https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

WARRIORS – ROCKETS, İLK İKİ MAÇ VE BU GECE İLE SONRASI…

Okunması Gerekenler

TUNA OZKAYABatı finalinde ilk 2 maçı geride bıraktık ve Golden State Warriors evindeki karşılaşmaları kazanarak saha avantajını korudu.

Seri genelinde ve bundan sonra ne olur, kısa bir analizle Batı Konferansı Finalini sizlerle paylaşalım…

Curry mi Harden mi ?

2 ismin için de takımları adına önemini belirtmeye gerek yok. Tek kelimeyle olmazsa olmazları durumundalar.

CURRY HARDENİlk maçta Curry 34 sayı 6 ribaund 5 asistle takımının ve sahanın en skorer ismi olurken Golden State ilk maçı 110-106 kazanmıştı. Harden ise ilk maçta 28 sayı 11 ribaund 9 asistlik mükemmele yakın bir performansa rağmen mağlubiyete engel olamamıştı.

İkinci maçta ise saz aşıklarının atışması devam etti ve Curry maçı 33 sayı 3 ribaund 6 asistle tamamlarken, Harden da  Nirvanaya çıkıp 38 sayı 10 ribaund 9 asistlik harika bir performans ortaya koydu ama son topta, hem de ellerinde mola hakkı varken kullanmayıp topu Spalsh Brothers’ın arasında sıkıştırması, Rockets’a bir çuval inciri berbat ettirip, belki de NBA finalini kaçırttı ( 99-98 ).

Bu iki isim sene başından beri tartışılıyor ve hangi yönleri hangisinin daha iyi diye 100 belki de 1000’lerce kez masaya yatırılıyor. Hangisi daha iyi bilinmez ama Curry için daha iyi bir şutör, Harden için ise çok kötü savunmasını çıkartırsak, daha bir komple oyuncu diyebiliriz.

Dwight Howard ve Trevor Arıza 

howaRDBu arada Harden kadar olmasa da Rockets kadrosunun Dwight Howard gibi bir ismi var ki, gününde olup iyi beslendiğinde, faul problemi de yaşamazsa NBA’in en dominant ve güçlü pivotu konumunda…

İlk maçta sakatlanan Howard tam randıman veremedi ve 26 dakikada 7 sayı atabildi. İkinci maçın neredeyse tamamında oynayan Howard, 40 dakikada 19 sayı 17 ribaundluk bir performans ortaya koydu.

Kısaca Curry haricinde de vasat üstü çok fazla oyuncuya sahip Warriors engelini geçmek için, Houston ekibinin Harden’in yanına Howard’ı monte etmesi şart! Ve de Trevor Arıza’nın hem skor hem de savunma yönünde taşın altına serinin kalan maçlarında elini sokması.

Klay Thompson

Curry’in yanında hücum silahlarının başında gelen Klay Thompson da ise Harden’i kovalayım derken hücum performansı epey düşmüş durumda. Topun hemen her hücumda en az 10-15 saniye Sakallı’da kaldığını düşünürsek, her maç her Warriors oyuncusundan 2 kat daha fazla enerji sarfetmesi gerekiyor Splah Brothers’ların küçüğünün…

GOLDEN1Kadro kalitesi

İki takımdan Curry ve Harden’i çıkartalım; Warriors çok güç kaybına uğraşa da yine iyi bir takım olarak kalır ama Houston’un en az yarısı gider.
İki takımdan en iyi uzunları da çıkartırsak; Houston dibe vurur ama Golden State en azından vasat bir takım kalitesinden aşağı düşmez!

Yani Houston adına kilit oyuncuların varlıkları hatta performansları çok çok daha önemli!

2.maçtaki son top girse ve seri 1-1 ile Houston’a taşınmış olsa, ibre Teksas ekibine dönebilirdi ama ipler bugün için Warriors’un elinde.

Bu gece serinin en önemli maçı oynanıyor. Golden State’in Toyota Center’da servis kırması demek,  finalin Batı ayağının ismi % 95 belli oldu anlamına gelir çünkü 3-0’dan 4 maç üst üste kaybetmek, bu kalitedeki bir takım için, kilit oyuncularda sakatlık olmadığı sürece bence imkansıza yakın!

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

tuna.ozkaya@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular