https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

YENİ SEZON : FENERBAHÇE

Okunması Gerekenler

derya cerasiYeni Sezon Değerlendirmeleri: Fenerbahçe

Yeni sezon değerlendirme yazılarına geçen sezon ülkemizi Final Four’da temsil eden Fenerbahçe ile devam ediyoruz. Efsanevi koç Obradovic yönetiminde üçüncü sezonuna giren Fenerbahçe’de kadro büyük ölçüde yenilendi. Bakalım bu yeni kadro geçen sezonki başarıyı yakalayıp, üzerine çıkabilecek ve ligde de şampiyonluğa ulaşabilecek mi?

” Kadrodaki Oyuncular “

Sloukas – Dixon – Berk

Bogdanovic – Melih – Hickman

Datome – Kalinic – Egehan

Vesely – Barış Hersek – Antic

Udoh – Ömer – Ercan

bje gouKadroya baktığımız zaman geçen sezonki başarıda büyük payı olan Bjelica ve Goudelock gibi oyuncularla yolların ayrıldığını görüyoruz. Bjelica NBA’in yolunu tutarken, Goudelock ise rotasını Çin’e çevirdi. Bu oyuncuların yanında, bence geldiği günden itibaren ve özellikle Hickman’ın sakatlığı sonrası takımda önemli bir rol edinen Zisis de önümüzdeki sezonki kadro yapılanmasında kendisine yer bulamadı. Pota altı rotasyonunda transfer edildiği günden beri beklenen katkıyı veremeyen Zoric ile de devam edilmedi.

Bu oyuncular yerine artık başrol edinmek isteyen Sloukas, geçen seneki Pınar Karşıyaka düzeninde çok önemli bir yere sahip olan Dixon, NBA’de Boston Celtics forması giyen İtalya Milli Takımı’nın kaptanı Datome, atletik özellikleri ve enerjisi ile öne çıkan genç oyuncu Kalinic, 4 numaralı pozisyonda cezaları kesebilen istikrarlı bir görüntü çizen Barış Hersek, tecrübeli Makedon oyuncu Antic ve yine NBA’den pota altını karartmak ve savunma direncini arttıracak Udoh hamleleri yapıldı.

Genel olarak baktığımız zaman; Emir Preldzic, Semih Erden, Oğuz Savaş, Kenan Sipahi ( kiralık ), Serhat Çetin gibi oyuncuları da sayarsak birçok oyuncu ile yolların ayrıldığını ve 7 önemli transfer yapıldığını görüyoruz. Hickman’ın da takımla antrenmanlara yeni yeni başladığını ve kasım ayı sonuna doğru maçlara çıkabileceğinin tahmin edildiğini söyleyelim.

” Oyun Yapısı “

fb kadro 1Geçen sezon şampiyonluğu yakalamış ve bu şampiyonlukta büyük pay sahibi olan Dixon gibi bir oyuncuyu transfer ettiyseniz, yapının bu oyuncu üzerine kurulacağını düşünüyorsunuz. Ancak kadroya baktığınız zaman da, Dixon’ın en önemli özellikleri olan ikili oyun oynama ve dribling üzerinden şut kullanma becerilerinin bu kadroya uygun olmadığını görüyorsunuz. Sloukas’ın da açıklamaları, Spanoulis’in yanındaki yardımcı oyunculuktan başrole kaymak istediğini gösteriyor. Obradovic’in bu iki oyuncuyu ve oyun yapısını yönetmesi Fenerbahçe için oldukça belirleyici olacak.

Oynanan hazırlık karşılaşmalarında, özellikle Zadar Turnuvası’nda Fenerbahçe’de Sloukas’ın karar verici rolünde olduğunu, zorunda kalmadıkça şut atmak yerine takım arkadaşlarına pozisyon hazırlama bilincinde olduğunu gördük. Sloukas oyundayken sahadaki beşin O’nun yapısına uygun olacak şekilde; Kalinic, Bogdanovic, Udoh gibi, hazırlanan pozisyonları bitirici oyuncular olacağını, Dixon oyundayken ise O’nun sevdiği tarza uygun ikili Antic, Vesely gibi ikili oyunları güçlü şekilde bitirebilecek oyuncular olacağını tahmin ediyorum. Geçen sezon Bjelica’nın sıkışan oyunda boyalı alanı zorlama ya da dış şutları bitirme ve 4 numaradan oyun kurma görevini ise Datome üstlenecek. Fundamental’ı yüksek, saha görüşü iyi olan ve doğru kararları verebilen Datome bu oyun yapısında belirleyici olacaktır.

fb kadro 2Savunma tarafında da, Sloukas, Hickman, Melih, Kalinic gibi oyuncular kısa oyunculara baskıyı maksimum seviyede yaparken, pota altında ise Udoh ve Vesely çember savunucuları olarak boyalı alanı karartacak oyuncular olacaklar. Obradovic’ten değişik savunma stratejileri görebileceğimizi düşünüyorum.

” Güçlü ve Eksik Yanlar “

Fenerbahçe’nin en önemli güçlü yanı olarak kadronun genişliği ve Obradovic faktörünü sayabiliriz. Sloukas gibi Euroleague şampiyonlukları yaşamış, Datome gibi NBA’de forma giymiş, Antic gibi hem Avrupa’nın önde gelen kulüplerinde hem de NBA’de ter dökmüş birçok kaliteli oyuncunun biraraya geldiği bir kadro oluşturuldu. Alternatifli ve geniş rotasyona sahip kadronun uzun sezon boyunca avantaj olacağı kesin. Obradovic de Fenerbahçe’deki üçüncü sezonunda, hem çalıştığı oyuncuları geliştirmeye devam edecek hem de başarıyı yakalamak için elinden geleni yapacaktır.

Diğer taraftan baktığımız zaman da; geçen sezona göre baştan aşağıya yenilenmiş, temel taşların kaybedilmiş olması önemli bir eksiklik olarak sayılabilir. Uzun dakikalar alacak birçok oyuncunun yeni transfer edilmiş ve hem beraber antrenman yapılmaya Eurobasket nedeniyle yeni yeni başlanmış olması dezavantaj yaratacak temel nedenlerden olabilir.

” Fırsatlar ve Tehditler “

fb obraFenerbahçe’nin geçen sezon Final-Four’a kalarak hem Türk Basketbolu’na hem kendi taraftarlarına büyük bir heyecan yaşatması  bu sezonu büyük bir fırsata dönüştürdü. Artan fiyatlara rağmen yaklaşık  5 bin kombine satılması, yönetimin bütçeyi fazla kısmadan transferlere devam etmesi ve başarıyı istediğini göstermesi bu sezon için de beklentileri arttırdı. Bu sezon da gelecek bir Final-Four başarısı bir ekolün yaratılmasını ve bu başarının sürekli olmasını sağlayabilir.

Geçen sezon ligimizde değişen yabancı kuralı ile bütün takımlar geniş ve kaliteli kadrolar kurabiliyor, farklı oyun stratejileri geliştirerek başarıyı yakalayabiliyor. Pınar Karşıyaka’nın şampiyonluğu, Trabzonspor Medical Park’ın yarı final oynaması yabancı kuralının etkileri. Şampiyonluğa oynayan çok fazla takım olması Fenerbahçe için bu sene de bir tehdit olacak. Ligdeki maçların zorluğu Euroleague sertliğinin test edilmesi ve yakalanması için yararlı olsa da, oyuncuların sürekli yüksek performans vermesini gerektiriyor. Fenerbahçe bu durumu avantaja çevirirse geçen sezonki başarıyı tekrarlayacaktır.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : derya.cerasi@abcspor.com

twitter : @deryacerasi

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular