ANADOLU EFES SON PERİYOTTA KOPARTTI

Okunması Gerekenler

*MİA SAN HÖNESS

18 yaşındaki Uli Höness 1970 yılında doğduğu şehrin takımı 1846 Ulm'dan Bayern Münih' e transfer olur. Bir temmuz sabahı,...

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS”

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS” Çocukluğumda ilgi ile takip ettiğim bir takım idi Glasgow Rangers. Şimdiki adı ile “Rangers”. Tugay...

TERLİKLİ DAMAT

Aslında Fenerbahçe doğru transfer dokunuşları yaptı sezon öncesi. Kangrenleşen sol bek sorununu iki tane iyi isimle çözdü. Stoper sıkıntısı...
fersu yaziİki takım da geçtiğimiz haftalarda Top 16’yı garantilediğinden bu maçın sonucu sadece grup sıralamasını değiştirecektir. Soğuk İstanbul akşamında seyircinin de maça ilgisi fazla yoktu ve aşağı yukarı 2000 kişi vardı Abdi İpekçi’de.Aslında mental olarak rahat geçmesi gereken bir maçtı ancak temsilcimizin oyunun ilk bölümünde ağır Planinic’e karşı Heurtel-Tyus ikili oyunlarından yakaladığı kolay basketleri değerlendirememesi farkı açmamıza engel oldu.
efes laboral 2“Sinir bozucu üçlükler”
Savunma anlamında maça istekli ve diri başladık ama Laboral’in ilk periyottan yakaladığı sinir bozucu üçlük yüzdesi savunmamızın da düşmesine neden oldu, daha 3 dakika olmadan 10 sayı gönderdiler potamıza. Geri koşmada çok zorlandık ve özellikle Adams, Heurtel’in savunma zaafını ilk dakikalardan işlemeye başladu.
“Shengelia”
Shengelia ise 4 numarada canımızı çok sıktı. Brown karşısında sertliği ile oyunun iki alanında da etkili olan Gürcü forvet sonrasında oyuna giren Saric’e de kısa sürede 3.faulünü aldırarak takımını hücumda sırtladı ilk yarıda.
“1-3-1”
Ligin en iyi üçlük yüzdesine sahip olan takımımız ve ligin en iyi üçlük yüzdesine sahip olan oyuncumuz Diebler yay gerisinden maça kötü başlayınca koç Perasovic ikili oyunlardaki etkinliğimizi kullanmak için 1-3-1 alan savunmasını denedi ve başarılı da oldu.
“Granger ve Dunston”
Kariyeri boyunca Türk takımlarına karşı hep ekstra oynayan Bourousis ikinci periyotta kenardan gelerek sahneye çıkan isim oldu Laboral adına, alçak postta hemen etkisini göstermeye başladı. Lacivert beyazlılar ise Granger ve Dunston ile savunmayı sertleştirip Heurtel ile nihayet aradıkları 3 sayı isabetini bulmayı başardı. Heurtel-Granger ikilisi yine birlikte sahada kaldıkları her dakikada hücumda çok iyi iş çıkarıdılar.
“Savunma odaklı sayılar”
İkinci periyotta Cedi özlediğimiz performansından kısa bir sekans sundu. Savunmada ortaya koyduğu enerji ve mücadele Efes’i ateşleyen faktör oldu. Savunma odaklı bulduğumuz sayılar ile farkı 4 sayıya kadar indirdik. Tabi pota altını Laboralli oyunculara kapatan Dunston’ın da katkısı çok kritikti.
efes laboral 3“Cedi-Tillie eşleşmesi”
Ancak Saric’in 3 faüllü olması ve Brown’dan istediği katkıyı alamaması ile beraber koç Ivkovic Cedi’yi 4 numarada kullanmak zorunda kaldı. Koç Perasovic ile Tillie hamlesi ile bunu çok iyi değerlendirdi. Fransız oyuncu bu eşleşme esnasında sürekli çemberin yakınlarında pozisyon alarak hem kolay basketler bulduğu ciddi fizik avantajı sayesinde hem de hücum ribaundlarında Laboral’e önemli bir katkı sağladı.
“Ahmet yüzdeli bitirdi”
İlk yarının son bölümlerinde farkı çift hanelere çıkaran Laboral karşısında hem Heurtel’in hem de Granger’ın organize ettiği ikili oyunları genç Ahmet’in Tyus’ın ilk periyotta yaptığının aksine çok iyi bitirmesi ile beraber maçın içinde kaldık, aynı zamanda da Bourousis’i savunmada çok zorladık.
“1/8”
İlk yarının özeti Laboral’in faul çizgisinden 5/11 ama buna karşılık yay gerisinden 7/10 gibi inanılmaz bir yüzdeyle oynaması, bizim ise yay gerisinden sadece 1/8 ile oynamamızdı. Laboral bizi ilk yarıda kendi silahımızla vurmayı başardı.
“Saric ve 3.periyot”
Erken 3 faul alarak ilk yarıda çok az sahada kalabilen Saric ikinci yarıya müthiş bir başlangıç yaptı. Hırvat forvet oyundayken sahaya daha iyi yerleşen ve onun dış şutlarından da faydalanmaya başlayan Anadolu Efes, topu çok iyi paylaşarak ilk yarının aksine Heurtel’in ikili oyunlarının dışında önemli bir opsiyon yaratmış oldu.
“Pota altını kapattık”
efes laboral 13.periyota alçak postta etkili başlamıştı Planinic fakat Adams ve James’in ayrı ayrı oyunda oldukları bölümlerde 3 sayıları çok fazla zorlamaları, işi tamamen birebirlere dökmeleri bir bölüm Laboralli oyuncuların top hiç ellerine değmeden ve onları izleyerek hücum etmelerine neden oldu. Bu sayede Bourousis de dahil olmak üzere alçak posttaki üstünlüklerini kendi elleriyle yok ettiler. Tabi bunda Saric-Dunston ikilisinin pota altında yaptığı kusursuz savunmanın da etkisi büyüktü ki bu savunma ilk yarının etkili ismi Shengelia’yı da hiç oyunun içine sokmadı.
“Adams ve James”
Adams ve James birlikte sahada oldukları bölümde ise çok daha verimli oynadılar, ilginç bir şekilde topu paylaşmayı başardılar ve daha verimli daha tehditkar bir Laboral oldular hücumda. 3.periyotta savunmamızı ciddi şekilde yıprattı iki skorer guard.
“Birkan Birkan Birkan”
Diebler bir türlü devreye giremezken son periyota Birkan’ın üst üste bulduğu 5 sayı ile başladık ama Laboral ilk periyotun benzeri bir başlangıç yaptı, üçlük olup potamıza yağmaya başladılar ve bu kez Adams-James ikilisine Blazic de eklendi. Özellikle James ve Adams’ı geçiş hücumlarında bulmakta gecikmemiz attıkça özgüveni artan bu iki oyuncuyu daha etkili kılmaya başladı.
“Heurtel ve sazı”
Koç Perasovic ilk yarının aksine ikili oyunlarımıza alan savunması dışında ters taraftaki uzundan yardım getirerek çözüm bulmaya başladı ve yine kısır hücumlar sergilemeye başladık. Evet belki savunmada Heurtel yüzünden çok sayı yedik çok problem yaşadık ancak bu bölümlerde hücumda sazı tamamen eline alan Fransız guard bulduğu erken ama yüzdeli şutlarla artı açık alanda takımını koşturarak yaptığı müthiş servislerle maçın kilitini açan ve ibreyi tekrar Anadolu Efes lehine çeviren isim oldu. Genç Ahmet de son bölümler de yine Heurtel’in paslarını en iyi değerlendiren en yüzdeli bitiren uzunumuz oldu. Heurtel son bölümlerde Granger’ı da çok iyi kullandı ve faul hakkı dolan Laboral karşısında Granger’a direksiyonu emanet ederek onun sürekli penetre etmesini ve çizgiye giderek kolay sayılar bulmasını organize etmiş oldu.
“Dunston eminiyet sübabı”
efes laboral 4Bir parantez de Dunston’a açmamız şart. Oyunun son bölümünde bu kadar tempolu geçen bir maçta halen enerjisini en üst seviyede tutması ve iki pota altını da Tillie ve Bourousis adına bir cehenneme çevirmesi alkışları fazlasıyla haketti. Özellikle hücum ribaundlarındaki gayreti muhteşemdi. Heurtel ile beraber yaktıkları ateş sınırlı sayıdaki Efes taraftarının da oyunun içine girmesini sağladı.
“Maç sonları sendromu bitti”
Cedevita maçını son periyottaki önemli geri dönüşle kazanan Anadolu Efes bu maçta da Heurtel liderliğinde müthiş bir son periyot oynadı ve galibiyeti almayı bildi. Böylelikle sezon boyunca yaşadıkları maç sonu oynayamama sendromunu da tamamen atlatmış olduklarını hem kendilerine hem de bizlere bir kez daha göstermiş oldular ve grup ikinciliğine yükseldiler.
Mail: fersu77@abcspor.com
twitter: @fersudeniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

*MİA SAN HÖNESS

18 yaşındaki Uli Höness 1970 yılında doğduğu şehrin takımı 1846 Ulm'dan Bayern Münih' e transfer olur. Bir temmuz sabahı,...

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS”

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS” Çocukluğumda ilgi ile takip ettiğim bir takım idi Glasgow Rangers. Şimdiki adı ile “Rangers”. Tugay Kerimoğlu transfer olunca daha da...

TERLİKLİ DAMAT

Aslında Fenerbahçe doğru transfer dokunuşları yaptı sezon öncesi. Kangrenleşen sol bek sorununu iki tane iyi isimle çözdü. Stoper sıkıntısı Jailson, Gustavo ve Ozan ile...

ERROR BULUT

ERROR BULUT Yüz güzelliği mi iç güzelliği mi meselesiyle uzaktan- yakından bir alakası yok ama "boyu mu, işlevi mi" meselesini çok andıran bir sorunsal daha...

AYAN, PİNHAN VESAİRE

AYAN, PİNHAN VESAİRE “Reklam, talep yaratma sanatıdır.” American Marketing Association (AMA) reklamı bu sözlerle tanımlar. Reklam ve genel olarak pazarlamayı ele aldığınızda en kısa ve en efektif...

Benzer Konular