https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

U-20 BASKETBOL AVRUPA ŞAMPİYONASI

Okunması Gerekenler

ARIF SAHIN-2Türkiye 20 yaş altı Milli Takım’ı Yunanistan’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’na beklediğimiz gibi, hatta beklediğimizin de üstünde bir başlangıç yaptı.
            İlk tur grubunda Hırvatistan karşısında uzatmada galip gelen Türkiye, daha sonra sırasıyla Karadağ, İtalya ve Çek Cumhuriyeti’ni rahat geçti. (Karadağ maçının skoruna aldanmamak lazım, son çeyrekte Türkiye ipleri bırakmıştı.
            Türkiye ikinci turun ilk maçında da Polonya’yı yendi ve grubu ilk iki sırada bitirmeyi hemen hemen garantiledi. Ben bu yazıyı yazarken Türkiye, İsrail’le oynayacağı maça hazırlanıyor ve muhtemelen o maçın sonucu ilk ikiyi garantileyecek.
            KADRO
            Türkiye’nin şu anda çok değerli bir jenerasyona sahip olduğunu söyleyebiliriz. Geçtiğimiz yıl U18 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nı kazanan takımdan Kartal Özmızrak-Doğukan Şanlı-Cedi Osman-Metecan Birsen-Emircan Koşut ve Berk Demir bu takımda da yer alıyorlar. Takımın rotasyonu şu şekilde;
 
            Oyun kurucular: Kartal Özmızrak (FIBA’nın listesine göre kadroda başka bir oyun kurucu yok)
            Şutör gard: Doğukan Şanlı, Tayfun Erülkü, Cedi Osman, Efekan Coşar, Deniz Çevik  (Doğukan 1 numaraya da yardım ettiği için gard rotasyonunda üç oyuncu var diyebiliriz, Cedi ise Efes’te gördüğümüz gibi 3 numara oynamaya yakın, Efekan ve Deniz rotasyonda gerideler)
            Kısa forvet: Metin Türen, Metecan Birsen  (Türen-Birsen ikilisinin kısa olduklarını söyleyemeyiz, ikisi de 4 numara oynamaya yakınlar)
            Uzun forvet: Talat Altunbey, Berk Demir, Muhsin Yaşar (Muhsin fazla süre almıyor, Türen-Birsen 4 numara kayabildikleri için bu pozisyonda rahatız)
            Pivot: Emircan Koşut (Emircan kadroda 2.06’dan daha uzun olan tek oyuncu, tek başına yetiyor diyebiliriz)
            İstatistikler
            En çok süre alan oyuncularımızın istatistiklerine bakalım;
            Metecan Birsen 22.5dk 11.6s -4.8r-2.8a    (tüm şut yüzdeleri ortalamanın üstünde)
           Doğukan Şanlı 14.8dk 6s-1r-1a
           Cedi Osman 25.2 dk 9.2s-3r-2.8a      (tüm şut yüzdeleri kötü)
           Metin Türen 22.2dk 6.8s-7.6r-1b
           Emircan Koşut 20dk 7.6s-5.4r-2.6b
           Kartal Özmızrak 26.4dk 10.8s-4.8r-4.2a-1.6tç
           Tayfun Erülkü 23.2dk 10.6s-4r-3a-1tç
            TURNUVA
           Turnuvanın geri kalanına bakacak olursak; FRANSA da Türkiye gibi galibiyetler alıyor ama en tehlikeli ülkeler ters grupta. Sırbistan, Slovenya, Litvanya, Yunanistan ve İspanya ters tarafta yer alıyorlar. Bireysel istatistiklerde ise bir dönem Efes’le adı sıkça anılan Bulgar Aleksandar Vezenkov öne çıkıyor.

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular