https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

YAŞ ALMAK

Okunması Gerekenler

BULENT BILIRGENYAŞ ALMAK

 

Hiçbirimiz Cenk, Olcay, Kerim ve de Oğuzhan için futbol kaliteleri yok diyemeyiz sanırım. Herbirinde farklı özellik ön plana çıkıyor ve yine herbirinin eksiklikleri farklı. Eminim ki bu seviyeye gelmiş oyuncular her geçen sene negatif taraflarını kapatmaya uğraşıyorlar. Başarılı olunca da daha üst düzey futbolcu olma yolunda ilerliyorlar. Yani bu arkadaşlar için ‘’YAŞLANMAK’’ değil de ‘’YAŞ ALMAK’’ kavramını kullanmak daha doğru olacaktır. Altını çizerek söylüyorum, TECRÜBE bu takımın en önemli transferidir bu sene. Evet, Q7 ler Gomezler ya da diğer yeniler bu takıma katkı yapsın diye alındı ama bir bakarsınız yıldız transferler bu dörtlüden çıkmış. Sevgili eski hocamız Bilic’i geçen sene  bu sitedeki yazılarımda eleştirmiş ligin son 2 ayında bizi bitik Demba’ya emanet etti demiştim. Siz o zamanlar hocaya sallamayıp bana kızdıysanız dün akşam gördünüz ki elinizde böyle bir golcü var tutmayın kendinizi atış serbest..

 

BJK 11İlk elin günahı olmaz derler ya bu da o hesap aslında, ilk maç da pek günahdan ya da sevaptan sayılmaz. Spor müsabakalarında rakibin durumuna bakmaksızın kendini değerlendirir iseniz boşuna havaya girersiniz bana göre. Karşınızdaki takım hiç takviye yapamamış ve bu senenin küme düşme ihtimali olan takımları arasındaki Mersin. Futbolcular kamp döneminden çıkmış, kaslar hala şiş , tempolar ayarsız. Doğal olarak, iştahlı, çoşkulu ama bir o kadar da dengesiz bir maç seyrettik. Her iki takım da kendi 1 ve 3. Bölgelerine yığılarak oynadı ve doğal olarak orta sahalar yol geçen hanıydı. Mersindeki 50 derece sıcağıda düşünür isek çok da tempolu kompak bir oyun beklemek haksızlık olurdu.

 

Beşiktaş cephesinden incelediğimizde, rakibin 10 kişi kalmasından sonra oyunu hemen 4-1’e getirmek bir büyük takım refleksi idi ki bence önemli. Gerideki dörtlünün ilk defa bir resmi maç oynadığını düşündüğümüzde yaptıkları pozisyon hatalarını normal karşılamak gerekir. Burada şimdilik tek olumsuz yorumum (Savunma açısından) Tosic’e olacaktır. Kısa alanlarda arkasına giden toplara reaksiyon hızı çok ağır geldi bana ki bu eksiklik büyük takımlarda adamı yakar. Hele de bek oynuyorsanız ters kademelerdeki 1 saliselik yavaşlık kalenizde gol yada penaltı ile sonuçlanırsa takım da yanar aman dikkat..Ama bunun yanında hücum anlayışı olarak son yıllardaki en iyi sol bek performansını seyrettim. Savunma için son sözüm, çabuk ve sol ayaklı bir sol stoper ihtiyacı üzerine. Ortasaha sorunu bir şekilde kadro içinden çözülebilir gözükse de Ersan’ı yedekleyecek sağlam bir stoper şart. Bayenr’li Dante bu bölge için ideal bir aday olabilir.

 

BJK 12Muhteşem üçlünün dışında altı çizilecek bir performans da Atiba’dan geldi. Kanadalı inanılmaz oynadı. Hele ikinci yarı Necip de yanına gelince tadından yenmedi. Siyah Beyazlılar, G.Töre’nin ilk yarıdaki oyuna küsmelerini bu sene çok yaşayabilir.  Aslında bu hem iyi hem kötü.. Kötü, tabi ki bir oyuncunun küsmesi ve saha içinde garip garip el kol işaretleri yapıp kenara bakması kabul edilemez. Aynı zamanda iyi ki bu tripler, geçen sene sadece Töre’nin eline bakan bir takımdan ziyade rollerin paylaşıldığı bir oluşumun göstergesi..

 

Gelelim muhteşem üçlüye;

 

Cenk Tosun : İlk geldiği günden veri söylerim. Beşiktaş’ın modern Feyyazıdır.. Çok fuleli olmasa da kesinlikle ağır olmayan, her iki ayağınıda kullanan herşeyden önemlisi çerçeveci. Dayanamayıp tekrar belirteyim. Eğer geçen sene Beşiktaş’ın başında bir hoca olaydı bu arkadaş kupayı elleriyle getirmişti. Ahh bide uzun toplarda Almedia gibi kafasını eğmeyip birazcık sıçramaya çalışsa..

 

BJK 15Olcay : Aslında bu üçlüden en beğendiğim Olcay dı benim. Her tarafa bastı , top kazandı, atak yönlendirdi yetmedi gitti gol attırdı o da yetmedi gitti gol attı..Müthiş bir performans.

 

Oğuzhan : Oynadığı pozisyon itibari ile sadece yeteneği ile işi kıvıramaz. Gücü,temposu,morali,devamlılığı yerinde olacak. Dün gördük ki topu ısırıyor. Eğer Oguzhan pozisyonlarda etrafındaki rakipleri kadar güçlü kalabilir ise her maç yıldız olur. Dünkü asistleri çok başarılıydı ama ben ikinci golde Olcay’a attığı pasa bayıldım. Futbol da bu tip paslara da bir isim türetilmeli. Kabul asist Olcay’ın ama bu pasın hakkını nasıl vericez? Biraz alakasız olacak ama O pası görünce kaymaklı ekmek kadayıfı geldi aklıma. Olcay’ın yaptığı asist kaymak ise ona gelen pas ekmek kadayıfının ta kendisiydi. Tatlı yiyip tatlı konuşacağımız bir sezon dileğiyle.

mail : bulent.bilirgen@abcspor.com

twitter : @BilirgenBulent

 

Son Haberler

HABABAM GÜM GÜM GÜM

Evet haylazdır Hababam. Ele avuca sığmaz, ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Bir bakmışsın herkesin yüzünü güldürüyor. Bir bakmışsın hepimizi...

Benzer Konular