https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

TÜRKİYE YARI FİNALDE!

Okunması Gerekenler

ARIF SAHIN-2Konya’da düzenlenen U18 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda Türkiye çeyrek final maçında Letonya’yı 78-53 ile yenerek yarı finale yükseldi.

Maçın Hikayesi

Türkiye maça Berk-Yiğit-Tolga-Ege-Egemen beşiyle başladı.

Düşük tempoyla geçilen ilk dakikalardan sonra Türkiye’nin dış şut isabeti bulamaması ve Letonya’nın da dış isabetlerde başarılı olmasıyla fark Letonya lehine açıldı: 6-12 (5.dk) Türkiye’de Okben-Furkan’ın oyuna girmeleriyle savunma dozajı sertleşti ve Türkiye boyalı alan dışında da etkili olmaya başladı. Basit top kayıpları olmasa fark daha fazla açılacaktı, ilk çeyrek 20-16 bitti.

Türkiye ikinci çeyreğin başından itibaren farkı açmaya başladı ve 18.dakikada fark çift hanelere çıktı: 37-26

turkiye2İlk yarı 39-30 bittikten sonra üçüncü çeyreğe Tolga/Furkan değişikliğiyle başlayan Türkiye beş dakikada 13-4’lük bir seri yakaladı ve maçı kopardı.

Kalan bölümde Letonya da fazla direnç gösteremedi ve maç farklı bitti.

Oyuncu Performansları

Furkan Korkmaz: Furkan müthiş şut yüzdesiyle 21s-5r-1a ile oynadı. Maça ilk beşte başlamayan Furkan, ikinci yarıya ilk beşte başladı ve maçı koparan oyuncu oldu. Üçüncü çeyrekteki müthiş smacı turnuvanın en iyi hareketlerinden biri oldu. Furkan maçı 2/2 ikilik 5/6 üçlük isabetiyle tamamladı.

Egemen Güven: Kaptan Egemen ilk bölümde takımı ayakta tutan ilk oyuncuydu, önceki maçlarda olduğu gibi ilk ve üçüncü çeyreklerin başlarını çok iyi oynadı. Maçı 17s-6r-1a ile tamamladı. 7/11 ikilik ve 3/4 serbest atış isabetleriyle etkileyiciydi.

Ege Arar: Ege de önceki maçlara göre oldukça etkiliydi. Bu maçtakine benzer performansı sadece Yunanistan maçında göstermişti. Bugün 9s-10r-1b ile oynadı. 10 ribaundunun 6’sı hücumda geldi.

turkiye 1Tolga Geçim: Tolga’nın maça ilk beşte başlaması takımı sarstı. İlk üç dakikada oldukça basit hatalar yapan Tolga ikinci yarıda toparlandı, maçı 9s-3r-2a ile tamamladı.

Berk Uğurlu: Berk de ilk bölümde kötüydü, maç boyunca kötü şut attı ama tempoyu kontrol ederek, Letonya’nın maça tutunmasına engel olan isimlerden biri oldu. Maçı 2s-2r-6a-1tç ve yalnızca 1tk ile tamamladı.

Okben Ulubay: Okben maçı 6s-8r-3a-3b-1tç ile tamamladı, hücumda beklendiği kadar etkili olamasa da, ilk bölümde oyuna girerek maçın dönmesini sağladı, savunmada da oldukça etkili oldu.

Türkiye, yarı finalde turnuvanın en formda takımı olan Hırvatistan’la karşılaşacak.

Karşılaşma bu akşam T.S.İ. 20.45’te başlayacak ve NTV Spor’dan naklen yayınlanacak.

arif.sahin@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular