WILBEKIN KAÇIRDI, HEURTEL ATTI

Okunması Gerekenler

KURT KANUNU

KURT KANUNU “Kurtlukta düşeni yemek kanundur” diye son veriyordu hayatına Kara Kemal. İzmir Suikasti’ni planlayan ekipten olduğu iddiası ile suçlu bulunan...

KOLAYDAN ZORA

KOLAYDAN ZORA Dört haftada dört puanla başlanan ligde tam 22 günlük bir aranın ardından yeniden sahaya dönüş maçı Denizlispor deplasmanıydı...

AĞAOĞLU’NA SELAM, BİZE DE DERS OLSUN

AĞAOĞLU'NA SELAM, BİZE DE DERS OLSUN Sağolsun maça gidemeyen arkadaşlar 1907 tribünündeki kombinelerini devredince bir anda kendimi aylar sonra stadyumda...
fersu yaziYarı finalin ilk ayağında Anadolu Efes ve Darüşşafaka Doğuş karşı karşıya geldi. İki takımın bu sezon hem Euroleague’de hem de ligimizde oynadıkları maçların tamamından galibiyet çıkaran taraf Anadolu Efes’ti. Koç Mahmuti Mehmet ile Heurtel’e baskı kurmak isterken koç Çakı ise Doğuş ile zaten top getirmekte zorluk yaşayan Darüşşafaka’yı iyice sıkıştırmak istedi yaptıkları 5 seçimleri ile. Bu arada Avrupa’nın en değerli iki liginden biri dediğimiz BSL’nin yarı finali oynanırken Abdi İpekçi’nin bu denli boş olması da hayli üzücüydü!
EFES DACKA 4Koç Çakı’nın göreve gelişiyle aldığı süreleri çok iyi değerlendiren Doğuş, savunmada da hücumda da müthiş başladı maça. Onun getirdiği enerjiye Cedi de eşlik edince Darüşşafaka hücumda kilidi açmakta çok zorlandı. Topu inatla Semih’e indirmeye çalıştılar ama buna da iyi çalışan ve Dunston liderliğinde boyalı alanı doğru savunan Anadolu Efes, Semih’in devreye girmesini engelledi.
Anadolu Efes’in sürekli adam değişerek yaptığı sert savunma hem pozisyon kaybı yaşamalarına hem de hücum ribaundlarında Darüşşafaka’ya bir çok fırsat vermelerine neden oldu. Özellikle Redding hem ters eşleşmeleri çok iyi değerlendirdi potaya giderek hem de ikinci şans sayılarını yaratan isim oldu.
Lacivert beyazlıların hücumunu sırtlayan isim ise Saric oldu. Harangody’i hem alçak postta yendi hem de sahaya doğru yerleşerek yay gerisinden yakaladığı atışları da isabete çevirdi. Hırvat yıldızın bu etkili oyunu sayesinde Heurtel-Dunston ikili oyunlarına da daha fazla alan çıkmaya başladı ve Fransız guard verdiği paslarla hemen kesti cezayı. Bu arada Anadolu Efes’in Cedi ve Heurtel ile bulduğu boş üçlükleri değerlendirememesi farkın açılmasına engel olan en büyük etkendi.
Darüşşafaka Doğuş hücumlarda istediği düzeni yakalayamadı. Semih’i kullanamayacağını anlayınca zorlamaktan vazgeçen misafir takım, Harangody’nin yakaladığı boş şutlarla ve Anadolu Efes’in top kayıplarından sonra buldukları hızlı hücumlarla skora ortak olmaya çalıştılar.
Dunston’nın kenara gelmesiyle pota altında rahatlayan Semih hücumda devreye girmeye başladı, Anadolu Efes boyalı alanı savunmakta zorlandı Tyus ile. Bununla beraber Wilbekin’in oyuna girmesiyle potaya gitmeye başlayan ve daha iyi yaratan Darüşşafaka istediği boş şutları da yakaladı ve isabet çıkardı Mehmet ile, skordan kopmadılar.
 
İKİNCİ ÇEYREK
EFES DACKA 2Anadolu Efes hücumda Brown’in birebirlerini kullanmaya çalıştı ama Amerikalı forvet pozisyonları fazla zorlayınca üst üste top kayıpları geldi ve bunu Wilbekin ile iyi değerlendirdi Darüşşafaka Doğuş. Ancak Heurtel Wilbekin’nin savunma zaafını çok iyi değerlendirdi sürekli Furkan’ı besleyerek ve genç yıldız da ikramları geri çevirmedi.
Daha düzenli oynayan ve hücumda doğru paslarla sayıya giden Anadolu Efes’e karşı Darüşşafaka Doğuş Wilbekin ve Harangody’nin ekstra üçlükleri ile öne geçmeyi başardı. Özellikle Wilbekin el üstünden gönderdiği NBA üçlükleri ile takımını sırtlayan isim oldu.
Brown-Saric ikilisine dönen Anadolu Efes’e karşı Daçka da Metin-Slaughter ikilisine dönerek cevap verdi. Hem savunmada hem de hücumda dengeyi sağladılar bu şekilde. Bunun yanında koç Çakı Wilbekin’e artık bir dur demek için Doğuş’u sürdü karşısına ama aynı Wilbekin bu sefer doğru kararları ve verdiği paslarla takımdaki diğer arkadaşlarını oyuna sokmayı başardı. Yay gerisinden çemberi dövmeye devam eden Anadolu Efes hücumda skor bulmakta zorlandı, Darüşşafaka ilk defa farkı 9 sayıya kadar çıkardı ilk yarının bitimine 4 dakika kala.
Semih’in oyuna girmesiyle Anadolu Efes’in ribaundlardaki problemi tekrar gün yüzüne çıktı. Sürekli yardıma gitmek zorunda kalan Cedi’nin adamı hücum ribaundlarından çokça ekmek yemeye başladı. Bu arada koç Çakı’nın Granger hamlesi de işe yaramadı, hücumda bir türlü sıcak eli bulamadı Anadolu Efes, ikinci üç sayılık isabetini Birkan ile yarının bitimine 1 dakika kala bulabildi…
ÜÇÜNCÜ ÇEYREK
Hücumda üretmekte problem yaşayan Anadolu Efes Heurtel’in Mehmet karşısındaki ekstra zorlamaları ile de iyice düzenden çıktı. Bunu iyi değerlendiren ve hücumda doğru tercihlerle skor bulmaya devam eden Darüşşafaka farkı 13 sayıya kadar çıkardı, Markoshvili kenardan gelerek ekstra katkı veren isim oldu.
EFES DACKA 1İlk yarıda oyuna bir türlü giremeyen Semih ribaundlardaki ve savunmadaki etkinliği ile ikinci yarının başında Darüşşafaka’nın farkı korumasındaki en önemli etkenlerden biriydi, oyundan düşmedi tecrübeli uzun. Koç Çakı’nın tempoyu arttırmak adına Saric-Brown ikilisine dönmesi de Semih’in ekmeğine yağ sürdü, hücumda rahatladı. Her ne kadar Saric’in Semih’in yay gerisine çıkmamasını değerlendirmesi ve Brown’un ribaundları alarak dirbblingle yarı sahaya geçmesi bir avantaj olsa da Semih’in fizik üstünlüğüne karşı savunmada çok zorlandılar.
Semih’in bıraktığı yerden oyuna giren Slaughter da devam etti. Özellikle savunmada çabuk ayakları ve atletik özellikleri ile yaptığı doğru yardımlar hücumda zaten zorlanan Anadolu Efes’i neredeyse çaresiz bıraktı. Lacivert beyazlılar yine alçak postta bir silaha sahip olmamalarının cezasını çektiler, iç-dış dengesini kuramadılar.
DÖRDÜNCÜ ÇEYREK
Maç boyunca vücut dili hiç iyi olmayan ve skor anlamında da fazla katkı veremeyen iki isim Heurtel ve Brown sahneye çıktılar final çeyreği ile beraber. Birebirleri ile Anadolu Efes’in maç boyunca aradığı bitirişleri sergilediler, 7-0’lık seri geldi lacivert beyazlılardan ve farkı 3 sayıya kadar indirdiler.
Darüşşafaka adına ise rakibin bu müthiş başlangıcına karşılık veren isim Redding oldu. Amerikalı kanat oyuncusu hem savunmada çaldığı topla hem de hücumda sorumluluk alarak yaptığı bitirişlerle takımının 6-0’lık seri ile karşılık vermesini sağladı Anadolu Efes’e.
Heurtel ve Doğuş ile ön alanda baskıyı arttıran Anadolu Efes, Saric’in de tekrar devreye girmesi ile maça ortak oldu, farkı 2 sayıya indirdi. Ev sahibi takımın savunmada takım olarak ortaya koyduğu istek ve direnç az sayıdaki taraftarın da uyanmasına, takımlarına destek olmalarına neden oldu.
EFES DACKA 5Darüşşafaka cevabı vermekte gecikmedi. Doğuş’un üst düzey savunmasına ve sonrasında Dunston’ın zamanında yardımına rağmen Wilbekin el üstünden bulduğu müthiş üçlükle ivmeyi tekrar lehine çevirdi misafir takım. Ama bu kısa sürdü, Amerikalı oyuncu neden kendisini tanımlarken iki ucu keskin bıçak dediğimizi desteklercesine topu yarı sahaya geçirirken çok kritik bir top kaybı yaptı ve Heurtel bunu üçlükle cezalandırdı ve skora denge geldi, maçın kırılma anıydı.
Bitime 4 dakika kala 16 sayıdan geri gelen ve öne geçen Anadolu Efes ilk 3 çeyrekte kaçırdığı tüm boş üçlüklerin acısını bu bölümde çıkardı adeta. Cedi, Heurtel, Saric hepsi üçlük yağmurunun mimarlarıydı. Özellikle Heurtel, Wilbekin’nin maç boyunca yaptığına cevap verircesine inanılmaz üçlükleri soktu. Darüşşafaka ise Wilbekin’in birebirleri ve potaya gidişleri sonrası çizgiye giderek bulduğu sayılarla ayakta kalmaya çalıştı.
Heurtel’in son bölümde bulduğu 12 sayıyla hücumda uyanan ve son çeyreğe damgasını vuran Anadolu Efes, üçlüklerin girmesiyle rahatladı. İlk yarı %25 olan üçlük yüzdesi maç sonunda %44’e ulaştı. İlk 3 çeyrekte 47 sayı atabilen ev sahibi takım son çeyrekte tam 33 sayı bularak maçın kilidini açtı ve galibiyete uzanarak seride 1-0 öne geçmeyi başardı.
 
Mail: fersu77@yahoo.com
 
Twitter: @fersudeniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

KURT KANUNU

KURT KANUNU “Kurtlukta düşeni yemek kanundur” diye son veriyordu hayatına Kara Kemal. İzmir Suikasti’ni planlayan ekipten olduğu iddiası ile suçlu bulunan...

KOLAYDAN ZORA

KOLAYDAN ZORA Dört haftada dört puanla başlanan ligde tam 22 günlük bir aranın ardından yeniden sahaya dönüş maçı Denizlispor deplasmanıydı Siyah-Beyazlılar adına. Milli aranın ardından...

AĞAOĞLU’NA SELAM, BİZE DE DERS OLSUN

AĞAOĞLU'NA SELAM, BİZE DE DERS OLSUN Sağolsun maça gidemeyen arkadaşlar 1907 tribünündeki kombinelerini devredince bir anda kendimi aylar sonra stadyumda buldum. Tekrar Fenerbahçe'mizin yanında olmak,...

2 FARKLI FENERBAHÇE

2 FARKLI FENERBAHÇE Hadi gel yıkalım şu Süleymaniye'yi desek, iki kazma, iki kürek, iki de ırgat gerek.. Süleymaniye'yi yeniden yapalım desek bir Süleyman bir de Sinan...

NEFES

NEFES Sarı-kırmızılılar 2 haftadır gördüğü kabusların üstüne bu hafta Erzurumspor deplasmanında moral bulma amacındaydı. Maça iki takım da kontrollü başlamayı tercih etti. Galatasaray’da geçtiğimiz maçlarda...

Benzer Konular