https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ZİNCİRLEME TRAFİK KAZASI

Okunması Gerekenler

ZİNCİRLEME TRAFİK KAZASI

Tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan.

Beşiktaş’ın durumu tam da bu. İdari ve Teknik Yönetim mi yetersiz olduğundan, oyuncular verimsiz, oyumcular verimsiz olduğundan mı, yönetim bir şey yapamıyor?

Sorunun cevabı ne olursa olsun, yetersiz olan bir şeyler var. Diğer rakiplere baktığında onlarda da fazla bir oyun yok ama hepsinin geleceğe yönelik beklenti ve ümitleri var. Beşiktaş’ta ise, sahaya bakıyorsun, kulübeye bakıyorsun, hatta sakat cezalılara bakıyorsun. Ne heyecan ne de ümit besleyecek bir şeyler görebiliyorsun.

Bugünkü oyuna, üstelik bu kadar işler kötü giderken, 10 teknik direktörden dokuzu, oyunu sahasında kabul eder, hızlı kanat oyuncularıyla kontra denerdi. Beşiktaş’ın teknik direktörü ise o öbür bir tanesi işte. Bu oyun anlayışı, Trabzonun çok işine geldi. Kısmetli iki golün de müsebbibi dengesiz yakalanan defanstı. Sosa gibi bir usta da, beklendiği gibi çıkardığı şutlar, ama öyle ama böyle kaleyi buldu. İlk yarı sıfıra yakın pozisyon üreten Beşiktaş’ın ikinci yarıya başlarken, puan hayali kuran kaç taraftar vardı merak ediyorum. Beşiktaş’ın bitikliği de burada zaten.  Daha 2-3 sene önce 3-0 dan maç çeviren bir takımdı Beşiktaş. Seyircisi, takım devreye girerken, takımı çağırır, bu maçı alın derdi. Defalarca çevirdi maçları Beşiktaş. Bugün ise gol pozisyonuna girmek bile mucizelere kalmış gibi görünüyor.

Bu ümitsizlik ve tükenişi çevirmek çok zor. Herkesin suçu var. İştahını kaybeden başkan da, tribünlerde protesto eden taraftar da, oyuncu grubu da sorumlu, sorunlu. Bir kaza var ki, zincirleme trafik kazası gibi. Herkesin hamlesi bir diğerini devirmeye sebep veriyor. Bu yüzden sahada ne yaptığını bilen tek oyuncu yok, sakin oyun yok, plan yok. Quresma’yı bile anar oldu taraftar.

Doğru yanlış, başkan istifa etti. Asla bu karardan dönmemeli. Bu durum sahadaki oyuncuları çok etkiliyor. Hepsi bana ne olacak derdine girmiş, sorumluluk almıyor. Sahanın minicik kıvılcımlar veren Caner’in yenilen son goldeki pozisyonuna baktınız mı? Geri geri oyuncunun önünden koşuyor, ufacık bir hamle yok. Çünkü çalımı yerse büyük tepki alacak. O yüzden gol yeme pahasına, kendi performansını düşük gösterecek riskli hamleyi yapamıyor. Bunun adı bitiştir. Bu sebeple, süratle yönetim değişikliği tamamlanmalı, bir an evvel toparlanıp, ligde puan toplayacak formüller üretilmeli. Bunu Avcı yapamayacaksa, yapacak biri gelmeli.  Teknik direktör kafası koparmak değil amacım. Becerebileceğine inanıyorsa kalsın Avcı. Ama çok darbe yedi. Zor bundan sonra.

Taraftar da, mesajını verdi, artık maç esnasında tek bir olumsuz mesaj vermemeli. Geçen seneki Fenerbahçe pozisyonuna düştü düşecek Beşiktaş. Oyun yapısıyla düştü bile bence. Her takım tadabilir bu duyguyu. Ama iş bugünlerde taraftara düşer, camia isen, düştüğün yerden takımı kaldırırsın. Şampiyonluk için değil, kabullenen takım olmamak için yaparsın bunu.

Ez cümle, işler hiç iyi gitmezken, yakıp yıkmak yerine, elindekilerle neler yapacağına bakmak lazım. Her paydaş üzerine düşeni yapmak zorunda.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: cuneyd.yuzak@abcspor.com

twitter: @cyuzak

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular