https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ANTHONY ‘THE MAN’ MUNDINE

Okunması Gerekenler

EMRAH
Bir an için 1990’ların ortasında Zinedine Zidane’ın, ben futboldan sıkıldım, zaten bu ırkçı yöneticilerle futbol oynanmaz, futbolu bırakıyorum bundan sonra tenis oynayacağım dediğini ve ardından Roland Garros’u kazandığını düşünün, Anthony Mundine bunun aynısını ragbiyi bırakıp dünya süper orta sıklet boks şampiyonu olarak başardı.
Sivri dili ve kariyerinde yaptığı değişiklikler sayesinde nice efsane sporcular çıkarmış Avustralya’nın tartışmasız en çok tartışılan sporcusu olan Mundine 1975 yılında Sydney’de doğdu. Anne ve babası Indigenous (Aboriginal) olan Mundine ( hatta annesi Avustralya’da yıllardır en çok tartışılan konu olan ‘çalınan jenerasyon’ mağdurudur ), 18 yaşında Saint George Dragons takımında profesyonel ragbi kariyerine başladı.

mudine 21996 yılında artık süperstar mertebesine ulaşan Five-eight( bir nevi futboldaki 10 numara, takımı oynatan,oyun kuran oyuncu mevki ) 96-99 yılları arasında üç kere oynadığı takımlara( St. George Dragons ve Brisbane Broncos ) Grand Final( superbowl ) oynatan Mundine bunların birini kazanırken ikisini kaybetti.
1999 yılında müslümanlığı seçen Mundine, 2000 yılının ortalarında bir federasyon yetkilisiyle açık ağız dalaşına girer, devamında yöneticinin ırkçılık söylemleriyle ceza almasına rağmen Mundine Avustralya’nın dünyanın en ırkçı ülkesi olduğunu iddia eder ve State of Origin( Queensland ve New South Wales arasında her sene oynanan ragbi League’deki en önemli rekabet ) serisi kadrosuna çağrılmaz.
Hemen bir basın toplantısı düzenleyen Anthony, ligin en iyi üç oyuncusundan biriyken hatta en çok para kazanan isimken ragbiyi bıraktığını açıklar ve babasının da boksör olması ve seyrettiği bir Muhammed Ali belgeselinden çok etkilenmesi sebebiyle profesyonel boksa başlar.
Dünyada yaptığı bütün maçlar televizyondan naklen yayınlanan ilk boksör olan Mundine kariyerinin 11. Maçında Dünya Şampiyonluğu ünvan maçına çıkmaya hak kazanır. 2001 yılında Sven Ottke’ye nakavt olan Mundine bu dramatik kayıba rağmen yılmaz ve çalışmaya devam eder.

2003 yılında WBA ve IBF’deki benim de tam anlamadığım ünvan birleştirmeler ve ayırmalar sonucu oluşan değişikliklerle WBA süper orta siklet ünvan maçına çıkar ve bu sefer puanla Antwun Echols’u yener ve Dünya Şampiyonu olur. Ünvanını iki maç aradan sonra kaybeden Mundine 2009’da bu ünvanı başka bir boks organizasyonu adıyla yeniden eline geçirir.

mudi102013 yılında Dünya Şampiyonu Floyd Mayweather Jr.’la ünvan maçına çıkabilmek
için IBF orta siklet şampiyonu Daniel Geale karşısına çıkar ama puanla kaybederek en büyük hayalini gerçekleştiremez.
Son maçına bu sefer hafif orta siklet Dünya Şampiyonu Cottey karşısında kötü bir şekilde kaybeden Mundine sanrım artık renkli kariyerinin( 46 galibiyet , 6 mağlubiyet ) sonuna geldi gibi bence.
Sadece beyaz Avustralya’lılarla değil kendi gibi Aboriginal olan sporcuların çoğuyla da sorun yaşayan Mundine iki yüzlülükle suçladığı Olimpiyat Şampiyonu efsane atlet Cathy Freeman’ın kesinlikle bir spor elçisi olmaması gerektiğini çünkü para için ruhunu sattığını iddia eden, hatta 9/11 saldırısını bir nevi haklı gören demeçleriyle medyanın ilgisini sürekli üzerine çekerek ülke tarihindeki en büyük kutuplaşmayı sağlayan sporcu oldu. Anthony The Man Mundine onu ya seversiniz ya da nefret edersiniz,maalesef ortası yok!!!

emrah.seber@abcspor.com

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular