https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

YAN SEN..!

Okunması Gerekenler

Hangi eski ABD Başkanınına ait bir benzetmedir anımsamyorum ama kendisi şöyle demiş:

-“Evlilik restoranda yemek yemeye benzer. Ismarladığın tabak önüne gelir, sonra  etrafına bi bakarsın ki; biri daha güzel bi şey yiyor, keșke ben de bundan yeseydim dersin” ..!

 

Tam da böyle bir şey oldu herhalde; Soldado sipariş edildikten sonra Janssen farkedildi, hadi bi de bundan yiyelim dendi.. Nasıl olsa kiralık anasını satayım, bütçeyi de sarsmaz..  Yoksa ikisinin birden alınmasının bu maddi krizde pek bir mantığı yok. Van Persie var, Fernandao var.. Ne yapacaksın o kadar santrforu?

 

Janssen, son anda farkedilen veya önerilen bir oyuncu kuvvetle muhtemel.. 23 yaşındaki adamı kirala, 32 yaşındaki müzmin sakatı bonservisiyle al.. Yani??? Bir de böyle bir durum var..

Önce Janssen alınsaydı, Fenerbahçe’nin kasasında 5 milyonu daha vardı bugün, o da farklı bir konu..

Bu yoklukta savrulan paralara Janssen..!!

 

Ama biliyorsunuz ki; bakkaldan alışveriş yapar misali transfer yapıldığı için böyle şeyler çok normal bu kulüpte..

Şunu kabul etmek lazım ki; Janssen 20 milyon bonservis bedeli görmüş genç bir oyuncu, bonservisiyle transfer etmek de çok zor..

 

Hollanda ligi gol kralı unvanıyla büyük bir bedel karşılığında Premier Lige transfer olup beklentinin altında kalıyor ve yolu İstanbul’dan geçiyor..

Uzun süre kalmayacağı da muhakkak..

 

İngiltere’de çok fazla forma şansı bulamadığı için de hakkında çok fazla bir şey bilmiyorum açıkçası..

Hollandalı demeseler, ilk seyrettiğim andan itibaren kim bu İngiliz diye sorardım, stil tam bir İngiliz Striker çünkü..

İlk 90 dakikasında da göz doldurdu, üstelik Türkiye ligine çok uygun da meziyetleri var..

 

Her şeyden önemlisi pivot özellikleri var.. Sırtı dönük top alıyor.. İki ayağı da çalışıyor. Kısa mesafede ağır ama uzun mesafede iyi..

Hareketli, sağa sola deplase oluyor, topa basıyor, veriyor, kaçıyor, fizik mükemmel.. Hava hakimiyeti güzel.. Gol bölgelerine iyi sızıyor ve inatçı..

 

Alanya maçında yaptığı hücum pres sanıyorum çok kişinin takdirini topladı..

Bu çocukta iş var.. Çok net.. Epeydir santrfor görmeyen gözler için fazla kamaştırıcıydı hatta..

 

Ne diyelim:

 

Van Persie’ye verilen milyonlara Janssen..

Soldado ile beraber de fena bir ikili olmazlar diye düşünüyorum ama bu hoca oynatmaz tabii..

 

Transferde emeği geçenler mutlaka takdiri hakeder ama Neto ve Janssen transferleri son anda menajerler tarafından önerilip alelacele yapılmış plansız iki transfermiș kokusu verdiğinden kime teşekkür etmeli Fenerbahçe taraftarı ben bilemedim.. Tam bir transfer balı.  Aylarca takip edip, pazarlığı çok önceden yapılıp, şakkadanak imza attırılanların hali ortada zira..

 

Neto demişken, iki kelam da O’nun için etmek isterim; kafamda bir takım soru işaretleri vardı Neto hakkında. İstatistik sitelerine göre de rakamlar öyle.. Vasat stoper istatistikleri.. İki 90 dakikanın ardından iyi bir seçim (?) olduğuna kanaat getirdim. Veya iyi bir son dakika önerisi..

 

Bir kere adamın ayağı çok düzgün.. Luciano’dan sonra gördüğümüz ayağı en iyi stoper belki de Neto.. Gerçi Yobo da fena değildi..

 

Takıma gelince oturuyor yavaş yavaş.. Oturmalı da zaten. Küme mi düşeceğiz? Oturuyor ama yetmez.. Kadro kalitesi tartışılır.. Şampiyonluk bence hayal.. Kimse kendini kandırmasın.. Kadro çok eksik..

Sağ bek vasat, sol bek yok, sağ açık yok, 8 numara yok, 10 numara yok.. Hoca da yok..

Alanya maçında bir daha test ettik ki; yaslanana yaslarlar.. Bu nasıl bir korkaklıktır.. Alanya yahu bu..!!

 

Mehmet Ekici hazır değil ama girer girmez orta sahayı savunma anlamında düşürdü.. Ondan bi 8 numara çıkmaz.. 8’i Ozan oynar.. 11 yapıp Josef’in yanına Ekici’yi yazanlara selam olsun..

Giuliano ne 8 ne 10..Ne de Brezilya’lı. Tuhaf bi Rus bence.. Aptalca bir transfer..

 

Havaya savrulan paralara Janssen..

Trabzon’a kaptırmadık Giuliano’yu diye hava yapma, Sosa’ya Janssen..

Lan oğlum, elinde Valbuena var, oynat adamı 10 numara.. İlle bi 10 numaraysa, al sana Sosa.. Ya da Emre Akbaba..

 

Dirar, Giuliano ve Soldado’ya verilen bonservis ücreti yaklaşık 20 milyon.. Sözüm ona FFP yılı.. Biri çöp, diğeri yanlış transfer, öteki de yedek bekler gibi duruyor, göreceğiz..

O paraya Lens’i tutsan, hiç bir şey bilmiyorsan Markoviç’i tekrar kiralasan ki; bir sürü alınabilir kanat forvet var çok daha yararlı, bugün daha kaliteli bir forvet hattın olurdu..

 

Saçma sapan transferler için harcadığın parayı da geç, vakti de, efssneyken  gazoz olan itibarına Janssen..!!

 

Şimdi Fenerbahçe’nin önünde bir Bjk maçı var.. Ne durumda olursa olsun takım, Bjk’ye kaybedeceğine inanmıyorum.. Fenerbahçe kazanırsa çok şey kazanır, berabere kalırsa sırat köprüsünde maç oynamaya devam, kaybederse de salonda İzmir Marşı söylemeye :

 

İzmir’in dağlarında oturdum kaldım..!!

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular