https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

1 NUMARALI TRANSFER: TARAFTAR

Okunması Gerekenler

ALP ERALPBu konuya çok takık olduğumu düşünenler olabilir. Taraftarın sahaya etkisinin sınırlı olduğunu savunanlar da vardır muhakkak. Ancak kim ne derse desin geçen sezonki boş tribünleri ve Kadıköy’deki gereksiz puan kayıplarını hatırladıkça ister istemez düşünüyor insan: Bu tribünler geçen sezon olsaydı her türlü olumsuzluğa rağmen şampiyon olamaz mıydı Fenerbahçe? Bence kesin olurdu.

İşte o yüzden bu sezonki 1 numaralı transfer taraftardır.

 

fb gol 2..Diyorum ve sahanın içinde olan bitene geçiyorum, beğendiğim ve beğenmediğim yönleriyle.

Öncelikle Joseph de Souza’dan başlayalım. Diğer iddaalı transferlerin çoğunu zaten tanıyorduk ama Joseph bizim için kapalı kutuydu.

Eskişehir maçında kesici yönüyle on plana çıktı. Bir çok rakip atağı başlamadan bitirdi. Çok iyi bir önlibero olduğunun sinyallerini verdi.

 

Burada akla gelen soru şu. Bu durumda Mehmet Topal’a ne olacak? Zorluk derecesi yüksek maçlarda yanyana oynayacaklardır muhakkak ancak Kadıköy’de Anadolu takımlarına karşı ikisi beraber olunca fazla “düz” kalır orta saha merkezimiz. Bence görüldü ki Meireles te değil o bölgenin çözümü. Ozan Tufan muhtemelen daha fazla dinamizm, dikine oyun, şut ve rakip ceza alanında çoğalmaya katkı getirecektir.

 

fb fernandao golBir diğer problemi Fenerbahçe’nin ileride oyunun sıkışması. Bunun en büyük sebebi de Diego ve Nani’nin sürekli içeri katetmeleri. Özellikle Nani’nin kanattan çizgiye inip rakip defansın dengesini bozmasını bekliyorum ancak şimdilik bu özelliğini göstermedi.

 

Aslında Diego-Nani ikilisi belli ki çok iyi anlaşıyorlar. Pas alışverişleri üst düzey ve göze hoş geliyor. Hatta bana biraz Alex-Deivid ikilisini hatırlattılar. Ancak bu güzel paslaşmalar genelde kalabalık defansın arasında heba oldu.Ne zaman ki oyun kanada açıldı, Hasan Ali’nin güzel ortasında gol geldi. Fenerbahçe’nin ne yapıp edip kanatları daha etkin kullanması gerekiyor. Belki de Ozan Tufan’ın bonusu gibi gölgede kalan Volkan Şen transferi bu konuda beklediğimizden daha büyük katkı sağlayacak. Özellikle de Fernandao gibi bir silahınız varsa kanatlardan gelecek katkı olmazsa olmaz Fenerbahçe için.

 

Fernandao demişken, belki istediği topları tam olarak alamadı ama geçen seneki “Emenike laubaliliği” sonrasında mücadelesiyle, topu saklamasıyla ve bitirici gol vuruşuyla ilaç gibi geldi.

 

fb volkan ozanSadece Fernandao’yu değil Hasan Ali’nin hiç bir zaman küsmeyen iş disiplinini , Ba’nın savruk ama gayretli oyununu, Şener’in güçlü driplinglerini de beğendim.”Tabelaya az katkı” yapmakla eleştirdiğim Diego’nun 2.goldeki asisti de kabul etmeliyim ki bana şimdilik haddimi bildirdi. O yüzden bugünkü eleştiri hakkımı biraz isteksiz gördüğüm Sow’dan ve hücuma katkısını muhakkak artırması gereken Merieles’ten yana kullanacağım.

 

Son olarak kapanışı yine sahanın dışına çıkarak yapmak istiyorum. Hepimizin sosyal medyadan takip ettiği Manchester’li minik taraftarın Van Persie’nin ayrılışı sonrası gözyaşlarına boğulması oldukça ilgi çekmişti.Kulübün onu  ailesiyle birlikte İngiltere’den maça getirmesi,maç sonu da Van Persie ile buluşturması çok güzel görüntülerdi. Kimin aklına geldiyse bu organizasyon büyük bir takdiri hakediyor. İşte Fenerbahçe’nin hem yerli hem de yabancı basında böyle haberlerle gündeme gelmesi gerekiyor.

Bir gerçeği unutanlara tekrar hatırlatalım.

“Fenerbahçe Türkiye’nin gülen yüzüdür”. Bilen biliyor.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : alp.eralp@abcspor.com

twitter : @alperalp72

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular