https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

YUNUS AYDIN İLE 5 SORU 5 CEVAP

Okunması Gerekenler

*** Basketbolda Passolig sizce gelmeli mi ?

– Passolig’in basketbola bir şey katacağını düşünmüyorum. Futbol seyircisi ve basketbol seyircisi arasında birçok fark var. Basketbol izlemeye insanlar ailesiyle gelebiliyor. Ancak futbolda küfürler, kavgalar buna izin vermiyor. Basketbolda gelen başarılar da bir savaştan ziyade ortamı şölen alanına çeviriyor. Olaylar artmadığı sürece Passolig’e gerek olduğunu düşünmüyorum. TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu da geçtiğimiz günlerde Passolig’i düşünmediğini ifade etmişti.

*** Eurobasket’e birçok oyuncu gelmiyor. NBA’in bu işte parmağı var deniyor. Siz ne düşünüyorsunuz ?

– Birçok oyuncu dediğiniz gibi Eurobasket’te yok. Bizden başlayacak olursak Ersan, Ömer, sonrasında Gallinari, Parker, Batum, Teodosic, Nedovic, Vesely, Gilbert. Bu oyuncuların NBA ayağında şöyle bir sorun federasyonların karşısına çıkıyor. NBA Milyon dolarlar verdikleri oyuncuların sakatlık riskini almak istemiyorlar. Teodosic dün yaşanan en büyük örnek. Federasyonlardan oyunculara sağlık sigortası talep ediyorlar. Eğer Milli takım sakatlığı yaşanırsa NBA takımları milyon dolarları federasyondan talep edecek.  Federasyonlarda buna yanaşmıyor. Birçok oyuncu ufak sakatlıklarını ya da psikolojik yorgunluklarını buna bahane ediyor. Bu konuşmadan Ömer Aşık’ı ayıralım. Gerçekten ciddi bir sorunla uğraşıyor. Tekrar geçmiş olsun.

*** Wanamaker Darüşşafaka yolunda deniyor.. Süpriz oldu sanki.. ?

– Netleşmiş bir şey yok. David Pick yaptığı birçok haberde gazeteci diliyle ” patladı ” diyebiliriz. En son Banvit – Filipovski gönderiliyor haberiyle. Ancak kontratı devam eden David Blatt seneye NBA’e döneceğini açıkladı. New York ile görüştüğünü de söyledi hatta. Wanamaker’in NBA’den istediği kontratı bulamadığını geçtiğimiz yazıda söylemiştik. David Blatt ile geçen sene de çalıştı. Blatt’in yanında durayım, beni de NBA’e götürür psikolojisinde yüksek ihtimalle. Kendi kariyer planlaması açısından doğru bir hamle olabilir. Para olarak Fenerbahçe’nin teklifi ile aynı. 1.5 Milyon Euro. Ayrıca NBA umudu devam edecek. Zaten Avrupa başarısını önemseyen bir oyuncu değil.

*** Galatasaray’ın yeni sezonda neler yapacağını herkes merak ediyor. Düşük bütçe.. ?

– Geçtiğimiz sezona göre %40 daha az bütçeleri var ancak Erman Kunter ve Ömer Yalçınkaya düşük bütçeyi iyi yönetiyor. Bu bütçe de Preldzic ile , Christmas’ı bir arada buluşturmak iyi iş. Göksenin gibi bir savunmacı var. Hopson transferi de önemli. Geçtiğimiz seneye göre daha geniş bir rotasyonla oynayacaklar. Erman Kunter BSL için kadromuz şampiyonluğa yetecek dese de, ben o kadar iddalı olacaklarını sanmıyorum. Fener ve Efes’in kadroları arasında kalite farkı var. Ama Galatasaray’da eski kalitesini yaratıcılığına dönebilecek bir Preldzic çok fark yaratır.

*** Fenerbahçe yeni bir kısa transferi düşünüyor mu?

Öncelik hala Wanamaker. Görüşmeler var. Darüşşafaka ile imzalar atılana kadar. Fenerbahçe çok yetenekli ancak elit bitiricisi olmayan bir takım oldu. Brose Baskets gibi. Geçtiğimiz sene final four adayıyken, hayal kırıklığı yaşadılar. Fenerbahçe için böyle bir tehlike bence yok ama elit bir bitirici alınması gerekiyor bence. Alınma ihtimali alınmama ihtimaline göre daha zayıf. Wanamaker olmazsa Fenerbahçe transferi kapatacak diyebiliriz.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: yunus.aydin@abcspor.com

twitter: @yunusaydincom

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular