https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

TÜRKİYE’DE KURULAN İLK FUTBOL KULÜBÜ

Okunması Gerekenler

80 milyona ülkemizde kurulan ilk futbol kulüpleri kimler diye sorsak, büyük çoğunluk, bugünkü Fenerbahçe’nin de temellerini atan 1901’deki Black Stockings (Siyah Çoraplılar) ya da tabii ki 3 büyükler ismini verecektir ama gerçek farklı!..

1894 senesinde İzmirli levantenler tarafından kurulan Smryna FC ya da diğer ismiyle Bournabat FC., Osmanlı Topraklarında kurulan ilk resmi futbol kulübü.

Smyra İzmir’in eski ismidir ve kulübün adı şehrin isminden gelmektedir. Renkleri ise mavi, beyaz ve siyahtır.

İlk olarak 1870’lerde bir rugby kulübü olarak faaliyetlerine başlayan FC Smyrna, Bornovalı levanten Whittall ailesi’nden James Whittall’in oğlu Herbert Octavius Whittall tarafından kurulmuş.

O zamanlarda başka kulüp, takım olmadığından maç yapacak rakip bulamıyorlar (İzmir limanına gelen gemilerin takımları harici) ve taaa ki 1889’da İstanbula’dan bir davet alana dek..

Sultan 2. Abdülhamid ve kraliçe Viktorya’nın dostlukları şerefine FC Constantinople ile karşılaşıyorlar (o takım da levanetlerce kurulan ve çoğu akraba), 3-0 kaybediyorlar. Tarih 14 Ocak 1889 ve yer Papazın Çayırı…
Bu arada karşılaştıkları takım da daha sona FC Moda ismini alıyor.

1906 senesinde ülkeye futbolun gerçek anlamda yayılmasını sağlayan Olimpiyat maceraları var ki (1896 olimpiyatlarının 10. yılının şerefine, Yunanistan’ın talebiyle ara olimpiyatlar) karma takım ile katılıp, gümüş madalya kazanıyorlar.

Bu madalya ülke genelinde çok büyük ses getirip, Müslüman Türk gençlerinin de futbola yönelip, bu sporun tetiklenmesine de en önemli etkenlerden biri olarak gösterilir.

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular