https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

US MASTERS 2015

Okunması Gerekenler

EMRAH

Nasıl teniste Grand Slamler içerisinde en önemli turnuva Wimbledon’sa , golf Grand Slamlerinin en değerlisi de açık ara US Masters turnuvasıdır!
İlki 1934 yılında düzenlenen US Masters, her sene farklı şehirlerde düzenlenen diğer büyük turnuvaların aksine, her yıl aynı yerde ( Georgia , Augusta ) Augusta National Golf Club ‘ da gerçekleşir. Onu en önemli turnuva yapan özelliklerinden biri de budur.
Bu yıl 79. kez düzenlenecek turnuva, perşembe günü başlıyor. Kalifikasyonu en zor Major olan US Masters, bu sebeple 4 Grand Slam arasında katılımcı sayısı en ez olan turnuva. Bu yıl turnuvaya 47’si Birleşik Amerika’lı, toplam 98 sporcu katılıyor.
ILROYSaha 7.435 yardalık ve 72 par vuruşluk. Kaba çimler oldukça yüksek ve özellikle 11. ve 13. delik başta olmak üzere birçok tehlikeli delik var.
Turnuvanın en büyük favorisi, Kuzey İrlanda’lı Rory McIlroy, kariyerindeki tek eksik Slam için mücadele edecek. Masters’ı kazanmayı başarabilirse tarihte Grand Slam yapmayı başarmış 7. oyuncu olacak. Artık onu iyiden iyiye Tiger Woods’un yerine koymaya başlayan sponsoru Nike, ondan bu yıl çok şeyler bekliyor. Bu onun üstündeki baskıyı arttıracaktır. Geçen sene bu baskıyla başa çıkamamış ve son gün çok kötü oynamıştı. Bu yıl neler yapabileceğini hep beraber göreceğiz.
Geçen sene turnuvaya katılamayan Woods ise bu yıl Augusta’da olacak, fakat hala sakatlığını üstünden atamadı. Bu sezon katıldığı iki turnuvayı da tamamlayamadı. Bırakın kazanmayı, Cut’ı yapması bile sürpriz olur.
Otoritelere göre McIlroy’dan sonraki en büyük favori 21 yaşındaki genç Amerika’lı Jordan Spieth. Geçen yıl ilk kez katıldığı turnuvada Bubba Watson’ı son ana kadar zorlamış ve 3. olmuştu. Bu yıl mental olarak da çok hazır gözüküyor.
TIGER WOODSGeçen yıl, iki sezon boyunca hiçbir turnuvada ilk 3’e bile giremeden gelip, Masters’ı 2012’den sonra ikinci kez kazanan, son şampiyon Bubba Watson, stiline çok uygun saha yapısı sayesinde yine en büyük favorilerden. Üstelik bu yıl diğer sezonlara oranla çok daha istikrarlı geliyor Augusta’ya. 300 yarda üzeri Tee vuruşları yine işini çok kolaylaştıracaktır.
Diğer favorilerden Phil Mickelson kısa oyununda büyük sorunlar yaşıyor, ilk 10’da bitirebileceğini sanmıyorum. Aynı geçen yıl olduğu gibi sezona fırtına gibi giren, sürekli istikrarlı oynayan Jimmy Walker’da büyük turnuva kazanma sihrinin olmadığını düşünüyorum.
Benim yeşil ceket için adaylarım, yeniden uzun Putter’la oynamaya başlayıp dengesini bulan 2013 şampiyonu Adam Scott ve ailevi sorunlarından kurtulan Dustin Johnson.
Sürpriz olarak ise, Jason Day ve Martin Kaymer düşünebilir.

emrah.seber@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular