https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

UŞAK İDDAALI GELİYOR

Okunması Gerekenler

fersu yaziSponsoru Muratbey ve başarılı koçu Ozan Bulkaz ile yola devam eden Uşak bu sezon için iddaalı da bir kadro kurmayı başardı. Aldıkları düşük profildeki fazla tanınmayan ama potansiyelli yabancıları bir sezonda yetiştirip Euroleague takımlarının dahi ilgisini çekebilecek hale getiren koç Bulkaz bu kez daha ses getiren isimleri tercih etti. Neredeyse tüm kadronun yenilendiği Muratbey
Gelin Uşak’ı birlikte detaylıca inceleyelim.
Oyun kurucu: Mark Lyons / Berent Kavaklığolu
Şutör guard: Jeremy Hazell / Hakan Demirel / Görkem Sönmez
Kısa forvet: Shaquille McKissic / Özcan Sürücü
Uzun forvet: Ronalds Freimanis / Berkay Candan
Pivot: Daryl Monroe / Evaldas Kairys / Mesut Ademoğlu
Muhtemel ilk beş:Lyons / Hazell / McKissic / Freimanis / Monroe
Oyun Kurucular
bulkaz-21Geçen sezon Watson’dan beklediğini tam olarak alamamıştı Uşak. Bu sefer ellerinde çok daha skorer, kariyerli ve kendini kanıtlamış bir isim var. Lyons İsrail’de geçen sezon Rishon’nun kazandığı rüya niteliğindeki şampiyonluğun tartışmasız en önemli mimarlarından biriydi. Skorer kimliğinin yanında takımdaki diğer opsiyonları da kullanmayı ve onlara sınıf atlatmayı bilen değerli bir lider. Açık alanda oynamayı çok seviyor ve bu sezon Uşak yine keyif verecek direksiyonda Lyons varken. Berent de BSL tecrübesi olan, süratli ve topa baskı yapabilen bir guard.  Benchten gelerek Lyons’ı dinlendirmeye çalışacak. Koç Bulkaz zaman zaman Hakan’ı da oyun kurucu olarak kullanarak bu pozisyondaki rotasyonu kuvvetlendirecektir.
Şutör Guardlar
Harrison yerine bu kez daha az riskli bir şutör tercihinde bulundu Uşak. Hazell İtalya ve Fransa liginde kendini kanıtlamış özel bir şutör, maç başına 3 tane üçlük isabeti bulması garanti diyebiliriz. Bununla beraber penetre özelliği de var yani komple bir skor makinası diyebiliriz. Chalon takımının oynadığı hücuma dayalı yüksek tempo basketbolunda gözalıcı istatistiklere imza atmıştı. Benzer bir basketbol oynayacak Uşak’ta Lyons’ın temiz pasları ile bolca skor bulacağını düşünüyorum. Görkem ve Hakan da tecrübeli şutörü dinlendirip aynı zamanda da savunmaya enerji getirmek için dakika bulacaklar rotasyonda.
Kısa Forvetler
usak-514McKissic hücum portföyünde bir çok opsiyon bulunduran çok yönlü bir silah. Atletik özellikleri ile açık alanda etkili olan, topla çembere gidebilen ve yay gerisinden de yüksek isabetle oynayabilen Amerikalı kısa forvet ribaundlara da önemli derecede katkı veriyor. Sezon içerisinde istikrarını koruyabilirse koç Bulkaz ve Uşak’ın Euroleague’e ihrac edeceği yeni isimlerden biri olabilir. Tecrübeli Özcan da onu dinlendirmek için rotasyonda yer alan diğer isim. Bu arada kısa beşlerde koç Bulkaz bazen Hazell’a da 3 numarada görev verebilir.
Uzun Forvetler
Bu pozisyonda atletik oyuncular yerine dış şutu olan klasik forvetleri tercih ettiler. VTB ligde istikrarı ile hep ortalamaların üzerinde bir oyuncu olan Letonyalı Freimanis koç Bulkaz’ın en güvendiği isimlerden biri. 3 sayı tehditinin olması ve zaman zaman bir pivot gibi sırtı dönük de katkı verebilmesi onu set hücumlarında çok değerli bir parça yapıyor. Bir başka 3 sayı tehditine sahip olan 4 numara Berkay da ribaundlardaki savaşçı yapısı ve çabuk ayakları ile yüzü dönük oyuncuları savunabilmesi ile iyi bir yedek olacak.
Pivotlar
5 numara için koç Bulkaz da modaya uyarak under-sized bir uzun olan Lyons’ın Rishon’dan takım arkadaşı İsrail liginin MVP’si seçilen Monroe’yu takıma kattı. Şampiyonluk yolunda Lyons’ın en büyük yardımcılarından biri olan tecrübeli uzun karakteri ve çalışkan yapısı ile takıma örnek olabilecek bir isim. Gerek yüzü dönük gerek sırtı dönük pozisyonlarda efektif bir orta mesafe şuta sahip. Bununla beraber iyi de bir pasör, özellikle sırtı dönük pozisyonlarda topla buluştuğunda katları iyi besleyebilen bir uzun. 5 numarada dakikaları paylaşacak bir diğer isim de geçen sezonun istikrarlılarından Litvanyalı Kairys. Sertlik, mücadele ve savunmadaki direnç konusunda takımın pota altındaki en önemli silahı. Hücumda da boyalı alanda etkili bir bitirici. Koç Bulkaz onu zaman zaman 4 numarada da kullanacaktır ve Monroe ile beraber de sahada görebiliriz. Tecrübeli kaptan Mesut kısıtlı da olsa süre alarak özellikle alçak posttaki etkinliği ile set hücumlarında takımına katkı sağlamaya çalışacak.
usak-81Artılar
•Roller net
•Yüksek tempo
•İç saha avantajı
Eksiler
•İstikrar problemi olan yabancılar
•Savunma sertliği
•Set hücumlarında boyalı alan etkinliği
Sonuç
Koç Bulkaz yönetimindeki Uşak elindeki kadro gereği tam saha basketboluna daha yatkın. Özellikle yabancı oyuncular yarı saha basketbolunda hücum performansları düşen isimler ki en azından hızlı hücumlar ile olmasa da geçiş hücumları ile skora gitmeleri ve kullanılan top sayısını arttırmaları gerekiyor. Sete set kaldıklarında Lyons’ın yaratıcılığına kalacaklar genelde. Monroe’nun fiziksel dezavantajının alçak posta indikçe artması ve Kairys’in sırtı dönük fazla silahının olmaması opsiyonları daraltıyor. Set hücumlarında bolca Lyons-Freimanis ikili oyunlarını görebiliriz. Letonyalı uzun iç-dış dengesi adına takımdaki en etkili isim. Bunun yanında Uşak gerek kısa oyuncular açısından gerek de boyalı alan açısından sert bir savunma için uygun oyunculara sahip değil. Atarak kazanmak onların temel ilkesi olacak ve tabiki kendi sahalarında Uşak seyircisinin desteği yine çok kritik olacak onlar için. Şampiyonlar liginde de BSL’de de ilk 8 şansları hayli yüksek görünüyor ancak Lyons-McKissic-Monroe üçlüsünün performansı belirleyici olacak, bakalım koç Bulkaz tekrar sihirli değneğini kullanarak bu oyunculara level atlatıp istikrarlı bir sezon geçirmelerini sağlayabilecek mi.
Mail: fersu77@abcspor.com
Twitter: @fersudeniz

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular