https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ATA SPORUMUZ GÜREŞ !!

Okunması Gerekenler

Cuneyt_Dirican (1)ATA SPORUMUZ GÜREŞ

gs astana 2-2Yine bir Avrupa Kupaları dönemi ve yine taraftar “ahlar, vahlar” ve son dakikalar üzerine yorumları dinliyor, köşe yazılarını okuyor. Her sene “Dünya derbilerimiz” sonrası istatistikler havalarda uçuşuyor, maçlar öncesi ve sonrası tansiyonlar yükseliyor. Derken, 4 yıldız deyince dünyanın bir başka köşesinde Neymar, Messi, Ronaldo, Drogba’yı tanıyan dünya çocuklarından farklı olarak, bizim çocuklarımızda formaya önce kim yıldız takacak, aslında kimin daha çok yıldızı vardı tartışmaları ile sanal gündemler oluşuyor.

Dönüp bakınca gerek 1923’den bu yana, gerek 1900’lerin başından bu yana, gerekse resmi lig kuruluş tarihimiz 1959’dan bu yana, uluslararası anlamda futbolda kupa sayımız Kulüpler ve Milli Takım düzeyinde toplamda 4 adet. Balkan Kupası, Akdeniz Oyunları Şampiyonluğu, UEFA Kupası ve Süper Kupa.

lizbon gol1959’dan bu yana uluslararası kupaları ve organizasyonları saysak, Şampiyon Kulüpler, UEFA, Şampiyonlar Ligi, Dünya Kupası, Avrupa Kupası, Balkan Kupası, vb. 55 yılda her sene 3 EUFA organizasyonu diye varsaysak, ya da 4 yılda bir Milli Takımlar organizasyonu desek, 250’den fazla uluslararası kupada hepi topu kupa sayımız 4 adet.

Bu kadar spor programının ve yorumun yapıldığı, tartışıldığı bir ligde aslında son Avrupa Kupası maçlarının sonuçlarına bakılınca ortada bir verimsizlik görünüyor. Başarı için yollar basit. Çözümü konuşacaksak eğer, liseler seviyesinde ulusal lig kurmak, liseler seviyesinde sponsorluk, vergi, menacerlik sistemini oluşturmak gelişim ve başarı için yöntemlerden bazıları.

fb yedigi golÖzetle, bu hafta alınan sonuçları görünce, eğer uzun vadeli yatırımlar yerine hala hoca değiştirerek başarı beklenecekse, 3-5-2’den 4-4-2’ye geçerek maç bazında taktikler ile finaller, kupalar hedeflenecekse, belki de en iyisi Ata sporumuz güreşe daha çok odaklanmak. En azından orada uluslararası başarımız daha fazla ve kabul etmek gerekir ki hep alınan bu sonuçlarla futbol bize göre bir spor dalı değil.

Bir Barcelona taraftarı Katalan, İstanbul seyahatinde gezdiği bir müzede TSYD Kupası için, bir İstanbul taraftarının Barcelona seyahatindeki Camp Nou müzesinde, Şampiyonlar Ligi Kupası için verdiği kadar müze parası Euro verdiği gün belki de güreşten futbola tekrar dönmek mümkün olacaktır.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : cuneyt.dirican@abcspor.com

twitter : @istanbulekolu

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular