https://secureservercdn.net/45.40.150.47/48c.6e4.myftpupload.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ATİLLA TÜRKER İLE DOBRA DOBRA

Okunması Gerekenler

YAZIK!

YAZIK! 3 maçlık galibiyet serisinin üzerine verilen milli aradan Covid-19 pozitifli 5 oyuncuyla geri dönen Galatasaray sahasında son üç maçını...

BÜYÜ VAR BÜYÜ !

BÜYÜ VAR BÜYÜ ! Kolay geçmesi beklenen rahat maçlardan biri olması bekleniyordu. Kayseri ligin en zayıf birkaç ekibinden biri. Belhanda, Falcao,...

HAKLI GALİBİYET

HAKLI GALİBİYET Milli maç arasına moral bozucu bir mağlubiyet ile giren Beşiktaş'ın tekrardan kendine gelebilmesi için şampiyonluk adayı takımlardan birini...

kaan ilhan resimATİLLA TÜRKER İLE DOBRA DOBRA

Türkiye’nin en tarafsız ve dobra isim Haber Türk gazetesi spor yazarı sevgili Atilla Türker ile geçtiğimiz hafta çok önemli bir röportaj yaptım. Umarım belirli kesim ‘keskin’ dersler çıkarır.

ÖNCELİKLE TRANSFERLER İLE BAŞLAMAK İSTİYORUM. YAPILAN TRANSFERLER YAPILACAK OLAN TRANSFERLERE BAKILDIĞINDA KULÜPLERİMİZİN YÖNETİCİLERİ BU DURUMLARI SİZCE NASIL YÖNETİYORLAR?

Şunu söylemem gerekir ki kulüplerimizin tamamına yakınının çok kötü yönetildiğini düşünüyorum. Ülke futbolunda ki en kötü, en zayıf halka kulüp yöneticilerdir, çünkü genelde bir şekilde kulübü ele geçiren insanlar Türkiye de kulüplerimizin de bu pota girdiğini söyleyebilirim bazı istisnalar var tabi ama tamamına yakınının kötü yönetildiğini düşünüyorum.

BU KÖTÜ YÖNETİMİ BİRAZ DAHA AÇAR MISINIZ?

Ahbap çavuş ilişkiler ya da kulübü ele geçiren insanalar dikkat edersen hiçbir şekilde yönetimi bırakmak istemiyorlar. Bakıyorsunuz İlhan Cavcav 40 yılına yaklaştı, Aziz Yıldırım 20 seneye yaklaştı, Fikret Orman 10-15 yıl devam eder.

GALATASARAY’DAKİ YÖNETİMİ NASIL BULUYORSUNUZ?

Galatasaray’ın camiası değişiktir farklı sirkülasyonlar vardır orada yani kim göreve gelirse gelsin yıpratılma politikası vardır.

Galatasaray da Dursun Özbek futboldan anlar mı anlamaz mı bilinmez ama futbol artık çok endüstriyel bir olaydır, bakıyorsunuz Cüneyt Tanman 1 ay dayanamıyor gidiyor. Galatasaray’da transferleri Dursun Özbek’in kardeşi yapıyor futboldan anlar mı?

Anlamaz mı? De ki anlıyor ama bu iş transfer süreçleri çok iyi araştırılması gereken bir iş ve çok komplike olaydır şimdi siz bu şartlar altında son derece iyi transfer yapmanız zayıf. Ben Galatasaray’da ki yönetimin başarılı olacağına kesinlikle inanmıyorum sevgili Kaancığım. 1 ay sonra patlar.

Cüneyt Tanman dünyanın en beyefendi adamıdır hemen bay-pass ettiler bu şartlar altında Galatasaray yönetimi başarılı olamaz.

Mecidiyeköy’de otel yapıyor diyor başkan, 5.000.000 TL gelir gelecekmiş Sabri’nin parasını öderler artık.

BEŞİKTAŞ YÖNETİMİ İÇİN NELER SÖYLERSİNİZ?

Beşiktaş başkanı Fikret Orman ki bunu kendisi söylüyor; Ben taraftara tatlı yalanlar söylüyorum diyor. Bazen mesajlar vermek lazım, motive etmek adına diyor biri de başkana sormuyor sen neden yalan söylüyorsun diye.

TRABZONSPOR’DA FARKLI BİR YAPILANMA VAR NELER SÖYLERİSİNİZ?

Trabzon’da her an her şey olabilir. Orada da tahammül sahibi insanlar yok, kırılma çok çabuk oluyor. Önümüzde ki süreçte alınacak skorlar çok önemli. Şota geldi götürür mü benim açıkçası kafamda soru işaretleri var.

NEDEN SORU İŞARETLERİ VAR?

Kasımpaşa’da başarılı olamadı. İlk senesinde başarılıydı ama herkes ilk senesinde başarılı olur çünkü elinde iyi oyunlar vardı ama sonrasında futbolcuları iyi antre edemezsen, iyi motive edemezsen futbolcuların hepsi düşer ki Kasımpaşa’da böyle oldu. Trabzon’da bakacağız!

FENERBAHÇE’DE Kİ YÖNETİMİN TAVRI, TARZI NASIL?

Medyayı ya da taraftarı yönlendirme de bir numaradır Fenerbahçe, öncelikle bununla başlayalım. Galatasaray’a baktığınız da herkes birbirini alaşağı etmeye çalışır Fenerbahçe’de ise daima diktatörüyel bir sistem vardır. Fenerbahçe’de Aziz Yıldırım’ın lafının dışına kimse

çıkamaz. Çok cılız sesler gelir buda ne medyaya yansır ne de başka bir yere. Galatasaray ise hem içeriden hem dışarıdan kast ettiğim liseliler lisesiz hem de medya tarafından inanılmaz şekilde yıpratılır.

Medyada hiç kimse Fenerbahçe aleyhine yazamaz. Fenerbahçe aleyhine iki satır yazı yazdığınız zaman önce idmana alınmazsınız zaten idmanlara alınmadığınız zaman muhabirliğin esprisi yok. Buradan hareketle sizi hedef tahtası haline getirirler. Muhabirlerin gücü yoktur Türkiye’de.

Bu şartlar altında bütün muhabirler ellerine ne verililerse tabi istisna muhabirler vardır onları devre dışı bırakalım, ellerine ne verilirse onunla yetinirler. Fenerbahçe muhabirlerine yazılar whatsapp’tan gider bu hafta bunu yazacaksınız derler ve Fenerbahçeyi takip edenler de onları yazarlar.

BUNU SADECE FENERBAHÇE Mİ YAPIYOR?

Bunu başta Fenerbahçe olmak üzere herkes yapıyor ama en çok Fenerbahçe yapıyor.

YAPILAN YORUMLAR NASIL FENERBAHÇE NEZDİNDE?

Yapılan yorumların ve haberlerin tamamı Fenerbahçe’yi üzmeyecek şekilde yapılıyor. Medyayı bir kenara bırakalım bunu Fenerbahçe camiası içerisinden bile kimse yapamaz, hemen koyarlar kapının önüne.

Aziz Yıldırım şampiyon olan takımın hocasının 1 dakika da kapının önüne koyuyor ve verdiği algı bu takımı ben şampiyon yaptım. İsmail Kartal’ın takıma gelişinde bile verilen algı bu takımı ben şampiyon yaptım Ersun Yanal değil o yüzden futbol anlamında en zayıf halkayı

teknik direktördür, kenara koydum ama şampiyon ben yaptım algısı vardır Aziz Yıldırım’da.

GEÇEN SEZON FENERBAHÇE’NİN ŞAMPİYONLUĞU KAYBETMESİ AZİZ YILDIRIM’IN YÜZÜNDEN MİYDİ?

Kesinlikle. Kulüp iyi yönetilseydi İsmail Kartal getirilir miydi teknik direktörlüğe? Ersun Yanal ile devam edilir tarihi şampiyonluklar kazanılırdı ama burada amaç tarihi başarılar değil, Aziz Yıldırım’ın kendisini herkese bir kez daha kanıtlama ve kendisini kanıtlaması uğruna da Fenerbahçe şampiyonluklar kaybetmesi olarak yorumlayabiliriz.

Bunu benim dışımda hiç kimse söylemiyor mümkün değil, he birkaç isim var Erman Toroğlu, Ahmet Çakar bu isimler çıkar söyler ama diğerleri söyleyemez.

Spor Müdürleri dahi sayfalarında yer veremezler. Fatih Altaylı gibi isimler çıkar söyler onlarda zaten söyledikleri için Fatih Altaylıdır, Erman Toroğlu’dur, Ahmet Çakar’dır. Bu isimlerin dışındakiler ellerine verilenleri yazmak zorundadır.

FENERBAHÇE YEPYENİ BİR YAPILANMANIN İÇERİSNDE. ŞÖYLE BİR ALGI VAR. BAŞKAN HİÇBİR İŞE KARIŞMIYOR HERŞEYİ TERRANAO YAPIYOR, BUNA İNANIYOR MUSUNUZ?

Kesinlikle inanmıyorum Kaan. Terraneo için öncelikli olarak şunları söylemek gerekir. Emre’nin gönderilmesi olayında maşadır. Aziz Yıldırım neresinden bakarsan bak bir imparatorluktur, büyük bir liderdir. Bu doğrultuda Emre’ye anında güle güle değip de belli

tepkileri toplamamak için maşa olarak kullanıyor. Terraneo ne diyor? ‘’ Rapor Hazırladım Emre için’’ Komik bu, sıfır ihtimal. Daha 1 ay olmuş kulübe geleli neyin raporunu hazırlıyorsun sen?

VOLKAN DEMİREL’E DE BAY-PASS YAPILIYORDU EŞİKTEN DÖNÜLDÜ. VOLKAN İÇİNDE BÖYLE BİR SENARYO BEKLİYOR MUSUNUZ?

Şu an Fenerbahçe’nin kaleci ihtiyacı var. Belki 3 ay sonra, belki sezon sonunda, Volkan’a da bu bay-pass gelebilir.

NEDEN VITOR PEREIRA?

Boş bir isim değil önemli bir adam ama işi çok zor. Bu Fenerbahçe başka hiçbir takıma benzemez!

FENERBAHÇE’DE BAŞKAN DEĞİŞKİLİĞİ OLURSA BU SİSTEM DEVAM EDER Mİ?

Ali Bey (Koç) İnanılmaz bir saygınlığı olan insan bu toplara gireceğini zannetmiyorum.

HANGİ TAKIMI TUTUYORSUNUZ ?

Gençlerbirliği’nde oynadığım için ama tutmuyorum takım, yine de Gençlerbirliği’ne sempatim var.

TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU MUHABİRİSİNİZ BU KONJÖKTÜR İLE İLGİLİ BİZE NELER ANLATIRSINIZ?

Tüm disiplin kurulları oluşturulurken, tahkim kurulları oluşturulurken Fenerbahçe ağırlık olur. Fenerbahçe bu işi çok iyi biliyor. Çünkü Fenerbahçe işleyişin nasıl olduğunu bilir. Federasyon başkan adayları gider kulüplerden destek ister, başkan adayına biri der ki

öyle güzel hukukçu var ki bunu ekibine al der ve Fenerbahçe o isimi yapıya monte ettirir.

Fenerbahçe’nin ya da Galatasaray’ın desteğini alamayan birisi başkan olamaz. Federasyon başkan adayını birisi bir adamı tavsiye der başkan adayı adamı araştırmaz, ekibe alır bakarsanız o isme Fenerbahçe kongre üyesidir. Daha sonra Kızılderili taktiği uygulanır başkası arar şu adam var der onu da alırlar kısacası Fenerbahçe bu işi çok iyi yapar.

YILDIRIM DEMİRÖREN’İN BENİMSEDİĞİ MODEL PEKİ FENERBAHÇE AĞILIKLI MIYDI?

Yıldırım Demirören’in durumu biraz farklı çünkü Yıldırım beyi siyasi irade işaret etti 3 Temmuz yaşandığı için Yıldırım beyin Fenerbahçe’nin desteğini almaya ihtiyacı yoktu. Fenerbahçe 3 Temmuz sürecine rağmen disiplin kurulu başkanını ve üyelerini Fenerbahçe belirledi ki o süreçte Galatasaray başkanı Ünal Aysal’dı ve Ünal Aysal federasyon kuralları nedir? MHK kaç kişinden oluşur? Diye sorsan bilmez ama Fenerbahçe bilir.

Hatta bu tapelere de yansıdı Fenerbahçe disiplin kurulu 6+1 bizden Tahkim 4+3 bizden diye Şekip Mosturoğlu’nun Aziz Yıldırım’a lafı var. Bunu Fenerbahçe çok iyi yapıyor.

Volkan Demirel ana avrat küfür eder, Emre Belözoğlu ırkçılık yapar millet tamam bunun futbolu bitti der karar açıklanır 3 maç. Bir de üstüne Fenerbahçe tahkime gider olay 1 maça iner. Bazen tahkim bile şaşırır bu nasıl 3 maç diye 9 maç olması gerekir der sen 3 maç almışsın itiraz ediyorsun der. Tahkimin en büyük handikabı cezayı arttıramaz önüne geliyorsa onu onaylamak zorundadır.

PEKİ, FENERBAHÇE’NİN FEDERASYONDA Kİ BU ETKİNLİĞİ MAÇLARA NEDENLİ SİRAYET EDİYOR YA DA EDİYOR MU?

Maçları hakemler yönetir onlarda senin benim gibi insandır. Hakemler sahaya çıkarken medya bütün hakemleri yere vuru. Fenerbahçe maçını yöneten hakemler eğer Fenerbahçe aleyhine karar verirse yerden yere vurulur, artık o hakemin maç alma şansı azalır hatta FIFA kokartı alması dahi zorlanır. Bizim medyanın önemli bir bölümü bitmiş tükenmiş.

Fenerbahçe’nin lehine hata yaparsan hiç kimse sana bir şey demez ama tersi olur Fenerin canı yanarsa yer yerinden oynar!

MHK BAŞKANI KUDDUSİ MÜFTÜOĞLU BİRİLERİNİN TALİMATIYLA MI BU GÖREVE GETİRİLDİ?

Kesinlikle öyle. Siyasi iradenin bir sonucudur. Kuddusi’nin AKP’ye yakın olması nedeniyle getirildiğini düşünüyorum ama Kuddusi benim 20 yıllık arkadaşım ve çok düzgün bir insan.

BU HAYATTAKİ ÇOCUKLUK KAHRAMANIMA İMPRATOR FATİH TERİM’E GELMEK İSTİYORUM. NELER SÖYLERSİNİZ FATİH HOCA İÇİN?

Fatih Terim bu yapıya gelmesi gereken bir insandı ve nitekim de geldi. Bu ülkede iki tane teknik adam vardır; Fatih Terim ve Mustafa Denizli. Fatih Terim’in misyonu ve vizyonu çok daha değişiktir. Fatih Terim inanılmaz derecede dolaşan, gezen, araştıran bir kişidir.

Benim bu hayatta saygı duyduğum ender insandır Fatih hoca. Bir kere şunu söylemem gerekir ki; Fatih Terim federasyon üstü bir insandır. Federasyonun Fatih Terim’e bakması söz konusu değildir onlar kimdir ki Fatih Terim’e baksın. Fatih hoca buralara tırnaklarıyla kazıya kazıya gelmişti, onlar ise birilerin hatırıyla gelmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin gelmiş geçmiş en önemli futbol adamıdır Fatih Terim. Genel olarak söylemeliyim ki federasyonun bakış açısı önemli değil dediğim gibi Fatih Terim federasyon üstü bir adam.

Saygılarımla..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

Mail : kaan.ilhan@abcspor.com

Twitter: @sinyorrkaan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

YAZIK!

YAZIK! 3 maçlık galibiyet serisinin üzerine verilen milli aradan Covid-19 pozitifli 5 oyuncuyla geri dönen Galatasaray sahasında son üç maçını...

BÜYÜ VAR BÜYÜ !

BÜYÜ VAR BÜYÜ ! Kolay geçmesi beklenen rahat maçlardan biri olması bekleniyordu. Kayseri ligin en zayıf birkaç ekibinden biri. Belhanda, Falcao, Luyindama, Muslera, Arda, Babel ve...

HAKLI GALİBİYET

HAKLI GALİBİYET Milli maç arasına moral bozucu bir mağlubiyet ile giren Beşiktaş'ın tekrardan kendine gelebilmesi için şampiyonluk adayı takımlardan birini yenmekten daha iyi bir fırsat...

SAAT 4’DE 5 ÇAYI

SAAT 4'DE 5 ÇAYI 9 kadını hamile bırakarak 1 ayda bebek sahibi olamazsınız diyor Warren Buffett, haklıdır da..Bazı şeyler zaman alıyor maalesef. Taraftar herşey bir...

İNCECİLER ARTINCA

İNCECİLER ARTINCA Bu maçı Cisse'nin arkasındaki üçlü üzerinden okumak lazım. Perotti-Pelkas-Mert Hakan. Bu oyuncuların üçü de top tekniği yüksek, üçü de 10 numara pozisyonunda oynayabilen,...

Benzer Konular