https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

US MASTERS 2016

Okunması Gerekenler

EMRAH

Teniste Grand Slamler içerisinde en önemli turnuva Wimbledon’dır. Golf Grand Slamlerinin en değerlisi de açık ara US Masters turnuvasıdır!

İlki 1934 yılında düzenlenen US Masters, her sene farklı şehirlerde düzenlenen diğer büyük turnuvaların aksine, her yıl aynı yerde ( Georgia , Augusta ) Augusta National Golf Club ‘ da gerçekleşir. Onu en önemli turnuva yapan özelliklerinden biri de budur.

Bu yıl 80. kez düzenlenecek turnuva, perşembe günü başlıyor. Kalifikasyonu en zor Major olan US Masters, bu sebeple 4 Grand Slam arasında katılımcı sayısı en ez olan turnuva. Bu yıl turnuvaya 42’si Birleşik Amerika’lı, toplam 89 sporcu katılıyor.
jason daySaha 7.435 yardalık ve 72 par vuruşluk. Rough diye tabir ettiğimiz kaba çimler oldukça yüksek ve başta 11 ve 13. delik olmak üzere birçok tehlikeli delik var. Bu seneki greenler ise bir hayli yavaş.

Turnuvanın en büyük favorisi son katıldığı 13 turnuvanın 6’sını kazanan Avustralya’lı Jason Day. Yeni Dünya 1 numarası turnuvaya hayatının formunu yakalamış olarak geliyor. 376 yardaya ulaşan drivelarıyla parkuru kendisi oldukça kısaltacaktır.

Son şampiyon ve geçen yıl Turu adeta domine eden genç Amerika’lı Jordan Spieth otoritelere göre Day’in en büyük rakibi olacak. Bu seneki görmümüyle geçen seneki formunun çok uzağında olan Spieth konsantrasyonunu bir tık artırırsa, son şampiyon olmanın verdiği psikolojik üstünlükle Yeşil Ceketi tekrar giyebilir.

jordanKariyerinde 4 Slam şampiyonluğu olmasına rağmen en formda olduğu dönemde bile Masters’ı kazanamayan Kuzey İrlanda’lı Rory McIllroy, geçen sakatlığıyla yukarıda bahsettiğimiz ikiliyi en zorlayacak isim olacaktır.

Bu 3 favoriye ek olarak benim kişisel olarak kazanabileceğini düşündüğüm isimler ise Ricky Fowler ve Dustin Johnson. Özellikle Johnson’a çok güveniyorum. Bir diğer Avustralya’lı Adam Scott’ta, eski bir şampiyon olarak kesinlikle unutulmamalı. Dark horse ise İsveç’li Henrik Stenson.

Diğer önemli isimlerden Tiger Woods turnuvaya katılmıyor. San Antonio Spurs’ün tek senelerde şampiyon olduğu gibi, turda hiç birşey yapmayıp, çift senelerde 2 kez Masters’ı kazanan Bubba Watson ve tecrübeli isimlerden Phil Mickelson’dan, ben açıkçası başarı beklemiyorum.
Uluslararası sitelerdeki favori oranları ise şöyle ;

Jason Day 8.00
Rory McIllroy 9.00
Jordan Spieth 11.00
Adam Scott 13.00
Ricky Fowler 17.00
Dustin Johnson 19.00
Henrik Stenson 25.00

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

emrah.seber@abcspor.com

Son Haberler

FENERBAHÇE GİBİ

Önce kızlarımızı kutlamak istiyorum. 2 sene üstüste Euroleague şampiyonluğunu kazanan kadın basketçilerimize ve böylesine yetenekli ve karakterli oyunculardan oluşan...

Benzer Konular