https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

VAN PERSIE, TWO PERSIE, THREE PERSIE…

Okunması Gerekenler

brunoBir mumdur, iki mumdur, üç mumdur, dört mumdur, ne ara aniden 14 tane mum olduğunu anlayamadan 14 mumdur haninna, haninnaaa, keyfim yerinde.

Önce THY yolları müşteri hizmetleri servisini ”uçakta Nani diye bir yolcu var mı diye” yüzlerce kez taciz edip ardından kavuşamamanın acısıyla da adına besteler düzülen Nani, geldi gelecek. Eli kulağındadır, havalimanı inleyecek yakında:
Nani verdiğin Sözler,
Nani gollerin nerede,
Nani Huzur bulduğum
Muz ortaların nerde?
Nani akşam gelecektin,
şimdi nerdesin nerde ?
rvp 2Ben de ilham aldım, ”Van Persie, Two Persie, Three Persie” diye bir mumdur şarkısını kafama göre uyarladım gitti zira ismi fazla zikredilir oldu.
Bazı futbolcuların rumuzları var, CR7, Q7 gibi Van Persie’nin de kısaltması RVP, öyle hitap etmek istiyorum izninizle, biraz tanıyalım.
Dünya kupasında İspanya’ya uçarak kafa golü atan Hollandalı striker deyim, he o mu zaten diyeceksiniz, muhteşem bir goldü, Casillas’ın çaresiz bakışları hala belleğimde.
RVP 32 yaşında. Aaaa ? Dünya yıldızı transfer ediyorsan 32 yaş öyle abartılacak bır yaş değil. İki, üç sene faydalanırsın. 25 yaşındayken zaten sana gelmezler. Bir tek Anelka geldi, bir mucizedir, O da biraz kırıktı. En fazla kulüp değiştiren adam. Sneijder gibi 30’una yaklaşmış olanını bulabiliyorsan bir başarı, Kuyt da bu yaştaydı. Yaşa takılma ama böyle bir oyıncuya da yüksek miktarda bonservis ücreti ödemek enayilik olur. Bu adam nihayetinde bir Drogba değil. Fiziği ve sağlığı o kadar sağlam bir oyuncu değil, sık sakatlanıyor baştan söyleyim.
rvp 4Feyenoord patentli oyuncu altın yıllarını Arsenal’de yaşadı, diyebilirim ki Henri’yi unutturdu. 194 maçta 96 gol atmış, 2011-12 sezonunun da Premier League gol kralı, 30 golle. 
Zirve yapmasının ardından da 24 Milyon Pound karşılığında ManU’ya transfer oluyor. Emre’nin 20 numaralı formayı seçmesine de ilham kaynağı oluyor. Manchester United’ın 20. şampiyonluğu elimden gelen herşeyi yapacağım diyor ve ahanda 20 numaralı formayı seçtim diyor, gelirse Fener’de de 20 numarayı giyeceği kesin.
Pereira da 4-3-3 oynatacak deniyor, sondaki 3’ün hepsinde de oynar hatta gole dönük 10 numara gibi de kullanılabilir meziyetleri var.
ManU’da RVP’nin gelişi adeta bir Cantona etkisi yaratıyor ve golleri sıralıyor sakat olmadığında. Çünkü gerçekten de kronik sakat. Fenerbahçe’ye gelirse şayet, hakikaten Fenerbahçe’nin sakata gelme ihtimali de yüksek.
Luis Van Gaal’li ManU’da ise işler kimse için iyi gitmiyor maalesef. Van Persie de beklenenini veremiyor maalesef. Sık sakatlanıyor. Bir maçta da çok kritik bir penaltı kaçırıyor ve kariyerindeki en kötü sezonlardan birini geçiriyor.
rvp 3Öyle görünüyor ki RVP ManU da mutsuz ama ayrılıp ayrılmama konusunda kararsız. Çünkü futbol kariyerinin sonunda ve enfes bir kontratı var, kimse o parayı vermez artık. Yan gelip yatsa alacak parayı nihayetinde. ManU ise bence elden çıkarmak istiyor. Bu açıdan bakıldığında olabilitesi düşük olmayan bir transfer.
RVP harika fiziği olan, kuvvetli, iki ayağını da iyi kullanan, frikik golleri de olan bir santrfor. 0,68 gibi bir gol ortalamasına sahip, maç başına 3.7 adet şut atıyor, % 5,42 gibi de gol başarısı var. Gol atması için yaklaşık 6 kere girişimde bulunması lazım. Bu rakamlar Soldado ve Mandzukic de 4.
Pas yüzdesi 80.2, maç başına 27 pas yapıyor. Sezon içi ortalama asist sayısı 8.
Iyi bir Dribbling ustası diyemeyiz benzer bonservis fiyatında olan rakipleri için. Premier Lig gol pozisyonu ortalamasının yüksek olduğu bir lig. 5,42 lik gol ortalaması Türkiye’de sıkıntı yaratır zira o kadar pozisyona girmesi zor burada. Taş yerinde ağırdır hesabı başka liglerde sıkıntı yaşayabileceğini düşündüğüm bir oyuncu.
Dediğim gibi yaşı çok önemli değil, bonservis ücreti düşürülebilirse veya kiralanabilirse isim olarak bütün dünyayı sallarız. Ancak uzun süren sakatlıkları çok büyük problem ve en kötüsü sırtı kaleye dönük oynayabilen tipte bir oyuncu değil. Moussa Sow’la özellikleri benziyor. Eski hali Moussa’nın epey üzerindeydi, öyle bir iki tık falan değil ama şu haliyle eldeki kuş, daldaki kuştan iyidir diyorum ve Moussa’yı elimde tutuyorum ben.
fernandao 2Gelirse de, Fernandao’nun yedeği olursa da şaşırmayın, Fernandao da gol vuruş yüzdesi sıkıntılı bir oyuncu ama Türkiye’nin sırtı dönük top alabilen en iyi oyuncusu ve Türkiye’nin 0.43’le en çok ikili mücadele kazanan oyuncusu. Messi, Cavani, Ronaldo da bu rakam 0,51 falan.
Bence Fernandao bu sene ligin tozunu atacak. Fernando’yu yanına ya hızlı bir santrfor alarak ( Emenike’nin yeteneklisi) ya da bir tek vuruş ustasıyla tamamlayabilirsiniz ki bu anlamda benim çok beğendiğim bir oyuncu olmasa da Adriano doğru isimmiş gibi duruyor. Ben Fernandao’ya güveniyorum açıkçası ve RVP’yi alırsak da sakata gelme ihtimalimiz yüksek diyorum.
mail : bruno.monte@abcspor.com
twitter : @BrunoMonte1907

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular