https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

İLK TOP CAMBAZI, KIVIR ÂLÂ (ALAATİN BAYDAR)

Okunması Gerekenler

brunoCENNETE KANAT AÇAN KANARYALAR, RAHMETLE ANDIKLARIMIZ -10-

FENERBAHÇE’NİN İLK TOP CAMBAZI

KIVIR ÂLÂ (ALAATİN BAYDAR)
(1901-1989)

Rahmetle andıklarmız adlı yazı dizimize devam ediyoruz. Her zaman söylediğim gibi Fenerbahçe ve Türk futboluna emeği geçmiş herkesi rahmetle anmaktayız. Neden Lefter yok? Neden Cihat Arman yok?
Onlar çok büyük isimler. Onlar hep hatırımızda. Onlar hep gündemde.
Istedim ki biraz da hakettiği değeri görememiş olanları da anlatalım.
Bunlardan birisi de KIVIR ALA lakaplı, ALAATİN BAYDAR.

Gol vuruşu düzgün her futbolcu golcü değildir. Bir golcü için olmazsa olmaz en büyük vasıf gol bölgesinde doğru zamandan doğru yerde bulunması.
Doğru zamanda doğru yerde bulunabilen, gol kralı bile olduğu halde benim gözümde iyi bir futbolcu mertebesine ulaşmış ama iyi bir golcü mertebesine ulaşamamış oyuncular vardır.
Guiza ve Hakan Şükür’ü buna örnek verebilirim. 5 pozisyondan birini içeri atabilen bir oyuncu da benim gözümde golcü değildir. Oynadığı takım onu gol kralı yapmıştır.
Bugün size anlatacağım KIVIR ALA hem bir orta saha oyuncusu, Fenerbahçe futbol tarihinin en çok gol atan üçüncü oyuncusu ve aynı zamanda Fenerbahçe derbi tarihinin en çok gol atan ikinci oyuncusu.
Ve Biliyorum çoğunuz adını bile duymadınız bu golcünün.
Tam da golcü dediğim gibi. Gol vuruşu düzgün, golcü hissiyatı güçlü, nerde ne zaman bulunması gerektiğini çok iyi bilen ve tahmin eden bir oyuncu.

kivir alaBazı futbolcuları seyretmek büyük keyiftir. Maçı izlerken topu hep o alsın, hep o oynasın istersiniz. Alattin Baydar da işte bu tür futbolculardandı. Top her ayağına geldiğinde, seyirciler coşar, adeta onunla birlikte oynar, koşar, çalımlar, pas verir, gol atardı.
Alaattin Baydar topla buluşup, şık ve seri çalımlara başladığında Fenerbahçe tribünlerinden “Kıvır Alâ, kıvır Alâ” tezahüratları yükselirdi. Bu tezahürat zamanla lakabı da oldu. Alaattin Baydar için Türkiye’nin ilk çalım ve asist kralı denilmesi abartılı olmaz. 1920’lerin başından itibaren, Zeki Rıza Sporel ile oluşturdukları müthiş ikili, o dönemde “Zeki-Alâ Kombinasyonunu” olarak efsaneleşmişti.
Zeki Rıza Sporel’in ülkemizin gelmiş geçmiş en büyük golcülerinden biri olmasında, Alaattin Baydar’ın çok önemli payı vardı kuşkusuz. Ancak Alâ, sadece bir çalım ve asist kralı değil, aynı zamanda iki ayağıyla da çok iyi vuruşlar yapabilen golcü bir oyuncuydu.
Gol becerisine rağmen, atmaktan çok attırmaktan keyif alan Alaattin, 1901 yılında İstanbul’da doğmuştu. Fenerbahçe’nin kurucularından ve ilk futbolcularından biri olan ağabeyi Nasuhi Esat, kardeşini küçük yaşta kulübe getirmişti. Minik ve genç takımlarda pişen Alaattin, henüz 15 yaşında Fenerbahçe’nin A Takımı’nda oynamaya başlamış ve 1934 yılına kadar, tam 18 yıl forma giymişti. Romanya ile oynadığımız ilk milli maçımızda da görev yapan Alaatin, 16 kez Ay-Yıldızlı takımda yer almıştı.

Futbolu bıraktıktan sonra, Fenerbahçe yönetimlerinde bulunan Alaatin Baydar, Kömür İşletmeleri’ndeki görevi nedeniyle Ankara’ya tayin olunca, uzunca bir süre kulüpten uzak kaldı. Ancak burada da boş durmadı ve Ankara Fenerbahçeliler Cemiyeti’nin kurulmasını sağladı.

Emekli olduktan sonra yeniden İstanbul’a dönen Baydar, 1989 yılında yaşama veda etti. Karacaahmet Mezarlığı’nda ebedi uykusuna çekildi.

fb kadroOrta sahada görev yapmasına rağmen, 324 kez giydiği sarı lacivertli formayla 362 gol kaydederek Fenerbahçe Tarihi’nin en skorer 3. oyuncusu olan Alaattin Baydar, 16 kez çağırıldığı A Milli Takım’da 1 kez rakip fileleri havalandırırken, 18 yıllık uzun kariyerinde sergilediği istikrarlı performansla adını efsaneler arasına yazdırmıştır.

Biliyor musunuz? Alaattin Baydar, 29 Haziran 1923’teki General Harrington Kupası zaferinin mimarlarından biridir.

Biliyor musunuz? Galatasaray filelerini 24 kez havalandıran Alaattin Baydar, Sarı Kırmızılılar’a en çok gol atan 2. futbolcu ünvanını elde etmiştir.

bruno.monte@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular