https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

WIMBLEDON 2019 TEK KADINLAR, SERENA YA DA HALEP

Okunması Gerekenler

4 Grand Slam’in en eski ve en prestijli ayağı olan Wimbledon’da 125’nci tek kadınlar randevusundayız..

Sadece 2 Dünya Savaşı nedeniyle toplamda 10 sene fire veren tarihi turnuvada ilk tek kadınlar turnuvası için taa 1884’e kadar gidiyoruz ve kazanan ev sahibi ülkeden Maud Watson. Open Era’daki ilk şampiyon ise 1968 senesinde Amerikalı efsane raket Billie Jean King.

1-14 Temmuz tarihlerinde sahne alacak bu seneki turnuvada TOP 3 raketlere göz attığımızda;

*** Roland Garros zaferi ile WTA sıralamasında 1 numaraya yükselen Ashleigh Barty’nin çim kortta aynı başarıyı tekrar edemeyeceğini ve çeyrek final ötesini bile!! göremeyeceği kanaatindeyim. Kariyerinde bu kortlarda 3.tur ötesini göremedi ve de ilaveten çok sert bir eşleşme ağacına toslamış gibi gözüküyor. İddialı bir yorum olacak belki ama Avustralyalı raket üst üste 2.Grand Slam’ini kazanırsa, benim için cidden çok büyük sürpriz olur!.

 

*** WTA 2 numarası Naomi Osaka, kaderin cilvesi, geçen ay Birmingham turnuvasında 2.turda elendiği Kazak raket Putintseva ile ilk turda karşılaşacak. Çok formsuz bir çim sezonu başlangıcı yapan Japon tenisçi katıldığı 2 turnuvada da 2.tur ötesini göremedi ve acilen silkinip ritim bulamazsa Wimbledon’a da erken bir veda yaşayacak gibi gözüküyor.

 

*** Kariyerinde Major turnuva şampiyonluğu bulunmayan 3 numara Çekyalı Karolina Pliskova, bu Slam’de çeyrek final bile göremedi ve bu kez görse bile, finişi görmesi bence çok çok zor hatta final (bence daha iddiali bir yorumla yarı final) öncesi kontağı kapatacaktır.

 

*** Son şampiyon Alman raket Kerber’in de “stiline en uygun kort ama” ünvanını koruması çok zor gibi çünkü hem “bence” eski formunda değil hem de bu kez önünde geçmesi gereken birçok dev engel olacak. Onun da eşleşme ağacına Serena düştü ve “elenmeden gelebilirlerse” olası bir eşleşmede benim tartımda ağır basan isim çok net Amerikalı raket diye ekleyeyim.

 

Aynı şekilde TOP 10 içindeki diğer raketlerin de, Serena ve Halep hariç! Wimbledon zaferi için çok fazla şansları olmadığını düşünüyor ve kupanın bu ikili dışına çıkmasını çok zor görüyorum.

Fazla uzatmadan; uzun zaman sonra ilk kez bir Major turnuvaya beynen ve vücuden fit olarak gelen WTA 10 no’su Serena ile WTA 7’si Romen raket Simona Halep favorilerim.

 

*** TOP 10 dışındaki raketlerden ilk aklıma gelen ve son düzlüğe kadar ilerleme şansı olan isim ise Britanyalı WTA 18′ i Johanna Konta. Sert servisleri, yapısına uygun zemin ve her geçen ay gelişen oyun stiliyle, bu turnuvada çok can yakıp kupa olmasa da, son 4′ ü görebilir.

*** TOP 50 dışına çıkıp bir isim yazacak olursak da, bu sezon çim korta alev almışcasına bir başlangıç yapan ve Londra’ya Hertogenbosch’ta kazandığı şampiyonlukla gelen Amerikalı Alison Riske dikkat !! diyeceğim tenisçi.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: burak.belgen@abcspor.com

twitter: @BurakBelgen

 

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular