https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ZAMAN SADECE BİRAZCIK ZAMAN !!

Okunması Gerekenler

brunoDün ben de senin gibiydim Gezerdim Dünya’yı. Yarın sen de benim gibi olacaksın Oku Fatiha’yı ! Biz de gezerdik siz gibi Siz de geleceksiniz biz gibi. Bir ölünün bir yaşayana olan kıskançlığını, hatta hatta bir ölünün yaşayana olan kinini anlatan şu klişe mezar taşı manzumesini bu akşam çok iyi anladım. Siz de eleneceksiniz biz gibi ! Gruplardan geçmeyi mi düşünüyorsunuz bu halinizle ? Güldürmeyin lan beni. Şampiyonlar Ligi katılım ikramiyesini bizim sayemizde kazandığınızı düşünüyorsanız o da bizden hamam parası olsun, gidin önce vergi borcunuzu ödeyin.

fb kadro kievÖnce bir içimi dökeyim dedim, maçı nasıl olsa yazarız !! Onbirler açıklandı İki numunesinde de doping çıkan Fred ilk onbirde. Çok şaşırdık, Fenerbahçe düşmanları sadece bu ülkede var diye kafama yerleşmiş, Fransa Diaspora’sını unutmuşum bir an. Bir haftadır orta sahanın ortasında oynayacak üçlünün maçın anahtarı olduğunu söyledik. Topal-Souza-Diego olmalı ve üçü de mükemmele yakın top oynamalı dedik. Topal sakatlığından dolayı yok, galiba hoca da pek tutmuyor kendisini. Yerine ipiyle kuyuya inilmez takımından, kariyerli ama bitmiş Meireles tercih edilmiş ve önlerinde sezonun flaş ismi Diego Ribas oynuyor.

Souza’nın en önemli imtihanı ama kademeye girip dan-dun yapmaya çalışıyor, Meireles topu alacak, dönecek de pas atacak. Top rakipteyken de refakatçi, Diego ise tam bir Shakhtar ajanı gibi. Özellikle Diego ilk yarı boyunca aldığı tüm topları ezdiği gibi bir ara Selçuk Şahin’e rahmet okuturcasına aldığı topları da rakibe verdi. Fenerbahçe’nin orta üçlüsü ofansla defans arasında köprüyü kuramadı, deyim yerindeyse iki pas yapamadı ve sağdan Raul’un kestiği ortaya Sow’un etkili vuramadığı topun dışında hiç bir atak geliştirmezken orta sahada da pres yapılamadığından, Ukrayna ekibinin hızlı ve çok adamlı çıkışları sonucu çok da tehlikeli atak gördü kalesinde.

sowBerbat bir ilk yarıydı. Nani, Sow ve Fernandao top alamadı, aldıklarında da karşılarında en az iki oyuncu vardı. Etkili olmaları mucize olurdu. Yenilen gol Alves ve Souza ortak yapımı klasik bir kademe hatası bir golüydü. Alves için de ipiyle kuyuya inilmezlerden demiştim zaten. İkinci yarıya Pereira risk alarak başladı, beklendiği gibi oyuncu değiştirerek değil. Defans hattını orta çizgiye yaklaştırdı. Defans göbeğinde iki tane tank kadar ağır stoperin varsa, kalecin de bir çizgi kalecisiyse bunun adı risktir. Alınmalı mıydı ? Evet. 45 ile 65 arası Fenerbahçe arzu edilen oyunu sahaya yansıttı. Kalecinin şansı, forvetlerin beceriksizliği sayesinde aranan gol gelmedi.

Oysa tur geliyor diye düşündük ve gerçekten de inandık. Lucescu’nun gözlerindeki endişeyi gördük. Ardından Pereira’nın tuhaf kırmızı kartı. Maçın başından bu yana her pozisyonda tuhaf kararlar veren hakem bu fırsatı kaçırmazdı. O kargaşanın hemen ardından yine hızlı gelişen bir Shakhtar kontratağında Volkan’ın yine bir hatalı çıkışla sebebiyet verdiği penaltı ile maç 2-0 oldu. Herşey bitmedi, bir gol momentum değiştirebilir diye hayal edip, dakikalar 68’i gösterdiğinde korner atarken, yenilen bir kontratakta Teixeira’nın 45 metre sürdüğü top, Şener’in patlama gücü yüksek Brezilyalı Alex’e yetişememesi ve Volkan’ın hatalı çıkışı neticesiyle gelen son gol ise Fenerbahçe’yi  tek kelimeyle darma duman etti. 3.golle birlikte rüya bitti, tur gitti, sağlık olsun!

Maamafih o harika 20 dakikanın ardından gelen 25 dakika çok kötü sinyaller verdi. Pereira’nın yapmış olduğu lüzümsuz hareket bana göre maçı bitirdi. Evet, çok sevdik adamı, ruh olarak bize çok hitap etti ama biraz fazla deli. Maç olmuş 3-0 hala oyuncu değişikliği yok. Alper giriyor, Meireles çıkıyor, doğru hareket ama çok geç. Bu kadar beklenmez. İlk yarıda henüz değişiklik bekledik. 86.dakikada Topal ve Stoch oyuna giriyor. Topal varsa, oynayabilecek durumdaysa oynatırsın, Meireles’in bu takımda zaten işi yok. 86.dakika olmuş Nani ve Şener’i oyundan alıyorsun ? Dalga geçer gibi, izahı yok. Tamam ikisinin de sarı kartları var ve sonraki turu düşünüyorsun ama maalesef kaderden de kaçılmıyor, ikisini dışarı alarak kırmızı karttan korudu belki ama piyango bu kez Kjaer’e çarptı.

fb kadro kievFenerbahçe’de ipiyle kuyuya inilmez dediğimiz, Meireles, Volkan ve Alves bana göre yapacağını yaptı, geçmiş olsun. Kjaer’i maçın genelinde beğendim, defansın bel kemiği ama onu tamamlayacak bir partner lazım. Bu adam Alves değil. Hızlı bir stoperle tamamlarsın. Ligde yeterli olabilir ama Avrupa arenasında bu ikili sıkıntılı. Volkan’a yedek değil, Volkan’ı yedeğe itebilecek bir kaleci lazım dedik, yok dediler, Volkan’ı zorlaması yeter dediler, ahan da bu oldu, geçmiş olsun! Orta sahaya çift yönlü bir oyuncu alınmazsa ligde de sıkıntı yaşanır. Bu Souza topsuz oyunda var sadece, topla çok vasat bir oyuncu ve Topal kadar iyi bir kesici değil.

Moussa Sow, çok iyi bir mü’min ama kontratak oyunda etkili olabilecek bir isim değil. Bugün Nani de kötüydü. Takım iyiyken, atak oynarken Nani de iyi olacak, takım kötüyken arada kaynayacak gibi duruyor. Diego da aynı şekilde iyi gün topçusu ve kontratak oyununda topla fazla oynuyor. Etrafında dönmeden pas atmıyor. Diego ve Meireles’li orta saha kontratak oynayamaz. Fernandao efektif anlamda bir faydası olmasa da, savaştı ve bence yine ayakta kaldı.

Sağlık olsun, yolumuza Avrupa liginde devam ederiz. Ve Üzgünüm başkan, transfer maalesef bitmemiş!

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : bruno.monte@abcspor.com

twitter : @BrunoMonte1907

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular