https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

YAĞ

Okunması Gerekenler

YAĞ

2018-2019 sezonunda iç sahada 15’te 15 kazanarak play off’un kapısını aralayan Fenerbahçe Beko, Zalgiris karşısında bu özgüvenle rakibine 3 çeyrek adeta nefes aldırmayarak dörtlü final yolunda ilk adımı attı.

İlk çeyrekte sert başlayan Zalgiris,topa baskının düzeyini oldukça yüksek tutup, kavga modundan bir tık aşağıda oyunu kabul ettirmeye çalıştı.İlk çeyreğin, ilk beş dakikalık bölümünde plan tutarmış gibi gözükse de, ikinci beş dakikalık bölümde oyuna giren Kostas Sloukas üzerine yoğunlaşmayı tercih edince, Fenerbahçe Beko skor opsiyonlarını çoğaltıp, Zalgiris’in bu planının bir kaç ayağını birden krize sokmayı başardı.

İkinci çeyrekle birlikte sarı lacivertliler rakiplerinin üzerine öyle bir baskıyla başladılar ki o an tribünlerin çeşitli yerlerinde bulunan Alex, Aurellio, Luciano, Bogdan Bogdanovic ve Mehmet Okur’un da yüzlerindeki mutluluk tribünlere yansımaya başladı. Hem tribünler coşkuyu artırdı hem de Fenerbahçe Beko ilk sıkım sızma zeytinyağı gibi hücumda akmaya başladı. Guduric ve Kalinic’in hücumda liderliği ellerine aldıkları bu bölümde savunma düzeyinin de arş-ı ala’ya çıkmasıyla birlikte oyunun lezzeti arttı.

İlk yarıda sadece 21 sayıya izin veren Obradovic’in öğrencileri ikinci yarının başında ki kararlılıklarıyla da tempoyu düşürmeden maçın sonuna kadar verdikleri müthiş mücadeleyle son pozisyona kadar oynayarak fişi çektiler.

Eric Green’in şut ritmini giderek arttırması çok önemli. Bobby ve Datome’nin büyük tecrübeleriyle takıma verdikleri katkı birlikteliğin zaferi oldu.

Coach’un bu sezon kısa beşlerle sahada kalma süresini arttırması ve takımın bu plana adaptasyonu yeni bir çağın başlangıcı gibi görünüyor. Modern basketbolda kendini yenilemek, yenilerken kazanmak, kazanırken ilk günkü hırsla sahada olmak her oyuncu grubu ve coach’un başarabileceği bir iş değil.

Zeljko Obradoviç günümüz basketbolunun en iyi antrenörü ve Fenerbahçe Beko’da günümüz basketbolunun en iyi  takımıdır.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: omer.kocsan@abcspor.com

twitter: @omerkocsan

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular