https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

TORONTO RAPTORS OFF-SEASON HAMLELER VE 2015/16 KADROSU..

Okunması Gerekenler

TUNA OZKAYANBA’deki tek Kanada temsilcisi Toronto Raptors, tarih boyunca şampiyonluk kazanamamış Kanada ekiplerine bir zafer yaşatabilir mi ? Bu en azından bu sene için de imkansıza yakın gözüküyor!

Geçen sezon Lowry-DeRozan-Ross-Williams-Vasquez’den oluşan oldukça iyi bir kısa rotasyonları vardı. Lowry doğunun en iyi oyun kurucularından biriydi,. Williams da en iyi 6. adam ödülünü almıştı. Takımın 1 numaralı skoreri DeRozan da gayet başarılı bir sezon geçirmişti ama boyalı alanda o kadar zayıflardı ki, Hayes, Johnson, Valanciunas ve Hansbrough 4’lüsü özellikle play-offlarda berbat bir performans sergilemişlerdi.

Bu analizi yapmak için basketbol otoritesi olmaya gerek yoktu ve bu sporun yanından geçen herkes, Raptors’un boyalı alana 1 hatta 2 nokta takviye yapmak zorunda olduğuna hemfikirdi.

byombo2 sene için $6M ödedikleri BISMACK BIYOMBO transferini gerçekleştirdiler ve bu çok iyi bir hamleydi. Hücum yönünden çok kaliteli bir pivot olmasa da, hem blok ve ribaund kalitesi hem de atletizmi, Raptors’a büyük fayda sağlayacaktır. Geçen sezon Hornets’da başarısız bir sezon geçirmiş de olsa, geçen seneki yol geçen hani pota altını düşünürsek, en kötü hali bile 2014/15 sezonu boyalı alan play-off performansından kötü olmayacaktır!

Ama bence ‘tutarsa’ en önemli hamleleri, geçen senenin en başarılı Doğu takımı Hawks’ta oldukça iyi istatistiklerle sezonu bitiren DEMARRE CARROLL oldu. Verilen 4 senelik $60 M az buz bir para değil ama bu kalitedeki bir isim için de alınabilecek bir risk.

Ona alternatif olarak da Arjantinli power forward LUIS SCOLA geldi. Rotasyon oyuncusu olarak, tecrubesi ile her maç en az 10-15 dakika katkı yapacaktır. Alınan bir diğer isim, Filipin liginden gelen ROLAND ROBERTS ise bench’teki havlu sallayan oyuncu olacaktır.

lowry derozanGuard rotasyonunda da ‘otoritelere şaşırtsa da’ bence doğru bir değişime gittiler ve topu elinde tutmayı çok seven Williams’i gönderip yerine çok daha uygun fiyata Spurs’de bu sene iyi bir oyuncuya dönüşen CORY JOSEPH’i aldılar. Ona 4 seneliğine tam $30M verdiler. Vasquez’i Bucks’a yolladılar, işte burası tartışılır ama bu sayede de Salary Cap de Joseph ile dolan boşluğu açıp, yerini daha ucuz bir Ridnour ile doldurdular. Bu arada Ridnour ile kısa süreli bir sözleme yapıldığı söyleniyor ama ellerinde yedek pg kalmadığı için bence tutmaları gerekir. Tabii ki $2.7M’luk maliyeti de yaşlı bir vasat oyuncu için fazla!

Bu arada Draft’tan gelen iki isim DELON WRIGHT ve NORMAN POWELL’un takıma büyük katkı sağlayacaklarını düşünmüyorum. İki guarddan Delon, 1-2 oynayabilmesi nedeniyle, belki Lowry’yi dinlendirme adına her maç 5-10 dakika süre alabilir ama Powell için istikamet bench ve görev havlu sallamak gibi gözüküyor.

Sonuç olarak, geçen sezondan kağıt üstünde daha güçlü bir kadroları var gibi.. Bu kadro şampiyonluk için tabii ki yeterli değil. Batıda olsalar play-off bile aslanın ağzında derdim ama güçsüz Doğu’da, Lowry-De Rozan ikilisinde uzun süreli bir sakatlık yaşamadıkları sürece, bu sene de play-off’lara kalacaklarını düşünüyorum.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

TUNA ÖZKAYA

tuna.ozkaya@abcspor.com

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular