https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

TUR KAPISININ ANAHTARI ORTA SAHADA !!

Okunması Gerekenler

rehaShakhtar Donetsk maçın ilk 30 dakikası sazı eline aldı ve çalmaya başladı, üstelik sazı çalmaktan zevk aldı. Shakhtar’ın orta sahada Fenerbahçe’ye karşı üstünlük kurması ve özellikle Caner’in yarattığı boşluğu iyi kullanarak 3 net pozisyon yakaladılar. Kaleci Volkan’ın hakkını da teslim etmek gerekiyor, maç 0-0 bittiyse Volkan’dan dolayıdır.

volkan 15Orta sahada Josef de Souza ve Mehmet Topal ikilisini tercih eden Pereira, ikinci yarı Meireles’i oyuna aldı. Açıkçası bu değişikliği ben ikinci yarının başında beklemiştim. Souza zaman zaman sorumluluk almaya çalıştı, oldukça iyi müdahalelerde bulundu ve top kesti. Topal ise daha geride rol aldı, ancak yetersiz bir görüntü çizdi. Nitekim Fenerbahçe, orta saha hakimiyetini kaybetti. Raul Meireles oyuna dahil olduktan sonra Fenerbahçe, ikinci yarıda biraz daha orta sahayı dengelemiş oldu ve oyunu ileriye taşımaya başladı.

Maçın enleri kimlerdi diye soracak olursanız şayet; Souza Fernandao,Kjaer,Volkan ve sorumluluk almaya çalışan Diego maçın en iyileriydi diyebilirim. Fernandao yıllardır aradığımız santrfor diyebilirim. Defans hattında Kjaer oldukça güven verdi. Ancak partneri Bruno Alves’in ağır kaldığını söylemek zorundayım. Bruno, defansın arasına atılan toplarda oldukça ağır kalıyor. Eminim ki Fenerbahçe taraftarı da benim gibi ”Keşke sol ayaklı hızlı bir stoper alınsaydı” diyordur.

fb shakhtar mac sonuGelelim tur şansına… Bence durum her iki takım için de %50. Fenerbahçe’nin deplasmanda yapması gereken şeylerin en başında Alex, Taison ve Marlos üçlüsünü marke edip, alanı daraltmasıdır. Bu üç ismin topla -rahat biçimde- oynama şansı minimuma indiği taktirde, Fenerbahçe avantajlı konuma geçecektir. Ayrıca Fenerbahçe, Fernandao ve RVP ile maça başlayacak ise, bu iki isime uzun toplar atılmalı yahut kanatlardan bol bol besleme yapılmalıdır. Rövanş maçında Şener’inde sağ bekte yer alacağını düşünürsek, kanatları kullanma şansımız, ilk maça göre daha fazla olacaktır.

Son olarak tekrarlamak gerekirse, Fenerbahçe ısrarla orta sahayı kalabalık tutmalı; tehlikeli oyunculara karşı adam adama önlem almalıdır. Bu şekilde başarılı bir strateji izlenirse, Fenerbahçe’nin turu geçebileceğine inanıyorum.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : reha.kazar@abcspor.com

twitter : @kazarre13

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular