https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

AREL ÜNİVERSİTESİ BÜYÜKÇEKMECE ÇOK FARKLI

Okunması Gerekenler

Arel Üniversitesi Büyükçekmece Çok Farklı

Vakıf üniversiteleri arasında öğrenci sayısında genelde ilk 10 içerisinde yer alan İstanbul Arel Üniversitesi’nin İstanbul’da Sefaköy ve Büyükçekmece Tepekent olmak üzere iki kampüsü var. Tepekent Kampüsü’nde ArelPark projesi ile İstanbul’da ve Türkiye’de eşine az rastlanır bir doğa, spor ve kültür parkı projesi olan Arel Üniversitesi’nin kapalı yüzme ve basketbol salonlarının dışında, fitness ve body building, masa tenisi, satranç, futbol, yelken gibi sportif imkanları üniversitenin sporu ne kadar önemsediğinin bir göstergesi aynı zamanda. Arel Koleji’nde kapalı spor salonu, yüzme gibi imkanlarla aslında Arel Okulları sporda biz de varız diyor. Keza Tahincioğlu Basketbol Ligi’nde yer alışı da bu anlamda bir tesadüf değil.

Bu sezon biraz geriden gelen Arel Üniversitesi Büyükçekmece Basketbol Takımı da ilk 10’da yer alıyor. Ancak geçtiğimiz Pınar Karşıyaka maçı ile İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçlarındaki genel performansı dikkate alındığında ilk beşte çok rahat yer alabilecek bir takım ki, ilk beşte üç büyükler ve Anadolu Efes gibi takımların genelde yer aldığı düşünüldüğünde bu bir üniversite destekli takım adına çok iyi bir başarı. NBA, NCAA düşünüldüğünde aslında üniversitelerimiz, kolejlerimiz daha çok ligimizde yer alabilseler keşke.

Maça Belediye çok iyi başladı. Uzunlarını ve siyahi oyuncularını iyi kullanarak hem sayılar buldu hem de Arel Büyükçekmece’ye pek sayı fırsatı vermedi. Arel Üniversitesi bu sefer maça tutuk başladı. Geçen Pınar Karşıyaka maçındaki gibi üçlükleri ancak ikinci yarıda bulabildiler. Minchey Belediye’de maça çok iyi başladı. Holloway ve Semih Erden ile Yağmur da ona katılınca ilk yarıda Belediye’nin üstünlüğü vardı.

Tabii hakemlerin de ev sahibi lehine verdiği üç teknik faulü de göz ardı etmemek lazım. Ki ikisi çok tartışılacak pozisyonlardı. Mesela itirazdan verilen bir teknik faulün aynısını ikinci yarıda Semih Erden ve Holloway itirazlarına vermediler. Ancak Fatih Terim’in bir sözü vardır. Hakeme rağmen yeneceksiniz. İşte Arel Üniversitesi ikinci yarıda bunu yaptı.

İlk çeyrekte Belediye 24-18 önde, devre arasına ise 39-36 önde giderken salonda çoğunluğu kendi sporcularından oluşan seyircileri mutlu idi. Fakat Arel Çekmece aslında ikinci yarı için mesajını veriyordu. Maçtan kopmuyoruz. Tutukluklarını yavaş yavaş atmışlardı.

İkinci yarıda ilk çeyrekte önce beraberliği yakaladı deplasman takımı, sonra bir-iki kez yine geri düştü ama siyahi oyuncuları eskisi gibi üçlüklere ve top çevirmeye başlamıştı. Tiby ilk yarıda çok kötüyken ikinci yarıda oyuna ortak olunca ve Eldridge üçlüklerle destek atınca oyunda fark visitor (ziyaretçi) takım lehine açılmaya başladı. Hayes bugün ikinci yarıda iyiydi ama 3-4 kere gereksiz yere top kaybedip atışı yapamadı. Oyuna katılsa bugün 97 yerine 100’ün üzerinde bir sonuçla sahadan ayrılırlardı. Bu şekilde oyunda farkı açarak koruyan Arel Üniversitesi’ne Belediye’de sadece Yağmur cevap vermeye çalışıp Semih Erden oyundan düşünce maçın sonucu aslında son beş dakikada belli olmuştu. Ve Berkay Candan maçın gizli kahramanı son çeyrekte arı gibi çalıştı. Arel Üniversitesi Büyükçekmece Basketbol Takımı üçüncü çeyrekte 65-59 ve maçın sonunda sahadan 97-78 galip ayrılırken son hücumda centilmenlik gösterip hücum etmeyince maçı 100 sayı ile tamamlama fırsatını da sahada akademik bilim etiğine uygun bıraktı.

Ağırlıklı üniversite öğrencilerinden oluşan yaklaşık 40 kadar toplam taraftarı bütün salonu maç boyunca inletirken Cebeci Salonu’nun güzelliğine ayrı bir renk kattılar, ki oyunları ile lige renk kattıkları kesin.

Maçın Hakemleri: Emin Moğulkoç, Kerem Baki, Ali Köseoğlu

En Skorer Oyuncular:

İstanbul Büyükşehir Belediyespor: Mehmet Yağmur 17, Holloway 20,

Arel Üniversitesi Büyükçekmece Basketbol: Hayes 20, Eldridge 16, Tiby 14, Gibson 19, Williams 20

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: cuneyt.dirican@abcspor.com

twitter: @istanbulekolu

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

KAVUKLU ile PİŞEKAR

Bayern Münich’in 2006 senesinde batmak üzere olan, o dönemki en büyük rakibi Borussia Dortmund’u, faizsiz ve kefilsiz olarak verdiği...

Benzer Konular