https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

TRANSFERDE FENERBAHÇE ÜLKER

Okunması Gerekenler

Geride bıraktığımız sezona büyük bir damga vuran Fenerbahçe Ülker, oynadığı etkili basketbol neticesinde Euroleague’de F4’e kalmayı başarmıştı. Ancak  TBL’de  sonuç hüsran denilecek bir noktada bitti. Sezonun giriş-gelişme bölümleri rüya gibi geçsede işin sonuç kısmı pek de rüya gibi olmadı.

 bjelica 2Sezonun bitmesiyle birlikte Sarı Lacivertli taraftarların aklında önemli bir soru işareti oluştu. Koç Obradovic ve sezonun kahramanı Bjelica takımda kalacak mıydı ? Sarı Kanaryalar Obradovic’i takımda tutmayı başarsa da Bjelica’nın NBA’e gitme isteği yolların ayrılmasına sebep oldu. Aslında Sarı Lacivertli ekip bu kırılma noktasından ”hafif yaralı” olarak kurtuldu. Euroleague’de normal sezon MVP’siyle yolları ayırmak bir hayli zor olsada Obradovic’in takımda kalması Bjelica’nın açtığı yarayı az da olsa kapattı.
fb maccabi gouİç transferde bir çalkantı da Goudlock cephesinden geldi. 26 yaşındaki oyuncu daha ilk Euroleague sezonunda 14.4 sayı, 2.1 asist ve 2.2 ribaund ortalamaları tutturmuş ve takımının Avrupa’da ki başarısında büyük rol oynamıştı. Ancak  Amerikalı oyuncu, takımının Pınar Karşıyaka’ya kaybettiği TBL yarı final serisinin üçüncü maçı sonrasında gece kulübünde görüntülenmiş ve tepki toplamıştı. Bu olaydan sonra Fenerbahçe, Andrew Goudelock’ın kontratında bulunan “Son resmi maçtan sonra 10 gün içinde 200 bin dolar ödemek kaydıyla serbest kalabilir” maddesini kullanmış yıldız oyuncuyu göndermişti. Andrew Goudelock’ın takımdan gönderilmesi taraftarı biraz şaşırtsa da ”Obradovic’in bir bildiği var” diyip geçiştirmek zorunda kalmıştık.
bobby 10Amma velakin Goudelock  gibi Euroleague kalibresinde neler yapabileceğini kanıtlamış bir oyuncu yerine ne kadar etkili bir skorer olsa da Bobby Dixon’u takıma dahil etmek hiç anlaşılır bir durum değil. Eyvallah Dixon gerçekten çok önemli bir skorer hatta bazen delirmişcesine bir yüzde yakalıyor ama Euroleague kalitesinde bir oyuncu mu? Ahanda kocaman bir soru işareti. ”Dixon gibi oyuncudan bahsediyoruz neyin soru işaretiymiş” denilebilir. Ancak Bobby şimdiki adıyla Ali Muhammed, Ufuk Sarıca yönetimindeki Karşıyaka’da fazlasıyla özgür bir basketbol oynadığı gibi Koç Sarıca tarafından bolca krediye sahipti. Takım Dixon’un üzerine kurulu olduğu gibi bazı hücumlarda ”siz çıkın ben kendim oynayacağım”durumuyla karşılaşıyorduk. Bu durum Fenerbahçe Ülker’de tam tersi bir şekilde işliyor.  Fenerbahçe’nin iç transferde yaptığı bu hamle kendilerine pahalıya mal olabilir.
slou 2Fenerbahçe Ülker’de nokta atışı transferlerden biri Yunan guard Kostas Sloukas oldu. Dixon’ın oyun kurmaktan çok skorer kimliğiyle mücadele edeceğini düşünürsek, Sloukas’da takımı yönlendiren oyuncu olacaktır. Ayrıca savunma yönlü düşündüğümüzde de Sloukas çabuk ayakları ve rakibi yıpratıcı fiziği ile Fenerbahçe savunmasının kilit isimlerinden biri olacaktır. Açıkçası Obradovic’in oyun mentalitesine fazlasıyla uygun bir oyuncu. Sloukas Fenerbahçe formasıyla takımın en önemli isimlerinden biri olacaktır.
pero antic  and his atlanta hawks 6 home white jerseysSarı Kanaryaların iç transferdeki bir diğer hamlesi de 5 numara pozisyonunda oldu. 28 yaşındaki Oğuz Savaş ile devam edilmeyecek. Euroleague’de hedefin artık en üst basamaklar olmasıyla Oğuz Savaş konusunda böyle bir karara gidilmesi çok doğru. 28 yaşındaki oyuncu savunmada yavaş kaldığı gibi hücumda da istenilen performansı gösteremiyordu. Her şey iyi güzel iç transferde doğru bir hamle yapmışsın da yerine alınan 33 yaşındaki Pero Antic transferi pek de iç acıcı bir hamle değil. Gerçi Fenerbahçe Ülker’in takıma 1 veya 2 tane daha uzun transfer edeceğini düşünürsek Antic güzel bir alternatif haline gelecektir.
baris 1Fenerbahçe uzun rotasyonunda Semih Erden’le de devam etmeyecek. Milli oyuncuyla yeni bir sözleşme imzalanmadı ve uzun rotasyonuna Karşıyaka’da bu sezon şampiyonluğun önemli mimarlarından olan Barış Hersek dahil edildi. Ancak Dixon konusunda da değindiğim gibi, Barış kesinlikle etkili bir oyuncu ancak Euroleague seviyesinde Fenerbahçe’ye katabileceği verim çok kısıtlı.
Sarı Lacivertli ekip şu ana kadar geldiğimiz bölümde iç transferde pek de iç açıcı hareket etmedi. Tabii önümüzde uzun bir süreç var. Koç Obradovic ve ekibinin her an ne yapabileceğini kestirmek çok zor.
BERKAY KÖMÜRGÖZ
mail : berkay.komurgoz@abcspor.com
twitter : @Berkaykomurgozz

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular