https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ARJANTİN-ALMANYA, DEJAVU MÜ, YOKSA HAYALLERİN FİNALİ Mİ?

Okunması Gerekenler

ISKENDER GENCHaftaya bugün, bu saatlerde A grubunun ilk maçları bitmiş, yavaş yavaş 20.Dünya kupasının heyecanına başlamış olacağız. 13 Temmuzdaki büyük finale kadar, akşam 18.00’de, gece 22.00’de, geceyarısında ve hatta bazen de uykusuz kalma pahasına 03.00’de bu 4 yılda bir gelen KUPALARIN KUPASINI kucaklayacağız.
Haftalardır medyada ve çeşitli yayın kuruluşlarında cevabını bekleyen en büyük soru KİMİN ŞAMPİYON OLACAĞI şeklinde kuşkusuz! Tabii ki bu sorunun cevabı için 2010’da bu işi layığıyla yapan rahmetli AHTOPOT PAUL ile son günlerin gözdesi bir fil’den daha realist bakmamız lazım.
AVRUPA’LILARIN hiçbir zaman makus talihini yenemediği AMERİKA kıtası, totemcilerin haklı olarak BREZİLYA-ARJANTİN finalini beklemelerine sebep oluyor. Bu iki dev markanın finale kadar eşleşme şansı olmayacağı düşünülürse, bu yüzyıldır beklenen fantezi bu kez hayat bulabilir. Tangocular ya da bir diğer şekliyle FUTBOL TANRISI MESSİ ile NEYMAR’lı,HULK’lu, SCOLARİ sihirbazlığın daki Sambacılar, 13 Temmuz’da hayatı durdurabilir.
Dünya kupaları, benim gibi 40 yaş ve üstü insanlar için çok özel anıları olan bir organizasyondur. Cebimizdeki ufak harçlıklarla PANINI’nin meşhur çıkartmalarını alır, mahalle maçlarında hep bir MARADONA, VAN BASTEN, PLATİNİ ya da ZİCO’ya özenirdik. Birçok insan belki 3 sene önce G.SARAY’ın ya da F.BAHÇE’nin şampiyonluğa giden maçlarını zor hatırlar ama kimse ZİDANE’nın 8 sene önce finalde MATERAZZİ’ye attığı kafayı ya da KAMERUN’lu ROGER MİLLA’yı, efsane kaleci HİGUİTA’yı UNUTMAZ.
İnanılmaz bir bağımlılıktır yani somaltından yapılmış o kupa serüveni. Belleklere ve hafızalara öyle bir kazınır ki, ömür boyu unutulmaz. Yazının konu başlıklarına dönecek olursam benim final için favorilerim ALMANYA ve ARJANTİN gibi görünüyor. Uzun zamandır bu kupaya hasret 2 takımın fikstürlerine, kadro kalitelerine ve açlıklarına bakacak olursak 1986 VE 1990’daki 2 unutulmaz finalden sonra bu kez neden 3.sü olmasın diyorum. Onlar da finale kadar eşleşme şansları olmayanlardan.
JOACHİM LÖW’ün talebeleri PANZERLER üstüne koya koya geldikleri bu turnuvada BAYERN MÜNCHEN’in ilk onbirinden çoğu futbolcu katkısı ile ve tipik bir turnuva takımı olmalarıyla bence finale göz kırpıyor. Artık yavaş yavaş sözün bittiği yere geliyoruz. İYİ Kİ VARSIN DÜNYA KUPASI…….

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular