ÜMMET-İ MUHAMMED !!

Okunması Gerekenler

GÜVENOYU

GÜVENOYU Bir insan yeteri kadar cesur değilse aşka bulaşmayacak arkadaş. Fenerbahçe sevgisi de bir aşktır, yeterince cesur değilsen de kabul etmeyeceksin...

SAVUNMA TAMAM SIRA HÜCUMDA

Kadro açıklandığında iki isme burun kıvıranlar oldu Fenerbahçe'de. Ozan ve Deniz. Önce Ozan'dan başlayayım. Erol Hoca'nın Ozan üzerine yaptığı...

TATSIZ TUZSUZ

TATSIZ TUZSUZ Sezonun ilk derbisi Galatasaray Fenerbahçe. Güzel ve gollü bir maç beklerken, iki takımın da kontrollü ve defansta hata...
brunoBir inşaat firmasında getir-götür işlerine bakıyorum, askere çağrılmayı beklediğim yıllar. Irak’tan Türkmen bir abimiz geldi, harita mühendisi olarak çalışıyor..Musaddak Abi. Klasik Türkmen, ben yerine Men diyor falan. Şivesi de çok hoş, bazen merak edip soruyoruz:
-Abi benzin ucuz mu sizin orada ?
-çoh ucuz, töh yere gitsin diyor falan. 
fb osm 11Bağdat Üniversitesinde okuyormuş zamanında, sömestr döneminde köye dönüyormuş. Sadece köy meydanındaki bir kahvehanede telefon varmış, Bağdat’ta ikamet eden arkadaşları telefonla sınav sonuçlarını bildiriyorlarmış. Kahvehanede soy ismi tutan kim denk gelirse de o açıyormuş telefonu. Kırık not oldu mu da şifreli söylüyorlarmış.
Muhammed selam söylüyor derlerse bi kırık var demekmiş, Arapçada Muhamamedin iki Muhammed demekmiş , Muhammedin selam söylüyor derlerse, Musaddak Abi anlıyormuş ki; iki tane kırık not var.
Bir gün şaka yapmışlar:
– Söyleyin Musaddak’a, Ümmet-İ Muhammed selam söylüyor !
Şimdi öyle bir viraja girdik ki, 2 maçta 6 puan al ve 4.yıldızı tak. Malum ‘Ümmet-İ Jesus’tan bi hayır yok Kjaer hariç, bizim Ümmet-i Muhammed iyi oynayarak şampiyonluğa bir selam göndermek zorunda. Konya ve Galatasaray maçlarından bahsediyorum.
fb osm 13Fenerbahçe camiasında nasıl bir son maça kalan şampiyonluk fobisi varsa, Beşiktaş camiasında ve Şenol Güneş’te de şampiyonluk yolunda son düzlük fobisi var.
En umutsuz olduğumuz anda, öne geçtikleri bir maçta 40 saniye skoru tutmayı beceremedikleri için avantajı altın tepsiyle sundular bize ki; şimdi işleri bu fobi nedeniyle çok daha zor. Zincirleme kayıplar yaşanabilir, Konya, Sivas, Osmanlı, Galatasaray maçlarından ziyade Bursa maçında diye ön görüyorum.
Şu koskoca Fenerbahçe düşmanı Türkiye Cumhuriyetinde Fener mi, Beşiktaş mı şampiyon olsun sorusuna Fener olsun diyecek tek camia Bursa da ondan ve ters bir takım, at Fav’a bekle diyorum.
Açık konuşayım şampiyonluk yarışında tek büyük engel var, Viktor (!) Pereira. Teknoloji düşmanı, futbol fukarası bu sempatik adam taş koymazsa bu şampiyonluk gelir.
pere notFutbol fukarası diyorum, orta sahayı boşaltıp sahaya ikinci santrforu sokan adama futbol fukarası derler kusura bakmayın. Orta sahayı rakibe bırakırsan forvete nasıl top gidecek. Doğrusu bir stoper eksiltip, 3-5-2’ye dönmekti.
Asabi çocuk, İmparatore Signor Terim, Topal’a bakıyor, bir stoper görüyor. Ozan’a bakıyor bir ön libero görüyor, bizimki Ozan’a bakıp 10 numara görüyor, Kjaer’e bakıyor ve diyor ki:
-Ulan var ya, anan seni orta saha oynamak için doğurmuş be diyor. 
Aradaki fark da bu mantalite farkı işte. O da ciddi bir fark.
Ozan son maçın ikinci yarısında 3 kez bizim sahadan sırtı dönük aldığı topla dönüp, hücuma çıktı, birinde 50 metre de sürdü. İşte budur istenen. Rakip yerleşik vaziyetteyken  kanatlara top atmışsın ne fayda ? Volkan-Alper didinip dursun. O topu alıp bir adam eksilt, biraz sür, sonra ver pası kanatlara neler oluyor gör ?
Bunu yapamadığın zaman, Nani de rezil olur, Van Persie de. Robben de gelse aynısı olur ki; verilmiş sadakası varmış Hollandalı’nın, transferi gerçekleşmedi.
topal 8Bu noktada ileri üçlüyü itin anüsüne sokmadan, orta sahayı adam etmen lazım. Topal ve Ozan’ı koyup 3.şahsı arayacaksın. Diego, Nani, Alper hatta Markoviç. Onu da sen bul kardeşim.
Bence şampiyonluğun şifresi bu orta saha problemi. Şifreyi çözecek eller de bizim yerli oyuncular, yani Ümmet-İ Muhammed !
MORTiNGEN ŞTRASE diye bir yazı yazdım Osmanlı maçının ardından yeis içinde. Fazla umutsuzca bir başlıktı. Yanılmışım. Bu yolda her iki takım da çok puan kaybeder ama Mehmet Topal’ın ağlayan posteri yılın fotoğrafı olur. 
Diego ve RVP ile alakalı konuşacağız.
mail : bruno.monte@abcspor.com
twitter : @BrunoMonte1907

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

GÜVENOYU

GÜVENOYU Bir insan yeteri kadar cesur değilse aşka bulaşmayacak arkadaş. Fenerbahçe sevgisi de bir aşktır, yeterince cesur değilsen de kabul etmeyeceksin...

SAVUNMA TAMAM SIRA HÜCUMDA

Kadro açıklandığında iki isme burun kıvıranlar oldu Fenerbahçe'de. Ozan ve Deniz. Önce Ozan'dan başlayayım. Erol Hoca'nın Ozan üzerine yaptığı plan tuttu diyebiliriz. Rakibe ön...

TATSIZ TUZSUZ

TATSIZ TUZSUZ Sezonun ilk derbisi Galatasaray Fenerbahçe. Güzel ve gollü bir maç beklerken, iki takımın da kontrollü ve defansta hata yapmayayım, atarsam atarım mantığında olması...

ORTA OYUNU

ORTA OYUNU Dev derbi geldi çattı! Pandemi sebebiyle seyircisiz oynanacak olan belki de ilk derbiydi bu. İlk yarı iki takım birbirini tartarak, temkinli oynayarak başladı. Sarı-Lacivertliler...

TARİHİ HEZİMET

TARİHİ HEZİMET Önceki hafta evinde Antalyaspor'a karşı skoru koruma becerisi gösterememekten kaynaklanan bir puan kaybından sonra hafta içi Portekiz'in kağıt üzerinde zayıf temsilcilerinden Rio Ave'ye...

Benzer Konular