https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ATP TENIS – OCAK VE ŞUBAT

Okunması Gerekenler

  ARIF SAHIN-2ATP Sezonu’nda ilk iki ayı geride bıraktık. Bu iki ayda yaşananları kısaca hatırlayalım; yazının ilk bölümünde turnuva bazında bakalım, ikinci bölümde de öne çıkan isimlere bakalım, son olarak da Türkler’e bakalım…

TURNUVALAR
                İlk iki ayın tek Grand Slam’i Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nda –son yıllarda erkekler tenisinde alışageldiğimiz üzere- çok fazla sürpriz yaşanmadı. Novak Djokovic’in son beş yıldaki dördüncü Avustralya Şampiyonluğu’yla biten turnuvada geçen yılın inişli-çıkışlı ismi Andy Murray finali gördü. Geçen yılın şampiyonu Stan Wawrinka yarı finalde kaldı, diğer yarı finalist de sezona etkili bir oyunla giren Tomas Berdych oldu. Turnuvanın en büyük hayalkırıklığı Roger Federer’in 3.turda Seppi’ye elenmesi oldu. Diğer seribaşlarından; Fognini birinci, Monfils ikinci , Isner üçüncü turda elendiler. Seribaşı olmayan isimlerden evsahibi Nick Kyrgios çeyrek finale çıkma başarısı gösterirken, Seppi-Tomic-Müller dördüncü tura kadar ilerleyebildiler…
                Bu iki ayda (Şubat’ta) ATP 500 serisinde yer alan dört turnuva oynandı. Bu dört turnuvadan Dubai turnuvasının ayrı bir yeri var, takvimde 500 puanlı turnuvalar arasında yer almasına rağmen katılan isimleri düşünürsek bir Masters turnuvası seviyesinde olduğunu söyleyebiliriz. Dubai finalinde 1 ve 2 numaralı seribaşları karşılaştılar ve Roger Federer, Djokovic’i iki sette geçerek kupayı aldı; Berdych ve (lucky loser) Borna Coric yarı final yaptılar; seribaşlarından Goffin-Gulbis birinci, Agut-Feliciano ikinci turda elendiler…
Rotterdam’da Stan Wawrinka finalde Berdych’i yendi; Simon-Raonic yarı finalde kaldılar; seribaşlarından Gulbis birinci, Agut-Dimitrov ikinci turda elenerek hayal kırıklığı yarattılar… Toprak kortta oynanan Rio’da David Ferrer finalde Fognini’yi yenerek şampiyon olurken Nadal yarı finalde Fognini’ye kaybetti, Haider-Maurer yarı finalist olarak sürpriz yaptı… Acapulco’da David Ferrer üstüste ikinci haftada da şampiyon oldu (hem de topraktan serte dönerek) Kei Nishikori finali kaybetti ama dünya sıralamasında dördüncü basamağa çıkmış oldu, Anderson ve (elemelerden gelen) Harrison yarı final yaparken, Dimitrov yine ikinci turda elenerek hayal kırıklığı yarattı.
                ATP 250 turnuvaları: Bu bölümde tam 13 tane 250 puanlı turnuva oynandı. Bu turnuvalarda en göze çarpan şampiyon Victor Estrella-Burgos oldu. 34 yaşındaki Dominikli toprak zeminde oynanan Ekvador-Quito turnuvasında finalde Feliciano Lopez’i yenerek kariyerinin ilk şampiyonluğunu elde etti. Federer-Nadal-Kei-Stan-Ferrer-Lopez gibi sıralamada önemli yer tutan isimler birer şampiyonluk elde ederken turdaki en genç şampiyon da Auckland’de şampiyon olan 21 yaşındaki Jiri Vesely oldu.
OYUNCULAR
                TOP8:
 Novak Djokovic ATP Sıralaması’nın zirvesinde toplamda 136.haftasını geride bıraktı. Bu yıl Avustralya Açık’la beraber bir 500’lük, bir de 250’lik turnuvaya katılan Nole Avustralya’da şampiyon, Dubai’de finalist oldu; tek kötü sonucunu Doha’da çeyrek finalde Ivo Karlovic’e kaybederek elde etti.
         _ Roger Federer de Djokovic’le benzer bir yolu izledi, sadece sezonu Doha yerine Brisbane’de açtı. Avustralya’da üçüncü turda Seppi’ye elenen Fedex Dubai’de Djokovic’i, Brisbane’de Raonic’i yenerek kupaları aldı.
         _ Rafael Nadal’ın her turnuvada daha iyiye gittiğini söyleyelim. Sezonu açtığı Doha’ya daha ilk turda veda eden Rafa Avustralya’da çeyrek final, Rio’da yarı final oynadıktan sonra ATP 250 Buenos Aires’te şampiyon oldu. Çiftlerde de partneri Juan Monaco’yla iki turnuvaya katılan Rafa Dubai’de kupayı aldı, Buenos Aires’te ise çeyrekte kaldı.
         _ Kariyerinin en iyi derecesi olan dünya dördüncülüğüne yükselen Kei Nishikori yılı Brisbane’de açtı ve yarı finalde kaldı. Avustralya Açık’ta da çeyrek finale çıktı ve Stan’e elendi. Memphis’te finalde Anderson’ı yenerek kariyerinin sekizinci turnuvasını kazanmış oldu. Şubat’ta ise tek turnuvaya katıldı, Acapulco’da finalde Ferrer’e kaybetti.
         _ Geçen yılın büyük bölümünü kötü geçiren Andy Murray bu yılı daha iyi açtı. Avustralya’da finale kadar yükseldikten sonra Şubat’taki iki turnuvada Rotterdam ve Dubai’de çeyrek finale kadar yükseldi ama çeyrek final maçlarında beklenmedik mağlubiyetler aldı.
         _ ’90 sonrasında doğan en formda tenisçi olan Milos Raonic iki tane 250’lik turnuva oynadı; Brisbane’de Kei’yi yenerek finale çıktı ve Federer’e yenildi, Marsilya’da ise daha ilk maçında kaybederek hayal kırıklığı yarattı. Rotterdam’da yarı finale kadar çıktı ve Avustralya’da çeyrek finalde 1 numara Djokovic’e yenildi.
         _ Stan de sezona iyi başlayan isimlerden biri oldu. Sezonu Chennai’da şampiyonlukla açan Stan, Rotterdam’da da şampiyon oldu; Avustralya’da yarı final oynadı ve Djokovic’e kaybetti; tek hayal kırıklığı yaratan sonucu Marsilya’da çeyrek finalde elenmesi oldu.
         _ David Ferrer Avustralya’da idare etti, geri kalanında mükemmeldi desek yanlış olmaz. Şubat’ın ikinci yarısında 500 puanlı Rio ve Acapulco’da şampiyon olan Ferrer’in başarısını daha da iyi anlatmak için önce toprak, sonra sert zemin turnuvaları oynadığını söyleyelim. Sezon başında da Doha’da şampiyon olan Ferrer, Avustralya Açık’ta çeyrek final öncesi Kei’ye elendi.
                365 Günlük Sıralama: Bu sıralamada Nole yine zirvede ama arkasındaki sıralama farklı. Federer 7. , Nadal 8. Sıradalar; Stan 2. , Ferrer 3. , Murray-Berdych-Nishikori de takipteler.
                Çıkıştakiler: _ Tomas Berdych Dünya Sıralaması’nda dokuzuncu sıraya düştü ama hiç fena bir sezon başlangıcı yapmadığını not edelim. Doha-Rotterdam’da final, Dubai ve Avustralya Açık’ta da yarı final geldi; Berdych’in kariyerinin en iyi sezon başlangıçlarından biri oldu.
         _ Ivo Karlovic de bu yılın çıkıştaki isimlerinden biri. ‘79lu Karlovic tenis kariyerinin sonlarında önemli bir çıkış yaptı; bu yıl Doha’da yarı final oynadı ve Delray Beach’te şampiyon olarak 23.sıraya kadar çıktı.
         _ Bernard Tomic 71.sıraya kadar düştükten sonra kendini toparladı diyebiliriz. Bu yıl hiçbir turnuvada finale kalamadı ama önceki yıllara göre istikrarlı bir çizgisi var; Brisbane-Sydney-Memphis-Acapulco’da çeyrek final, Delray Beach’te yarı final ve Avustralya Açık’ta dördüncü tur onu 38.sıraya kadar taşıdı.
         _ Turun tecrübeli raketlerinden Andreas Seppi sezona iyi girdi ama Şubat’ta düşüşe geçti. Zagreb’te final ve Doha’da yarı final oynadı; Avustralya’da Fedex’i eledi ve dördüncü tura kadar gitti.
                Gençler:  _ En çok dikkat geçen Nick Kyrgios oldu. ‘95li Kyrgios başka turnuvalara katılsa sıralamada ilerleyebilirdi ama Şubat’ta turnuva katılmadı. Sydney’de ilk turda elendikten sonra Avustralya Açık’ta Karlovic-Seppi’yi eledi ve çeyrek finalde Murray’e kaybetti. Bu başarı da onu 35.sıraya kadar taşıdı.
         _ İkinci gencimiz de Borna Coric. ‘96lı Coric Dubai’ye kadar oynadığı yedi maçta sadece iki galibiyet alabilmişti. Dubai’de ise müthiş şanslı bir şekilde ilerledi. Elemelerde kaybetmesine rağmen son anda ana tabloya katıldı. Çeyrek final öncesi Baghdatis’le oynadığı maçı kaybetmek üzereyken Baghdatis sahadan çekilmek zorunda kaldı, çeyrek finalde Andy Murray’i elemesi turnuvada galibiyetle biten tek maçıydı, yarıda Fedex’e elendi ve 61.basamağa çıktı.
                Düşüştekiler: _ Grigor Dimitrov’dan başlayalım. Sıralamada 11.sırayı korudu ama Brisbane’deki yarı finali ve Avustralya Açık’taki dördüncü turu dışında hayal kırıklığı yarattı. Rotterdam ve Acapulco’da sırasıyla Müller ve Harrison’a karşı ikinci tur maçlarında ağır yenilgiler aldı.
         _ Ernests Gulbis de sıralamada fazla yer kaybetmedi ama çok kötü bir sezon başlangıcı yaşadı. Şu ana kadar katıldığı beş turnuvaya da ilk maçında veda eden Gulbis Top20’de yer alan isimler arasında sezonun en kötüsü.
         _ Lukas Rosol da sıralamada yer kaybetmedi ama şu ana kadar çıktığı altı maçta tek galibiyet alabildi. Avustralya Açık’ta Kenny de Schepper’i eleyerek tur atlamayı başarmıştı.
                Türkler: Türk erkek tenisçiler arasında son yıllarda olduğu gibi birinci Marsel İlhan ama bu yıl Marsel İlhan kendini daha da geliştirdi ve ilk 100’e girmeyi başardı. Brisbane’de elemelerin finalinde kaybetti ama Avustralya’ya ana tablodan katılmaya hak kazandı. Avustralya Açık’ta son şampiyon Wawrinka’ya kaybettikten sonra Montpellier-Rotterdam’da Fransız rakiplerine yenildi. Marsilya’da elemelerin finalde Zverev’e kaybettikten sonra beklenen patlamayı Dubai’de gerçekleştirdi. Dubai’de iki eleme turunu geçtikten sonra Zverev’i bu kez yendi ve son 16’ya kaldı. Çeyrek final öncesi turnuvanın 7 nolu seribaşı Feliciano Lopez’le eşleşti ve ilk seti kaybetti ama sonraki setlerde müthiş bir servis performansı göstererek maçı kazanmayı başardı. Çeyrek finalde dünya 1 numarası Djokovic’e elendi ama kariyerinin en iyi derecesi olan 77.sırayı elde etmiş oldu…
         _ ‘95li Cem İlkel geçen sezonki müthiş atağını sürdürüyor ve 404.sıraya kadar yükseldi. Cem Futures serisinde beş turnuvaya katıldı. Türkiye’deki üç turnuvada bir yarı-iki çeyrek yakaladı. Mısır’da yarı finali yakaladı. İstikrarlı ilerleyişi gelecek adına ümit verici…
         _ ‘86lı Barış Ergüden 600.sırayı yakaladı. Bu yıl üç turnuvaya katılıp ikisinde çeyrek finali yakaladı. Yaşını da düşünürsek, sıralamada çok yukarılara çıkması zor gözüküyor…
  @arifsahin1

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular