşü kazandı, Joanna Fiodorow bronzu kazandı. Bu sezon 78’e atan Betty Heidler 72 metre atabilerek 5. sırada kaldı.

400m engelli finalinde de iyi bir kadro vardı. Ev sahibi İsviçre Kariem Hussein ile ilk ve tek altınını kazandı. Son engelde Hussein tökezlemesine rağmen finişi Rasmus Magi’nin önünde geçti. Magi gümüş, Denis Kudryavtsev Rusya’ya bronzu getirdi.

Günün son finali erkekler 200m’ydi. Burada bizim adımıza Ramil Guliyev de yarışıyordu. Türkiye adına ilk kez böyle bir organizasyonda bir sprintçiyi finalde izlemiş olduk. Fena da koşmadı ama son 60-70 metrede belki de madalyayı kaçırdı. Karşıdan esen rüzgara rağmen Britanya’nın yeni yıldızı Adam Gemili 19.98’luk derecesiyle altını kazandı.100m’den sonra 200’de de ünvanını koruyamayan Christophe Lemaitre gümüşü aldı. Serhiy Smelyk son andaki atağıyla bronzu kaptı.

Heptatlonun son müsabakası 1500m’ydi.Broersen’in 1500’ü diğer favorilere göre daha iyiydi ancak, Nana-Djimou harika bir kontrol ve koşu ile hem Broersen’in önünde bitirdi hem de 2.15.22 ile kariyer derecesini elde etti.Broersen ise belkide kariyerinin en kötü 1500’lerinden birini koşarak altını kaçırdı. Djimou altını, Broersen gümüşü, puan sıralamasında Schafer’in önünde bitirmeyi başaran 19 yaşındaki Thiam da bronzu kazandı.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

emin.kazdaloglu@abcspor.com

Son Haberler

HABABAM GÜM GÜM GÜM

Evet haylazdır Hababam. Ele avuca sığmaz, ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Bir bakmışsın herkesin yüzünü güldürüyor. Bir bakmışsın hepimizi...

Benzer Konular