https://secureservercdn.net/45.40.150.47/48c.6e4.myftpupload.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

VAN PERSİE, TU GOL, TRİ POİNTS !!

Okunması Gerekenler

41 KERE MAŞALLAH

Hey 15'li türküsü var mesela, düğünlerde falan da zaman zaman çalınır, neşeli gibi görünür ama aslında hiç de öyle...

HOCA BÖYLE İSTİYOR

Tam 1 hafta önce iyi oynayarak Ankaragücü'nü yenmiş, Mesut Özil coşkusuyla bulutların üstüne çıkmıştık. Çoğumuz şampiyonluk şarkıları söylemeye başlamıştı...

ŞAKASI YOK

ŞAKASI YOK Kalitesi az, mücadelesi çok ligimizde herkes herkese çelme takabildiği için son sezonlarda şampiyon olan takımların puan ortalaması 2,1...
bruno
Kimden gördüm de alışkanlık ettim hatırlamıyorum, sıkıcı bulduğum ezber derslerinde defterin arkasına 11’ler yapardım.
Fenerbahçe ideal 11′ i, Fenerbahçe rüya 11′i, en tipsiz futbolcular 11’i ki; mesela bu 11’de Beşiktaş’tan bir sağ bek kesin olmuştur,Takoz Recep, Ali Eren gibi ve yine Trabzonlu sol açık Orhan, Bursa ‘lı Gargamel Yalçın da o 11’in gediklisiydi.
Bazen tam tersi yakışıklı futbolculardan oluşan bir 11 yapardım, Semih Yuvakuran banko olurdu bu 11’de. Aylak bakkal misali, çevirip çevirip tartıyoruz sizin anlayacağınız.
fb mosko rvpTabii bir de dünya karması yapardım ki; bakın bunu hala yapıyorum, bu kadroya Robin Van Persie henüz giremedi.
Tabii ki bir yerde de tarz meselesi, insan azmanı kara boğa hastası olmamın da payı var.
Van Persie tam bir pivot santrfor değil, defans arkasına süratli deparlar atan, yakalanması zor bir santrfor da değil, 18 içi bir vuruş ustası da değil ama bünyesinde hepsinden bir şey barındıran bir dünya starı ve geniş alanı daha çok seviyor, ikiye bir yapacak, topun üstünden atlayacak, ceza sahasına sürpriz bir koşu yapacak veya topla dalacak, rakibe fake’i gösterecek, şeytanın aklına gelmeyen yere topu gönderecek falan.
Adam bu işleri yaparak dünya starı olmuş ama bu işler bu Fener’de biraz zor. Stoperden bozma iki ön liberon var, önlerinde de düşünme engelli bir 10 numara oynuyor, o top zamanında nasıl ulaşsın Van Persie’ye ? Oda ceza sahası içinde çalımlar atmaya kalkıyor, o zaman da komik oluyor.
Van Persie’ye de performansını sorsanız, kendi savunması inanın bu olur. Haklıdır da. “Top gelmiyor diyecek, arkama top atıyor bu pezevenkler” falan diyecek yani. Bu madalyonun Van Persie tarafı.
pere notPeki ya Pereira tarafı ??
Bence Pereira Fernadao’nun bu lige daha uygun bir model olduğunun farkında, kalitesi  tartışılır. Fernandao ısrarı sadece bir ego savaşı değil, o olaydan sonra da bir çok kez RVP ilk on bir oynadı, sonradan da oyuna girdi, “hem artistlik yapıp hem de formayı alacak kadar ne yaptı sahada” diye düşünüyor olabilir Pereira, haklıdır da.
Fernandao da haklı, takımın en golcü oyuncusu hala O ve muhtemelen diyor ki; Beşiktaş maçında sahada hiç bir şey yapmayan adam Nani’ye bir pas verdi, taraftar çevirip çevirip o pası izliyor, aynını ben yapsaydım, pası falan kimse görmez, Fernandao ayısı derlerdi”. Haklıdırlar da
Fernandao hak ettiği mumaleyi de görmüyor. Van Persie attı mı, Oooo, Fernadao attı mı, şans, beleş, Van Persie 3 maç boş geçti mi, “top gelmiyor, ama arkadaşlarına çok iyi alan boşaltıyor”, Fernandao 3 maç boş geçsin, Fener’in topçusu değil, Fernandao gol kaçırdı mı öküz, Van Persie gol kaçırdı mı tısss !!
Van Persie gerçekten az top alıyor, gerçekten takım da yavaş oynuyor. Buna rağmen gözle görünmeyen işler yapıyor; boş alan yaratıyor,  hücuma akıl katıyor, rakip stoperleri gezdiriyor ki; doğrudur, eyvallah.
fb bursa fernanEyvallah da, top ayağındayken daha fazla işler yapmalı, bunlar az. Fernandao’ya yaptığımız haksızlığı, Van Persie’den daha fazlasını bekleyen, iki boş koşu, bir pasla tatmin olmayan taraftara yapmayalım, futboldan anlamamakla suçlamayalım, onlar da haklı.
Bizim bildiğimiz Van Persie bu değil, Van Persie bire birde çalımı basıp uzar. Girdiği pozisyonlardan daha fazlasını gol yapar, daha fazla ikili mücadele ve hava topu kazanır. Kolay marke edilebilen bir santrfor görüntüsünde, fizik yetersiz.
Açık konuşmak gerekirse bu  benim de beklediğim Van Persie standardı değil. Benim için hala bir hayal kırıklığı. Fernandao kadar öz verili oynadığını da düşünmüyorum. Fernandao oynasın da diyemiyorum ama Pereira’yı bu konuda yerden göğe haksız bulmuyorum. Sahada bir Moussa Sow dahi göremedim henüz. Oynadıkça  arkadaşlarıla sahada daha iyi anlaşacağını ve açılacağını sabırla ümit ediyorum.
Van Persie, Tu Gol , Tri Points. Olması gereken bu. inşallah Braga’ya. 
mail : bruno.monte@abcspor.com
twitter : @BrunoMonte1907

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

41 KERE MAŞALLAH

Hey 15'li türküsü var mesela, düğünlerde falan da zaman zaman çalınır, neşeli gibi görünür ama aslında hiç de öyle...

HOCA BÖYLE İSTİYOR

Tam 1 hafta önce iyi oynayarak Ankaragücü'nü yenmiş, Mesut Özil coşkusuyla bulutların üstüne çıkmıştık. Çoğumuz şampiyonluk şarkıları söylemeye başlamıştı bile. Ardından etkisiz kaldığımız Sivas...

ŞAKASI YOK

ŞAKASI YOK Kalitesi az, mücadelesi çok ligimizde herkes herkese çelme takabildiği için son sezonlarda şampiyon olan takımların puan ortalaması 2,1 – 2,2 aralığında kalıyor. Gerçi...

BİR AN ŞÜPHE ETTİRMEDİ

BİR AN ŞÜPHE ETTİRMEDİ Ligin ilk yarısının son karşılaşmasında Dolmabahçe'de Karakartal'ın konuğu İzmir ekibi Göztepe'ydi. Başarısız geçen bir sürecin sonunda hocasıyla yolları ayıran Göztepe'de Ünal...

TARLADA MAÇ…

TARLADA MAÇ...İlk yarının son maçı Malatya deplasmanı. Son senelerde kupa maçları hariç buradan galibiyet alamayan Galatasaray bu sefer nasıl bir oyun ortaya koyacaktı? Maçın...

Benzer Konular