https://secureservercdn.net/45.40.150.47/48c.6e4.myftpupload.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ÜMMET-İ MUHAMMED !!

Okunması Gerekenler

KONSANTRASYON

KONSANTRASYON  Geçen hafta Göztepe maçı sonrasındaki yazımda demiştim ki : ''Fenerbahçe sahaya bu şekilde çıkmamalı. Bu kadar konsantrasyonsuz oyuna başlamamalı''. Bugün...

DİRİLİŞ FENERBAHÇE

DİRİLİŞ FENERBAHÇE Kara yılan kıtır-kıtır kesilsin, at kazana fıkır-fıkır kaynasın, köpek dili, yarasanın kıkırdağı, çiyan kuyruğu, semender baş parmağı, kertenkele...

GALATASARAY İSTEDİĞİNİ ALIYOR

Kritik Alanyaspor galibiyeti sonrası Galatasaray, evinde BB Erzurumspor maçına çıktı. Maça beklenildiği gibi hakim olarak başlayan Galatasaray 3. bölge haricinde...
brunoBir inşaat firmasında getir-götür işlerine bakıyorum, askere çağrılmayı beklediğim yıllar. Irak’tan Türkmen bir abimiz geldi, harita mühendisi olarak çalışıyor..Musaddak Abi. Klasik Türkmen, ben yerine Men diyor falan. Şivesi de çok hoş, bazen merak edip soruyoruz:
-Abi benzin ucuz mu sizin orada ?
-çoh ucuz, töh yere gitsin diyor falan. 
fb osm 11Bağdat Üniversitesinde okuyormuş zamanında, sömestr döneminde köye dönüyormuş. Sadece köy meydanındaki bir kahvehanede telefon varmış, Bağdat’ta ikamet eden arkadaşları telefonla sınav sonuçlarını bildiriyorlarmış. Kahvehanede soy ismi tutan kim denk gelirse de o açıyormuş telefonu. Kırık not oldu mu da şifreli söylüyorlarmış.
Muhammed selam söylüyor derlerse bi kırık var demekmiş, Arapçada Muhamamedin iki Muhammed demekmiş , Muhammedin selam söylüyor derlerse, Musaddak Abi anlıyormuş ki; iki tane kırık not var.
Bir gün şaka yapmışlar:
– Söyleyin Musaddak’a, Ümmet-İ Muhammed selam söylüyor !
Şimdi öyle bir viraja girdik ki, 2 maçta 6 puan al ve 4.yıldızı tak. Malum ‘Ümmet-İ Jesus’tan bi hayır yok Kjaer hariç, bizim Ümmet-i Muhammed iyi oynayarak şampiyonluğa bir selam göndermek zorunda. Konya ve Galatasaray maçlarından bahsediyorum.
fb osm 13Fenerbahçe camiasında nasıl bir son maça kalan şampiyonluk fobisi varsa, Beşiktaş camiasında ve Şenol Güneş’te de şampiyonluk yolunda son düzlük fobisi var.
En umutsuz olduğumuz anda, öne geçtikleri bir maçta 40 saniye skoru tutmayı beceremedikleri için avantajı altın tepsiyle sundular bize ki; şimdi işleri bu fobi nedeniyle çok daha zor. Zincirleme kayıplar yaşanabilir, Konya, Sivas, Osmanlı, Galatasaray maçlarından ziyade Bursa maçında diye ön görüyorum.
Şu koskoca Fenerbahçe düşmanı Türkiye Cumhuriyetinde Fener mi, Beşiktaş mı şampiyon olsun sorusuna Fener olsun diyecek tek camia Bursa da ondan ve ters bir takım, at Fav’a bekle diyorum.
Açık konuşayım şampiyonluk yarışında tek büyük engel var, Viktor (!) Pereira. Teknoloji düşmanı, futbol fukarası bu sempatik adam taş koymazsa bu şampiyonluk gelir.
pere notFutbol fukarası diyorum, orta sahayı boşaltıp sahaya ikinci santrforu sokan adama futbol fukarası derler kusura bakmayın. Orta sahayı rakibe bırakırsan forvete nasıl top gidecek. Doğrusu bir stoper eksiltip, 3-5-2’ye dönmekti.
Asabi çocuk, İmparatore Signor Terim, Topal’a bakıyor, bir stoper görüyor. Ozan’a bakıyor bir ön libero görüyor, bizimki Ozan’a bakıp 10 numara görüyor, Kjaer’e bakıyor ve diyor ki:
-Ulan var ya, anan seni orta saha oynamak için doğurmuş be diyor. 
Aradaki fark da bu mantalite farkı işte. O da ciddi bir fark.
Ozan son maçın ikinci yarısında 3 kez bizim sahadan sırtı dönük aldığı topla dönüp, hücuma çıktı, birinde 50 metre de sürdü. İşte budur istenen. Rakip yerleşik vaziyetteyken  kanatlara top atmışsın ne fayda ? Volkan-Alper didinip dursun. O topu alıp bir adam eksilt, biraz sür, sonra ver pası kanatlara neler oluyor gör ?
Bunu yapamadığın zaman, Nani de rezil olur, Van Persie de. Robben de gelse aynısı olur ki; verilmiş sadakası varmış Hollandalı’nın, transferi gerçekleşmedi.
topal 8Bu noktada ileri üçlüyü itin anüsüne sokmadan, orta sahayı adam etmen lazım. Topal ve Ozan’ı koyup 3.şahsı arayacaksın. Diego, Nani, Alper hatta Markoviç. Onu da sen bul kardeşim.
Bence şampiyonluğun şifresi bu orta saha problemi. Şifreyi çözecek eller de bizim yerli oyuncular, yani Ümmet-İ Muhammed !
MORTiNGEN ŞTRASE diye bir yazı yazdım Osmanlı maçının ardından yeis içinde. Fazla umutsuzca bir başlıktı. Yanılmışım. Bu yolda her iki takım da çok puan kaybeder ama Mehmet Topal’ın ağlayan posteri yılın fotoğrafı olur. 
Diego ve RVP ile alakalı konuşacağız.
mail : bruno.monte@abcspor.com
twitter : @BrunoMonte1907

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

KONSANTRASYON

KONSANTRASYON  Geçen hafta Göztepe maçı sonrasındaki yazımda demiştim ki : ''Fenerbahçe sahaya bu şekilde çıkmamalı. Bu kadar konsantrasyonsuz oyuna başlamamalı''. Bugün...

DİRİLİŞ FENERBAHÇE

DİRİLİŞ FENERBAHÇE Kara yılan kıtır-kıtır kesilsin, at kazana fıkır-fıkır kaynasın, köpek dili, yarasanın kıkırdağı, çiyan kuyruğu, semender baş parmağı, kertenkele budu fıkırdayıp pişsin kazanda..Sonra biraz...

GALATASARAY İSTEDİĞİNİ ALIYOR

Kritik Alanyaspor galibiyeti sonrası Galatasaray, evinde BB Erzurumspor maçına çıktı. Maça beklenildiği gibi hakim olarak başlayan Galatasaray 3. bölge haricinde çok çok etkiliydi. Etebo ortasahada...

KESKİN VİRAJ

Keskin Viraj Ben kendimi bildim bileli, biz Fenerbahçelileri için hep bir kesin viraj vardır. Biz o keskin virajları da genelde hiç alamayız. Pazar günü oynanacak...

MAKYAJ DÖKÜLDÜ

MAKYAJ DÖKÜLDÜ Anadolu Efes karşısına çıkana kadar on galibiyet ard arda kazanılarak gelindi ve gerçekten kadro kalitesini aşan işler yapıldı. Nando ve Jan’ın performanslarını tamamlayan...

Benzer Konular