https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

TRABZONSPOR METALIST KHARKIV DEPLASMANINDA

Okunması Gerekenler

CEM SIPAHIPerşembe akşamı Ukrayna temsilcisi Metalist Kharkiv karşısında Avrupa Ligi maçına çıkacak olan Trabzonspor, rakibini son 10 yıldır bulunduğu en zayıf anında yakalamış durumda. Kulübü 2012 Arallık ayında satın alan Sergey Kurchenko, Viktor Yanukovych’in iktidarının devrilmesinin ardından, ülkeden kaçtı ve hala nerede olduğu bilinmiyor. Avrupa Birliği’ndeki tüm mal varlığına ise el konuldu. Dolayısı ile Metalist Kharkiv, ülkenin içinde bulunduğu iç savaş durumu yetmiyormuş gibi, bir de finansal olarak büyük sıkıntılar içerisinde.

Yabancı oyuncularının büyük bir kısmı yaz tatili sonunda, Kharkiv şehrine dönmeyi ret ederken, yönetimden transferlerini istediler. Sonuç olarak, kadrosundaki Güney Amerikalıların çoğunu kaybeden Kharkiv ekibi, eleme turunda zayıf Polonya ekibi Ruch Chorzow’u dahi geçerken oldukça zorlandı.  Ligde de senelerdir ilk defa 6 maçta 3 mağlubiyet ve 1 beraberlikleriyle beraber, eksi 3 averaja sahipler.

kharkiv3Yaz transfer soznu sonunda, yıldız oyuncuları Jose Ernesto Sosa’yı Beşiktaş’a göndermek zorunda kalan Metalist, aynı zamanda Marlos ve Marcio Azevedo gibi yetenekli oyuncularını ezeli rakipleri Shakhtar Donetsk’e kaptırdı.  Sebastian Blanco’yu ise İngilitere’den West Bromwich Albion,  Alejandro Gomez’i ise Atalanta satın aldı. Yıldız oyuncularını maaşlarını ödeyecek finansal gübü kalmayan kulüp ayrıca Jonathan Cristaldo, Willian ve Diego Souza Brezilya’ya sattı.

Dolayısı ile, geçen seneye kıyasla, hem hücum güçleri hem de orta sahadaki organizasyon kabiliyetleri çok büyük darbe yemiş durumda. Tüm bunların üzerine, yaz transfer sezonunun başında Beşiktaş’ın uzun süre peşinde koştuğu yetenekli stoperleri Rodrigo Moledo da sakat ve akıbeti belirsiz!

Şu anda ellerinde yabancı oyuncu olarak santraforda eski Trabzonsporlu Jaja, orta sahada ofansif olarak Brezliyalı Cleiton Xavier, defansif olarak Juan Manuel Torres, defansta ise, sağ bekte Arjantinli Cristian Villagra ve yine aynı ülkeden stoper Marco Torsiglieri’nin dışında, yıllardır Kharkiv’de oynayan Senegalli dev stoper Papa Gueye bulunuyor. Orduspor’un 2 sezon önce beğenmeyip gönderdiği Nijeryalı stoper Ayila Yussuf da kadrolarında.

papa gueyeAltyapılarından çıkardıkları sağ/sol açık Radchenko ve Shakhtar’dan kiraladıkları bir diğer açık Sergiy Bolbat gibi 2 genç yetenek dışında, orta sahadaki tecrübeli Edmar ve eski milli oyuncu kalecileri Bogdan Shust ve yine Shakhtar’dan kiraladıkları ve defansif ön libero olarak kullandıkları sağ bek Vasyl Kobin  ve son olarak Dnipro’dan bedelsiz gelen sağ kanat oyuncusu Denys Kulakov önemli sayılabilecek yerli oyuncuları.

Ancak neresinden bakarsak bakalım, 8 kaliteli yabancısını kaybetmiş, başkanı firar etmiş ve ülkesi iç savaş durumunda olan Kharkiv ekibi için işler hiç de iç açıcı gözükmüyor. Takım geçen seneden kalan bazı oyuncuların üzerinde ayakta kalmaya çalışsa da, toplam kalite geçen senelerin çok uzağında. Ukrayna-Rusya sınırına yakın olması nedeniyle karışıklıklardan çok darbe yiyen Kharkiv şehrinin takımı, temsilcimiz Trabzonspor karşısına bu halde çıkarken, ekibimizde Oscar Cardozo tekrar kadroya döndü.

Yabancı kısıtlamasının olmadığı Avrupa maçında stoperde hem Avraam Papadopoulos hem de Essaid Belkalem’i birden oynatabilecek Karadeniz ekibi, Mustafa Yumlu ve Aykut Demir’in eksikliklerini aramayacak.  Diğer yandan, Yatabare, Cardozo ve Waris Majeed’den oluşan hücum hattı oldukça tehlikeli gözüküyor.

TRABZON KADROOrta saha merkezde Medjani ve Constant yüksek form düzeyine şimdiden ulaşmış durumda. Bek ve kanatlarda kimin oynayacağı henüz belli değil ancak, sağ açıkta eğer Majeed ya da Yatabre kullanılmayacaksa, Fatih Atik’e göre Sefa Yılmaz’ın çok daha iyi bir iş çıkarabileceğini düşünüyoruz. Salih Dursun yüksek ihtimalle Medjani’nin yanında ikinci defansif ön libero olarak görev alacak.

Ancak ikinci yarı bu alandaki pas organizasyonunu artırmak amacıyla Soner Aydoğdu’nun oyuna girmesi muhtemel. Keza, sol  açıkta da Yusuf Erdoğan elde bulunan önemli kartlardan biri. Sol bekte İshak Doğan’a göre daha defansif ve hava toplarına hakim olan Musa Nizam, sağ bekte ise Fenerbahçe maçında olduğu gibi Zeki Yavru’nun başlayacvağını tahmin ediyoruz. Nihayetinde, Vahid hoca, Salih Dursun’u sağ bek olarak değil, defansif ön libero olarak gördüğünü net olarak belirtti.

Santrafor arkasında Mehmet Ekici’nin başlayıp başalamayacağı ise henüz belirsiz gözüküyor. Hoca, göbeği Salih, Medjani ve Constant’tan oluşacak şekilde daha defansif bir düzende kurgulayabilir. Ancak, Mehmet’in ikinci yarı görev alması muhtemel. Henüz takıma alışma aşamasındaki oyuncunun bu maçta atabileceği bir gol ya da yapacağı asist takımdaki geleceği açısından önemli olacaktır.

trabzon transferİki takımın da aşağı yukarı benzer düzende, 4-2-3-1’in varyasyonlarını oynadığını düşünürsek, maçı çözecek olan oyuncuların ileri uçlar olacağı açık. Metalist Kharkiv açık ve santrafor pozisyonlarında önemli sıkıntılar çekerken, Trabzonspor’un elinde bu bölgede kaliteli eleman bolluğu bulunuyor. Sonuç olarak, Avrupa Ligi ilk maçında temsilcimizin, Maçın ülkedeki karışıklıklardan dolayı Kharkiv’de değil, Polonya sınırındaki Lviv şehrinde oynanacak olması avantajıyla da, deplasmandan en azından bir beraberlik ile döneceğini öngörüyoruz.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

cem.sipahi@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular