https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

YENİ SEZON : ANADOLU EFES

Okunması Gerekenler

derya cerasiYeni Sezon Değerlendirmeleri: Anadolu Efes

Yeni sezon değerlendirmelerinde ikinci sırayı geçen sezonun finalisti Anadolu Efes alıyor. Sezonun başlamasına günler kala, önümüzdeki sezonun Anadolu Efes’in neler yapabileceğine bir bakalım.

” Kadrodaki Oyuncular “

Geçen sezon devre arasında Fransız oyun kurucu Thomas Huertel’i transfer eden Anadolu Efes, bu transfer döneminde bu doğrultuda transferler yaptı. Draper, Bjelica, Janning, Lasme ve Perperoglou gibi oyuncular ile yollar ayrılırken, yeni transferler ile kadro şu şekilde oluştu.

Huertel – Granger – Doğuş
Cedi – Furkan
Diebler – Birkan – Okben
Saric – Brown
Dunston – Tyus – Krstic – Emircan

Kadroya baktığımız zaman alternatifli bir kadroya sahip olunduğunu görüyoruz. Kadronun Huertel’in sevdiği ve daha verimli olduğu bir yapıya doğru kaydığını da fark ediyoruz. Geçtiğimiz sezon ve Eurobasket boyunca Cedi Osman’ın gösterdiği yükseliş de Anadolu Efes’e katkı sağlayacak. Cedi’nin hücumda daha olgun bir oyuncu olması Heurtel ya da Granger’in oyunda olmadığı zamanlarda önemli bir skor opsiyonu haline getirecek. Pota altında da hem 4 numarada, hem 5 numarada çok iyi bir rotasyona sahip Anadolu Efes. Krstic’in sakatlığından dolayı Aralık ayında sahalara dönecek olması ve bu tarihten sonra form yakalaması zor olsa da; yine de pota altında sorun yaşanmayacağını söyleyebiliriz.

” Oyun Yapısı “

Koç Ivkovic’in bu sezon, geçtiğimiz sezona göre sistemini daha da oturtacağını ve kadrosundan daha fazla verim alacağını söyleyebiliriz. Ivkovic yapısı gereği; savunmaya daha çok önem veren, öncelikle savunmayı oturtmak isteyen bir koç. Buna göre; Doğuş’un kadroda tutulması, en iyi savunmacı seçilen Dunston’ın kadroya katılması, savunma yönü kuvvetli olan Brown’ın transfer edilmesi ve kısa oyunculara baskı yapabilen, pas aralarına elini sokabilen Granger’in getirilmesi bunun göstergeleri.

Hücum tarafında ise direksiyonda Huertel’in olduğu, O’nun hazırladığı pozisyonlardan pota altında ve forvetten sayıya gidileceği bir sistem oluşturulacak. Cedi, Diebler, Furkan ve Birkan forvetten; Saric, Tyus ve katıldıktan sonra Krstic pota altından etkili olacaklardır. Huertel’in tepeden oynayacağı ikili oyunlar hücumun ana planlarından biri olacaktır. İkili oyun sonrasında pota altına yapacağı asistleri, bulacağı şutları ve dışarıya çıkaracağı topları bolca göreceğiz. O’nun oyunda olmadığı dakikalarda ise Granger gibi yüksek yüzdeli şutlar atabilen, güçlü şekilde potaya gidebilen bir oyuncu olması çok önemli bir avantaj.

” Güçlü ve Eksik Yanlar “

Anadolu Efes’in sahip olduğu geniş ve kaliteli kadro bu sezonki en güçlü yanı olarak görünüyor. Geçen sezon oyuncuları tanıyan, ülkeye alışan deneyimli koç Ivkovic’in varlığı da bir diğer güçlü yan. Bu iki önemli kozu birleştirebilirse, Anadolu Efes’in başarılı bir sezon geçireceğini söyleyebiliriz.

Geçtiğimiz sezon Anadolu Efes’in birçok maçın son dakikalarında çok büyük hatalar yaptığını, bu dakikaları çok kötü oynayarak maçları kaybettiğine şahit olduk. Cedi gibi, Furkan gibi, Saric gibi genç oyuncuların karar verici rolünde olmaları, Huertel’in zaman zaman yaptığı büyük tercih hataları bu duruma neden oluyordu. Ivkovic’in bu durumu tedavi edememesinin en büyük eksiklikleri olacağını düşünüyorum. Konsantrasyonun hep en yukarıda kalması için Ivkovic kenarda büyük çaba sarf edecektir.

” Fırsatlar – Tehditler “

Geçen sezonu Euroleague’de çeyrek final, ligde ise final oynayarak ve Türkiye Kupası’nı kazanarak kapayan Anadolu Efes; bu başarının üzerine inşa etmeye devam ediyor. Sağlam bir inşaat ancak iyi bir temelin üzerine yapılabilir. Geçen sezon atılan iyi temelin üzerine inşaatı yapmaya başlamak Efes için bir fırsat olacak. Kadroda yapılan değişiklikler bu fırsatı başarıya çevirebilecek durumda.

Anadolu Efes ligde 6 sezondur şampiyon olamıyor. 90’lı yıllara ve 2000’li yılların başına damga vurmuş bir kulüp için bu bir baskı unsuru olabilir. Yüksek bütçelere rağmen gelmeyen başarı camiada sorunlar yaratabilir. Geçen sezon Euroleague’de çeyrek final oynanmış olması ve Real Madrid gibi bir takıma karşı iyi bir mücadele ortaya konması şampiyonluk özlemini örtmüş olsa da; bu sezon bir başarısızlık yaşanırsa sonuçları ağır olabilir.

Genel olarak baktığımız zaman Anadolu Efes’in Türkiye Ligi’nde finale rahatlıkla ulaşacağını, Euroleague’de ise en az çeyrek final oynayarak ülkemizi başarıyla temsil edeceğini düşünüyorum.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : derya.cerasi@abcspor.com

twitter : @deryacerasi

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular