https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

TURNUSOL KAĞIDI, BALYOZ VE FENERBAHÇE !!!

Okunması Gerekenler

brunoHala var mıdır, yoksa başka bir terim mi kullanılıyordur artık hiç bilmiyorum, aydınlatan olursa da memnun olurum. İlkokul 3.sınıf olması lazım, Fen Bilgisi dersi. Öğrencilere ilk kez bilimden bahsediliyor, deneyle ispat edilmeye çalışılıyor bazı gerçekler. Mevzu elektriklenme. Ebonit bir çubuğun saça veya yünlü bir kumaş parçasına sürtüldükten sonra yerdeki minik kağıt parçacıklarını mıknatıs gibi çekmesi mevzusu. Tamam eyvallah da öyle bir ifade var ki, Ebonit Çubuk. Çubuk ne biliyoruz da Ebonit ne lan ?

 

Yıllarca adını aklımda tuttum da kesin olarak Ebonit nedir bilemedim. Halbuki aynı deney sıradan bir tükenmez kalemle yapılabiliyor. Demek ki plastikten yapılmış bir madde. En azından adını unutmamışım, bu da bir şeydir. Sonra büyüdük, tam hatırlamıyorum, orta okul olabilir, lise de. Hoca elinde bir kağıtla geldi. Karton gibi bir şey. Adı da Turnusol kağıdı. Aslında turnusol kağıdı diye bir şey de yokmuş, turnusol adlı sıvıya batırılmış herhangi bir kağıtmış. Efendim, işte bu kağıt içine batırıldığı sıvıya göre renk değiştiriyor. O sıvı asit midir yoksa baz mı dır bu kağıt sayesinde ayırt edebiliyorsun. Asiste kağıt kırmızıya dönüşüyor, bazsa mavi oluyor. Bu turnusol meselesini hiç unutmadım, zira hiç unutturmadılar, maşallah Türkiye’de bu kağıttan haberi olmayan kimse yok, cümle içinde kullanmayanı da dövüyorlar zaten! Genel itibariyle kullanıldığı yerler, kimlik tespiti, hangi bayrağa hizmet ettiği ile ilgili analizler vb durumlar. Yani ak-kara gö. ayırmaya da yarıyor halk dilinde ki kullanılış şekliyle.

 

Acaba biz de insanları teker teker alıp, Turnusol adlı sıvıya bandırsak sonra da “sen ne ayaksın” diye bir teste tabi tutsak fena mı olurdu ? 31 Mart 2015 günü gerçekten de çok enteresan bir gün oldu. Van vilayeti hariç tüm illerde elektirik kesiliyor, saatler sürüyor, hayat felce uğramış, zararın haddi hududu yok, neyse arıza giderilmiş, yetkililerden bir açıklama bekliyorsun, bi açıklama var ama bizim bildiğimizden farklı söylenen bir şey yok: – Elektrikler kesildi, şu anda her yere enerji gönderiyoruz ama bu enerji kesintisi neden oldu, hiç bir fikrimiz yok. Şimdi bu açıklamayı yapanı alacaksın, turnusol kağıdına batıracaksın, anlayacaksın ne ayakmış kendisi.

 

O sıralarda iki terörist bir savcıyı rehin almış. Bir yetkili çıkmış açıklama yapıyor, başarılı bir operasyon diyor, cumhurbaşkanı operasyonu düzenleyenleri de tebrik ediyor yurt dışından göğsü kabarmış, duygulanmış bir halde. Sonuç: 3 ölü ve başarılı bir operasyon. Bunu da al turnusola batır bakalım, neciymiş, kimlerdenmiş, ne ayakmış öğrensek. Ama en vahimi, bir başka dava. Balyoz davası 31 Mart itibariyle kapandı. Tüm sanıkların beraatine kanaat verildi. Onca değerli asker, komutan, hiç yere, boş yere içerde yattılar. Eşleri çocukları perişan oldu. Sahte deliller, maşa savcılarla çirkin bir tezgâha kurban edildiler. Sağlıkları bozuldu, psikolojileri tahrip oldu, maddi zarara uğradılar en önemlisi de itibarları zedelendi.

 

Şimdi madem böyle bir tezgah kuruldu, nerde o davanın yetkili savcısı ? Çıkarın, kesin cezasını. Bu kumpası bilmem kim kurdu, çok safmışız be, bizi de kandırdılar diyorsunuz. Kumpası kuran bir numaralı Müslümanmış. Nasıl Müslümanmış. Müslümanlığın neresinde varmış, suçsuz insanlara kumpas kurup içeri tıkmak ? Hadi bu paralellerin yatacak yeri yok diyelim ama Sen nasıl otoritesin, nasıl müdürsün, nasıl patronsun bunlardan haberin yok diye soralım. Tepeden başladık turnusola batırmaya ya.

 

Gelelim ana mevzuya. Ya bir Mehmet Berk vardı. Yakışıklı, yağız bir savcı kardeşimiz. Üstelik de Fenerbahçeliydi. Masasının üzerinde Fenerbahçe amblemi olan bir tabak vardı hani. Aldı eline dosyayı, millet anlattı, anlattı, bana mısın demedi. Geleni gönderdi içeri, gideni gönderdi kodese. Sonradan belge çıktı ki ortaya, gününden evvel, kimin tutuklanacağı, kimin hangi hapishaneye gönderileceği önceden belliymiş. Ya bi çıkarın şu herifi ortaya, Turnusola bandırcaz biz bu adamı. Ne ayakmış merak ettik, kimden emir almış onu da merak ettik. Kış kıyamet, adliye önlerinde karısıyla çocuğuyla tutuklu Aziz Yıldırım ve yöneticilerden haber bekleyen renkdaşları hiç unutmayacağız. Onlar soğuktan titrerken saçma sapan delillerle “tutuklu yargılamasına devam” kararı veren tetikçiler nerde ? Çıkarın Şunları ortaya; Vallaha da Billaha da rehin falan almayacağız, siz bize terörist deseniz bile biz terörist değiliz, Fenerbahçe’nin derdi vatan millet olmuş yıllarca, öyle şey yapmaz sadece o tetikçileri alıp Turnusola bandıracağız, sonra geri vereceğiz. Biraz da vatandaşı batıralım mı Turnosol’a ne dersiniz ?

 

Madem ki Balyoz Kumpas, Ergenekon Kumpas, yok öyle bir şey diyorlar o zaman şike davası falan da yok, O da kumpas; Aziz Başkan’ın dediği gibiymiş, ” Ne Şikesi, Memleket Elden Gidiyor”muş özeti. Sen, Kemalist, Ulusalcı, hasta Galatasaraylı; Ergenekon yok, Balyoz kumpas ama Fenerbahçe şike yaptı diyen arkadaş” la sen ne ayaksın” gel bi seni de bandıralım Turnosol’a. Ergenekon ve Balyoz öyle bir şey yok ama olabilir de, şike yok, 17 aralık yok diyen AKP’li renktaşım ya sen ne ayaksın? Ya Kürt AKP’li renktaşım, şike yok, KCK yok, 17 Aralık yok, Ergenekon var, Balyoz var, diyen sen ne ayaksın? Çok merak ettik bi Turnusola batırıp çıkarıcaz. Yok baba bu liste uzar gider, bandırın hepimizi Turnosol’a gitsin. Ben kendimden şüphe eder oldum, Ne Ayağım lan ben ?

bruno.monte@abcpor.com

@BrunoMonte1907

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular