https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

AMERİKA’YI YENİDEN KEŞFETMEK !

Okunması Gerekenler

brunoTelafisi olmayan maçların oynandığı son düzlükte Fenerbahçe Sivas’ta öldü öldü dirildi. Deli deliyi görünce sopasını saklar derler, Batuhan atası Sergen’i görünce kendine gelmiş, Batuhan habire indiriyor, Burhan ve Atıf’ın bindireceği besbelli. Sivasspor’un oyun anlayışı Bursa’dan farklı değil, orta sahayı çabuk geçip kanatlardaki hızlı adamlarla top taşıyorlar, biraz sakin ve ayağa oynamak lazım, olgun ataklarla gol aramak lazım. Önce rakibin hızını keseceksin.

fb sivas 1İsmail Kartal geçen haftanın kötüsü Kuyt’ı haklı olarak yedek bırakmış ama haftalardır kendisini kurtaran ve bugün ki maçın taktiğine en uygun adam Webo’yu da kenarda bırakmış, sağda Emenike, solda Alper demiş. Allahtan Diego’yu ilk onbirde sahaya sürmüş ama Webo olmayınca da manası olmuyor işte. Sivas tam tahmin edildiği gibi başladı. Batuhan Bekir ve Egemen’in kabusu olunca, Burhanla Atıf da Fenerbahçe beklerinin kabusu oldu ve 8. Dakika Sivas Mehdi ile golü buldu, Burhan’ın Fenerbahçe ceza sahasında slalom yaptığı pozisyonda!

İki takımın da orta sahayı vızır vızır geçtiği maçta 1 dakika sonra da Alper soldan getirdi, Emenike vuramadı ve Diego skora denge getirdi. Rakibin hızlı adamlarıyla etkili olduğu maçta Fenerbahçe 1-1’den sonra toparlar gibi oldu. Diego’nun müthiş oynadığı, sağa sola inanılmaz paslar gönderdiği ilk yarıda Fenerbahçe santrforsuzluktan bir türlü atakları olgunlaştıramadı. Sağda Gökhan’ın etkisiz ortaları, Emenike ve Sow’un top kayıpları her seferinde Sivas kontratağına dönüştü. Atıf, Batuhan ve Burhan adeta yıldızlaştı. Kazanılan serbest atışta, ceza sahasının köşesinden Cicinho’nun kapalı köşeden attığı gol Sivas’ı tekrar öne geçirdi.

fb sivas emenikeGol güzeldi, eyvallah ama ben bu golü atılmış değil yenilmiş bir gol olarak görüyorum. Balıkesir maçında hatalı goller yiyen Volkan kaldığı yerden devam etti. Golden sonra Fenerbahçe defansı öne çıkardı, risk aldı, Diego’nun önderliğinde Alper ve Canerle etkili olmaya çalıştı ancak hiç pozisyon üretemeden devre bitti. İkinci 45 dakika Emenike- Webo değişikliği ile başladı ve sahadaki iki takımında birer santrforu vardı artık. Fenerbahçe bildik, tanıdık kimliğine bir anda döndü. Sağdan Gökhan, soldan Caner bindirmeye başladı, Diego ve Emre rakip ceza çizgisine kadar geldi ve Gökhan’ın ortaladığı topa Webo’nun füzesi geldi ve skora tekrar denge geldi.

Bu dakikadan sonra Fenerbahçe de morallendi. İlerde top tutan bir adam olunca orta sahada rahatladı, reboundlar Fenerbahçe orta sahasında kaldı. Webo ilk yarıda Batuhan’ın yaptıklarını yapmaya başladı ve ardından pozisyonlar geldi. Moussa’nın bir etkili pozisyonu oldu, Diego’nun bir topu direkten dışarı gitti, karambollerde Egemen’in yararlanamadığı pozisyonlar oldu ancak gol gelmedi. 79’den sonra her iki takımda yoruldu. Alper-Kuyt değişikliği çok tartışılacaktır ancak Fenerbahçe orta sahasının yorulduğu da aşikardı. Fenerbahçe maçın son bölümünü Emre’nin yerine giren Meireles’le oynadı.

fb sivas diego golYorulan Sivas karşısında son bölümde maçı daha fazla isteyen Fenerbahçe daha etkili oldu. Gol geliyor gibiydi ve 83.dakika da Sow galibiyeti getiren golü attı. Fenerbahçe yanlış bir dizilişle başladığı maçı güç bela kurtardı. Bir futbol takımın hocası bir takımla bu kadar oynamaz. Amerika’yı kaçıncı kez keşfediyor İsmail Kartal ? Webo-Diego beraber oynamadan şampiyon olamazsın, kaçırırsan da şampiyonluğu bu yüzden kaçırmışsındır. Hatalar yapılır, herkes hata yapar, aynı hatayı iki kez yapmayana büyük adam derler.

Şampiyonluk yolunda çok önemli bir maçtı. Kazanmak çok güzel. Yusuf Aslan’la beraber Ankara’ya gitmek isterken motorsikleti Sivas Gemerekte bozulan ve köylülerce ihbar edilmesinin ardından ufak çaplı bir çatışmanın ardından yakalanan Deniz Gezmiş’i tutuklayan Jandarma Komutanı askeri cipe bindirirken sorar kendisine: – Parlak ve zeki bir öğrencisin. Neden girdin bu işlere ? Bak, hapse gireceksin belki de asılacaksın ? Deniz Gezmiş ” halkım için diye ” yanıt verince, kazma kürekle jandarmaya yardıma gelmiş, öfkeli kalabalığı göstererek komutan sorar: – Bunlar için mi der ?

fb ismailNe bu olayı ne de Madımak otelinde onlarca aydını diri diri yakmaya çalışan gafilleri hoş görebilirim, cahilliklerine verebilirim ancak bu gafiller yüzünden Türkiye’nin en kalabalık halkı Sivaslı’ları külliyen itham edecek kadar aciz değilim, yanlış anlaşılmasın fakat geçen yıl oynanan maçta: – Şike yapsana, şike yapsana, Aziz Yıldırım şike yapsana diyen tribün korosunu unutmam mümkün değil. Bu güzel galibiyeti O güzel denyolara armağan ediyorum. Herkese mutlu bir pazar günü dileğiyle…

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

bruno.monte@abcspor.com

@BrunoMonte1907

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular