https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

UÇAN HOLLANDALI

Okunması Gerekenler

murat_ozerSon 3 Kupanın kazananı İspanya ile Van Gaal’la büyük hedefleri olan Hollanda’nın maçı taraflı tarafsız herkes için erken final havasındaydı! Bir tarafta tiki-taka ile pasın kralı İspanya, diğer tarafta Van Persie ve Arjen Robben önderliğinde Hollanda!

Kralların maçında gülen taraf herkes için sürpriz bir sonuca imza atan Van Gaal ve öğrencileri oldu. Hem de ne maç ne skor ne sürpriz ile..

İspanya maça hızlı başlayan taraftı ve bu başlangıç onlara Diego Costa ile bir penaltı kazandırıyor topun başına gelen Alonso ise skoru 1-0 a getiriyordu. Bu başlangıç ve oyun üstünlüğü ile İspanya maçı kazanır ve turnuvaya iyi bir başlangıç yapar düşüncesi taraflı tarafsız herkesin kafasında şekillenmişti bile.  Ama böyle düşünmeyen birileri vardı! Onlar da Robin Van Persie ve Arjen Robben’den başkası değildi. Nitekim Bay Gol Robin Van Persie hiç kimsenin beklemediği bir anda uçuşa geçiyor ve kafayla ağları havalandırırken Hollanda seyircilerini sevince İspanya seyircilerini ise üzüntüye boğuyordu. Bu gol maçın ilk yarısına hayat veriyor iki takımda birer golle soyunma odasının yolunu tutuyordu.

2. Yarı başladığında ise Hollanda’nın durmaya niyeti hiç yoktu. Nitekim Portakallar ardı ardına ataklar geliştiriyor İspanya kalesini top atışına tutarak nefes bile almasına izin vermiyorlardı. Dakikalar 53’ü gösterdiğinde Hollanda’nın diğer altın çocuğu Arjen Robben sahneye çıkıyor şık bir çalım ve düzgün bir vuruşla skoru 2-1 e getiriyor, İspanya kalesine kara bulutların iyiden iyiye çökmesini sağlıyordu. Herkes İspanya’nın skora ve oyuna ortak olacağını düşünmeye başlayacağı anlarda böyle düşünmeyen Hollanda’lı futbolcular top rakipteyken defans nasıl yapılır kapan topta nasıl kontra atağa çıkılır ve gol atılır gösteriyorlardı.  64’te Sneijder’in ortasını tamamlayan Vrij skoru 3-1 e getirdiğinde ise deyim  yerindeyse İspanya bitse de gitsek havasına bürünüyordu. Ama böyle düşünmeyen Van Persie ve Arjen Robben durmak nedir bilmiyor ve birer gol daha atarak skoru 5-1 e getiriyordu.

Bu skor İspanya milli takımının başına en son 1963 yılında gelmişti. Bir daha ne zaman gelir orası da muamma!

Atılan her gol birbirine nazire yaparcasına güzel kupa jeneriğine konacak kadar da göze hoştu! Böyle bir akşam yaşattıkları için Hollanda’lı futbolculara ve teknik ekibe kendi adıma çok teşekkür ediyorum ve uzun uzun yıllar sonra bile anlatacağım anılarımın başrolünde oldukları için minnet duyuyorum. İspanya ise muhakkak toparlayacaktır ve böye bir mağlubiyete rağmen yine en önemli kupa adaylarından birisini olduğunu bizlere ispat edecektir. Onlara lazım olan tek şey şu anlık bu maçı unutmak ve alışılagelmiş İspanya futbolunu rakibine kabul ettirmek olacaktır.

Kupanın adından en fazla söz ettirecek oyuncularından olacak Van Persie ve Robben ise şimdiden rakip teknik adamların kabuslarının başrollerinde olacağını ve kendilerine özel önlem alınmassa neler yapabileceklerini herkese gösterdiler.

Böyle keyifli nice maçlar izlememiz ve anlatmamız dileğiyle darısı diğer takımların başına!

murat.ozer@abcspor.com

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular