https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

NBA FİNALLERİ = UYKUSUZ GECELER

Okunması Gerekenler

TAYFUN ERSONMEZFinalin adı belli oldu. San Antonio Spurs – Miami Heat

SASSerinin ilk maçı Perşembe günü başlıyor. Saha avantajı San Antonio Spurs’de. Geçen seneki format değişti. Bu seride ilk 2 maç San Antonio Spurs’ün sahasında sonraki 2 maç Miami Heat’in sahasında devamında ise 1 Spurs, 1 Heat ve son maç olursa tekrar Spurs’ün sahasında olacak.

Hatırlarsınız geçen sene Miami Heat ile San Antonio Spurs karşılaşmış ve özellikle 6. maç Spurs açısından dramatik bir mağlubiyet olmuş ve seriyi 7.maça taşıyan Miami 4-3 ile şampiyon olmuştu.

nba 2015Bu sene de geçen sene yaşanan finalin bir benzerini seyredebiliriz ama bu defa Spurs çok hırslı. Her maç çok çekişmeli olacak.

Bu sezonun en iyi koçu seçilen, 1995 yılında San Antonio Spurs’ün başına geçen 65 yaşındaki Gregg Popovich, bu takımla 6. kez Batı Konferansı Şampiyonu oldu.

gregg popovich5 kez NBA finali oynadı ve 1999 – 2003 – 2005 – 2007 sezonlarında NBA şampiyonluğuna ulaştı.

Miami Heat üst üste 4 kere Doğu Konferansı Şampiyonu oldu. Bunu 1984-1987  Boston Celtics’den sonra başaran ilk takım. Miami Heat koçu Erik Spoelstra da tabii ki başarılı ama tecrübe, oyunu okuması olarak ve tabii ki yaşlı oyunculara rağmen elindeki kadroyu en verimli şekilde oynatan Popovich daha önde. Miami de işler biraz LeBron, Wade ve Bosch’un sağlam oyunuyla ilerliyor. Onlar atamazlarsa devreye girecek fazla oyuncu yok ve sistem eksikliği ortaya çıkabiliyor. NBA’in en yaşlı 2. oyuncusu olan Ray Allen ise kritik anlarda, özelikle Miami’nin silahları durunca devreye girerek takımını rahatlatıyor.

Yedeklere bakacak olursak Spurs açık ara daha avantajlı. Hele ki Manu Ginobili bir başka oynuyor. Gerektiğinde takımı yöneten ve herkesin eline baktığı bir oyuncu haline geliyor. Özellikle hızlı ve bol pas trafiği yaparak herkesi şaşırtan Spurs için bu çok önemli.

sasDikkatimizi çeken bir başka istatistik ise San Antonio Spurs oynadığı NBA finallerinde ilk maçı hiç kaybetmemiş. Bahisseverlere duyurulur!

Spurs’de guard Tony Parker’in ayak bilek sakatlığı tedirgin edici. Dinlenebilmesi için uzun bir zaman dilimi vardı, bu ona yarar sağlayacak. Gerçi takımda ana parçalardan birisinin sakatlığı bile takımı pek bozmuyor, sisteme ait bir aksama olmuyor. Fakat Parker bu sistemin en önemli parçası onun yokluğu ciddi sıkıntı yaratabilir.

Miami’de ise sakat yok. Onlar için bu güzel haberin yanı sıra ayrıca Dwyane Wade sağlıklı ve genelde üzerine fazla yük bindirilmeden dinlendirilerek oynatıldı. Şimdi finale geldiler ve artık ondan daha çok yararlanma vakti.

miamiİki takımın playoff serisine bakıp inceleme yapacak olursak, Miami Heat buralara çok zorlanarak gelmedi. İlk turda Charlotte Bobcats’i çok rahat geçtiler. Yarı finaldeyse Brooklyn Nets’e karşı fazla zorlanmadılar. Sezon lideri ve geçen seneki konferans finali sonrası daha iddialı gözüken Indiana Pacers’ta ise, son 2 ayda yaşadığı düşüş bu seride de zaman zaman ortaya çıktı ve pek bir varlık gösteremediler.

Gerçi bu sezon Miami pek iyi savunma yapmıyor fakat Doğu finalindeki son Indiana maçlarında savunma açısından ufak ufak geri dönüş sinyalleri verdiler

nba 2014Buna karşın San Antonio Spurs, özellikle ilk turda Dallas Mavericks serisinde oldukça çekişmeli maçlar yaşadı. Taktiksel anlamda değişiklikler yaşadılar ve kendilerini adapte ettiler. Sonrasında Portland serisinde pek zorlanmadılar ama Oklahoma serisinde hem atletik bir takıma karşı nasıl oynamak gerektiğini tecribe ettiler hem de skorer ve yırtıcı 2 büyük oyuncu olursa nasıl karşı hamle yapacaklarını ezberlerdiler ki Miami de buna benzer bir takım. Hem atletik hem de LeBron ve Wade gibi skorerleri var.

Ve son olarak bir gerçek var ki o da bu seneki San Antonio Spurs geçen senekinden daha iyi.

Bu sene artık 4-3 Spurs, NBA şampiyonu olur diyebiliriz.

tayfun.ersonmez@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular