https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

U-20 SAMPIYON

Okunması Gerekenler

ARIF SAHIN-2Avrupa 20 yaş altı Basketbol Şampiyonası finalinde Türkiye İspanya’yı 65 – 57 ile yenerek şampiyon oldu.

Maçın Hikayesi

Maçın ilk dört hücumundan sadece birisini baskete çevirebilen Türkiye karşısında İspanya da bocaladı ve top kayıpları nedeniyle farkı açamadı. İlk dört dakika sonunda skor 9-9 olurken Türkiye’nin tüm sayılarını Cedi Osman kaydetti, İspanya ise özellikle G.Hernangomez’in etkili oyunuyla pota altında üstünlük sağladı. Türkiye Tayfun-Metin devreye giremeyince ilk çeyreği 14-18 ile geride kapattı.

İkinci çeyreğin başında skor 14-21 olduktan sonra İspanya yedi dakika boyunca sadece bir tane iki sayılık basket bulabildi. Türkiye önce Kartal-Metin-Deniz’in üçlükleriyle dengeyi sağladı, mükemmel savunmanın yanı sıra önceki iki maçta sahne almayan Talat Altunbey’in pota altında üstünlük kurmasıyla ibre tamamen Türkiye’ye döndü. İlk yarı 35-28’lik skorla sona erdi.

İkinci yarıya iyi başlayan İspanya oldu. Dışarda Diaz-Pauli, içerde G.Hernangomez-Saiz ile İspanya beş dakika içinde 10-2’lik bir seri yakaladı ve öne geçti. Bu dakikada Saiz’ın yaptığı sportmenlik dışı faul üstünlüğün el değiştirmesini sağladı ama Türkiye 5 sayılık seriyi daha fazla uzatamadı, Oriol Pauli maçı ‘tek kişilik şov’a çevirdi, son bölüme Türkiye 48-46 ile önde girdi.

Son çeyrek dengede başladı. Son dört dakikaya 55-55’lik eşitlikle girildikten sonra Abalde’nin sportmenlik dışı faulü dengeleri Türkiye lehine değiştirdi. İspanya sayı bulamazken, Türkiye de son yedi dakikada sadece Tayfun Erülkü’den sayılar bulabildi ve diğer oyuncular hücuma katılmadı. Son 46 saniyeye girerken Tayfun’un çok kritik turnikesi skoru 60-57 yaptı. Moladan sonra Muhsin Yaşar’ın topu çalıp smaçlaması galibi ilan etti.

İstatistikler

Cedi Osman 20s-7r ve Talat Altunbey 10s-4r ile oynadılar. Metin Türen 8s-7r, Tayfun Erülkü 9s-4r-3a’lik istatistik yaptı. Tayfun 33 dakika boyunca kötü oynarken son bölümde kendini gösterdi. Emircan maçın başındaki sakatlığından sonra kendini gösteremedi ama Talat onun yerini doldurdu, Kartal ise turnuvanın en kötü maçını çıkardı diyebiliriz. İspanya’da ise Oriol Pauli 17 sayı üretti.

Genel Yorum

Türkiye hak ettiği şampiyonluğu elde etti diyebiliriz. Maç baştan sona çekişme içinde geçti, ilk çeyrekte Cedi Osman, son çeyrekte Tayfun Erülkü haricinde sayı üreten oyuncu bulamamamız büyük sorun oldu. Türkiye’de tek oyun kurucu Kartal Özmızrak çok kötü bir maç ve İspanya’da Pauli turnuvanın en iyi maçını çıkarınca oyun dengeye geldi ama sonunda kazanan Türkiye oldu.

arif.sahin@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular