https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

WIMBLEDON’DA BEKLENEN FİNAL

Okunması Gerekenler

EMRAH

Wimbledon 2015 beklediğimiz gibi geçti ve dünya 1 numarası Novak Djokovic, finalde dünya 2 numarası Roger Federer’le eşleşti. Bu ikili geçen sene de finalde karşılaşmış, gülen taraf 5 set sonunda Sırp raket olmuştu.
Novak ve Roger arasındaki rekabette rakamlar birbirine o kadar yakınki, istatiksel olarak birini öne çıkarmak neredeyse imkansız. Yarınki maç ezeli rakiplerin kendi aralarındaki 40. maçı olacak. Şu ana kadar Federer’in 20, Djokovic’in 19 galibiyeti var. Grand Slam’lerde ise birbirlerine karşı 6’şar galibiyetleri var. Roger 18. Slam için mücadele edecekken, Novak 9. zaferinin peşinde olacak. Dünya sıralamasında Djokovic açık farkla önde olduğu için maçın sonucu sıralamayı etkilemeyecek.
İki rakette finale adeta dolu dizgin geldiler. Novak sadece 4. turda Kevin Anderson karşısında sorun yaşarken, Federer finale kadar sadece Avustralya’lı Big Server Groth’a karşı tie-breakte bir set kaybetti. Bu arada Kevin Anderson buradaki geri çizgi oyununu devam ettirebilirse büyük 4’lünün arkasına yapışır, Raonic, Dimitrov, Berdich ve Nishikori gibi isimler kendisine rakip olamaz.
Bundan tam 30 yıl önce, 17 yaşında Wimbledon’ı kazanarak tarihe geçen Djokovic’in koçu Boris Becker, tek rakiplerinin Murray olduğunu söylemişti ama bu öngörüsünde yanıldı. Yine de oyuncusun kazanacağından hiç şüphesi yok. Novak’ın kazanması için baş etken, servislerinden çok returnleri olacak. Federer turnuva boyunca müthiş servis arttı, Sırp raketin bütün returnlerinde topu oyuna sokması ve Federer’in üstündeki baskıyı arttırması ve ucuz puanlar verip Roger’ın Federer Ekspres’e dönüşmesini engellemesi lazım. Temel oyun planı yine Federer’in backhandine saldırmak olacaktır.
Federer’in kazanması için yarı finalde Murray karşısında oynadığı oyunu oynaması yeterli. Hep söylüyoruz, Federer’in maksimum oyunu tarihin en iyisi, o seviyede oynadığı zaman onu yenmek imkansız. Murray karşısında belki de kariyerinin en iyi maçlarından birini oynadı, adeta zamanı geri sardı ve 2015’te 34’üne merdiven dayamış değil de 24 yaşında gibiydi. Özellikle tek ayağı üzerindeyken, tek elle kortun çaprazına yaptığı bir passing shot var ki, benim hayatımda gördüğüm en güzel vuruşlardan biriydi. En büyük handikapı backhandi, zayıf halka olmaktan çıktı ve çok etkili bir silaha dönüştü. Backhand longline’ları Murray’nin hayatını cehenneme çevirdi. Ve servis yıllar sonra geri geldi, Novak karşısında da bence hızdan çok servisi atacağı bölgeye odaklanması, ve garanti olmadığı sürece fileye gelmemesi ve Novak’ı azdırmaması lazım, çünkü backhandi bu turnuvada her türlü zorlamaya dayanacak gibi gözüküyor, gereksiz risklere girmesine gerek yok. İşin savunma kısmında ise, bundan 15 yıl önce Patrick Rafter’ın Andre Agassi’ye yaptığı gibi, kortun ortasına backhand slice’larla oynayarak topspin forehandlerin dengesini bozması lazım.
Böylesine yakın bir maçta, yan faktörler de sonuç üzerinde belirleyici olabilir. Kaharamanları Murray elendiği için, seyirci kesinlikle Federer’in arkasında olacaktır. Bu bazen sinirlerine hakim olmayan Nole üzerinde negatif bir etki yapabilir. Meteorolojiye göre Pazar günü yağmur ihtimali var, olur da yağmur yağar ve kortun üstü kapanırsa, rüzgar faktörü ortadan kalkacağı için minimum hata payı ile oynayan Roger’ın oyunu daha az etkilenir ve onun için müthiş bir avantaj olur.
Turnuva başlamadan Federer’in kazanacağını yazmıştım, hala sözümün ve duygularımın arkasındayım. 4 sette Federer diyorum. Öyle ya da böyle müthiş bir maç izleyeceğiz, sakın kaçırmayın.
Herkese iyi seyirler.

emrah.seber@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular