https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ATAN TUTAN OYNATAN

Okunması Gerekenler

Fenerbahçe bu sezon sahaya ilk kez 7 yeni transferle çıktı. Yavaş yavaş yeni bir takım olma yolunda ilerliyoruz. Aslında büyük hayalkırıklığı ile biten sezonların ardından bu değişimi daha hızlı yapmak gerekiyordu. Biz maalesef transferleri bitirmekte geciktik. Dolayısıyla yıpranmış, özgüvenini kaybetmiş, taraftarın gözünde kredisi azalmış oyuncuların çoğunluğunu oluşturduğu bir kadroyla sezona girdik. Şimdi ise artık yeni bir takımız. Yeni takım da daha fazla coşku, daha fazla heyecan, daha fazla motivasyon manasına geliyor.

 

Bu coşkunun belirtilerini geçen hafta Başakşehir maçının devre sonlarında kısa bölümler halinde görmüştük aslında. Bugün de takım sahaya çok istekli çıktığını daha ilk dakikalardan hissettirdi. Zaman zaman özlediğimiz hızlı çıkışları, seri paslaşmaları izledik. Yeni transferlerin bu başlangıçta büyük rolü vardı.

 

Öncelikle derler ya atanın ve tutanın iyi olacak diye. Tutanımız Kameni’ye bu maçta fazla iş düşmedi belki ama en azından saçma sapan bir gol yemedi ve bizi geriden gelmek zorunda bırakmadı bir çok maçta olduğu gibi. Atanımız Janssen de büyük katkı sağladı. Golüyle kilidi açtı, kaptığı top sonrası takıma penaltı kazandırdı. Pozisyona girdi, kaçırdı, arkadaşlarına servis yaptı, rakip stoperleri sürekli rahatsız etti. İki seneyi aşkın süredir papatya falı açıp duruyorduk Van Persie lütfedip oynayacak mı diye. Janssen  ”artık bu takımın santraforu benim” dedi, Atanla ilgili tartışmaları sona erdirdi.

 

Bir de işin ”oynatan” yönü var. Orada da bir diğer yeni transfer Valbuena ön plana çıkıyor. Bugün yine müthiş sorumluluk aldı. Oyunun hiç bir anında toptan kaçmadı. Önceki maçlara oranla gücünü daha ekonomik kullandı, top kayıplarını da azalttı. üstüne üstlük 2 de gol atarak tabelayı değiştirdi. Yanına bir de sağ kanadı otoban gibi kullanan ve yorulmak nedir bilmeyen Isla’yı alarak maçın yıldızı oldu.

 

Bazı olumsuzluklar yok muydu peki Fenerbahçe adına? Vardı tabii. Özellikle 1-0 öne geçtikten sonraki gereksiz geri çekilme pahalıya malolabilirdi. Göz göre göre yedik golü. Halbuki doğru olan 3-1’den sonra olduğu gibi bol pas yaparak rakibin baskısını kırmaktı, geri çekilmek değil.

 

Bireysel performanslara gelince Neustaedter’in devam eden ”ilk topa basamama” hastalığı rakibe pozisyonlar vermemize sebep oldu, Hasan Ali yine son ortalarda başarısızdı, Ozan Tufan da 2.devre üstüste yaptığı pas hatalarıyla göze battı. Bakın bu 3 oyuncu da geçen sene olan oyuncular. Hala taraftara kendini kanıtlama konusunda çabalıyorlar. Eğer takım iyi olursa üstüste galibiyetler alırsa onlar da daha iyi olacaktır. Eskilerden Topal, Alper hatta Volkan bile zaman zaman katkı vereceklerdir. Yeter ki camia olarak ihtiyacımız olan havayı yakalayalım ama sezon başından beri tekrar ettiğim gibi o havayı yakalamak için şu anda ağırlıklı olarak yıpranmamış yeni transferlere daha çok ihtiyacımız var.

 

Bakın bir başka yeni transfer Guliano belki çok göze batmadı ama olumlu pas trafiğinde büyük katkısı var. İleride tabelaya da daha fazla katkısı olacaktır. Mehmet Ekici bugün uzun süre sonra bir resmi maça çıktı, fiziksel açıdan çok zorlandı ama driplingleri ve pasları ile Fenerbahçe orta sahasına bambaşka bir çehre kazandıracağının sinyallerini şimdiden verdi. Benim bugüne kadar fazlasıyla eleştirdiğim Dirar bile sakatlanana kadar ciddi katkı sağladı. Uzun lafın kısası geç te olsa değişimin olumlu etkileri görülmeye başlandı.

 

Evet Alanyaspor yumuşak bir takım. Defansif olarak ciddi sıkıntıları var. Takım savunmasını geçen sezondan beri bir türlü oturtamadılar. Dolayısıyla bu Alanyaspor’a karşı 4 gollü bir galibiyet aldık diye her şey güllük gülistanlık olmadı.

Fenerbahçe’nin oyunu oturdu dememiz için daha kırk fırın ekmek yememiz lazım ancak yine de bunlar iyi yönde güzel bir başlangıç yapmış olduğumuzu değiştirmez. Ama esas başlangıcı yapmak istiyorsak, taraftarı uzun süre sonra gerçekten sevindirmeyi amaçlıyorsak, bu sene şampiyonluğa oynayacaksak, hakikaten havaya gireceksek bunun yolu belli, net, çok açık: Haftaya son iki sezonun şampiyonu Beşiktaş’ı yenmek.

Onun için de yine atana, tutana ve oynatana çok ihtiyacımız olacak.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: alp.eralp@abcspor.com

twitter: @alperalp72

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular