https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

12 DEV ADAM ÇEYREKTE KALDI!

Okunması Gerekenler

ARIF SAHIN-2Dünya Kupası çeyrek final maçında Türkiye, Litvanya’ya 61-73 ile yenilerek elendi.

Maçın Hikayesi

Türkiye bu maça son maçlardaki gibi Ender – Sinan – Emir – Gönlüm – Aşık beşiyle başladı.

İki takım da pota altını kullanarak başladı. Litvanya’da ilk hücumlarda Juskevicius saçmaladı ve raydan çıktı, hücum ribaundları olmasa Litvanya hiçbir şekilde skor üretemezdi. Türkiye’de Emir Preldzic, Maciulis karşısında etkili olunca skor üretmekte sıkıntı çekmedik, ilk beş dakika 14-6 ile geçildi. Moladan sonra Kazlauskas-Ataman farkı ortaya çıktı, moladan sonra toparlanan Litvanya savunmada Türkiye’yi durdurdu ama farkı fazla kapatmayı başaramadılar; ilk çeyrek 18-13 ile bitti.

LIT11İkinci çeyreğin başında korktuğum başımıza geldi, Emir ve Ömer kenardayken Darjus Lavrinovic arka arkaya üç tane üçlük isabeti buldu ve Litvanya 15.dakikada öne geçti: 23-24 Devrenin son beş dakikasında Emir’in hücumlarda saçmalaması ve Cenk Akyol’un devreye girememesi, karşı tarafta ise Pocius’un devreye girmesiyle skor Litvanya lehine döndü; ilk yarı 28-33 ile bitti.

İkinci yarının başında Maciulis’in üçlüğüyle LTU maçtaki en büyük farkı yakaladı: 28-36 Arkasından TR 12 sayılık dev bir seri yakaladı -bu bölümde herşeyi mükemmel yaptığımızı söyleyelim- ve 25.dakikada 40-36 ile öne geçti, bu dakikadan sonra Seibutis ve Pocius’un üçlükleriyle LTU öne geçti, Jankunas’ın sağ dip çizgiden attığı iki üçlüğü kaçırmasıyla oyun dengelendi, son topu savunurken inanılmaz bir şekilde hata yapmamız ve Valanciunas’ın atışının geçerli sayılmasıyla üçüncü çeyrek 44-47 bitti.

LIT12Son çeyrekte Litvanya bizi sürklase etti diyebiliriz. Seibutis’in arka arkaya bulduğu üç üçlük ve TR’nin hücumda tıkanmasıyla fark son altı dakikaya girerken sekiz sayıya çıktı: 48-56 Sonraki dakikalarda LTU işi şova çevirdi, TR başarısız hücumlar yapmaya devam etti ve bitime üç dakika kala maç iyice koptu. LTU’nun son çeyrekte bizi sürklase etmesini tecrübeli oyuncularının performansıyla açıklayabiliriz.

İstatistikler

Türkiye’de Milli formayla son maçına çıkan Kerem Gönlüm 13s-9r-2a ile takımın en skorer oyuncusu oldu. Ömer Aşık 11s-10r-2a-2b ile iyi bir maç çıkardı, Emir Preldzic 10s-4r-5a-3tç ile oynarken 3/12 saha içi isabeti ve 3 top kaybıyla oynadı. Sinan Güler maçı 9s-3a-1tç ile oynadı.

Litvanya’da Seibutis 19s-3a, Jonas Valanciunas 12s-13r, Martynas Pocius 13s-3r-2a ve ‘x-faktör’ Darjus Lavrinovic 11s-5r ile oynadılar.

LIT13Genel Yorum

Türkiye maça çok iyi başlamasına rağmen 14-6’lık skordan sonraki mola maçın kaderini belirledi diyebiliriz. Litvanya ilk çeyreği geride bitirmesine rağmen maçın neredeyse tamamı Litvanya’nın istediği tempoyla oynandı, Litvanya’da tecrübeli oyuncular gereken yerlerde sorumluluk alınca ibre tamamen Litvanya’ya döndü, Türkiye’de ise maç boyunca etkili olan bir oyuncu çıkmadı. Uzun lafın kısası, oynanan oyunun hakkı bu skordan başka birşey değildi. Türkiye’nin genel olarak fikstür avantajı olduğunu söyleyebiliriz, bu turnuvada çeyrek finale gelene kadar çok zorlu rakiplerle oynamadık, tek dişli rakip Avustralya’ydı ve o maçta da hakkını verdik, tüm kadroya tebrikler ve yaşattıkları heyecan için teşekkür ederiz…

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

arif.sahin@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular