https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

RAP RAP RAP!!!

Okunması Gerekenler

nuran celikDevletimizin kurucusu,ülkemizin kurtarıcısı ulu önderimiz Mustafa Kemal’in FB kulübünü ziyaretinin 96. yılı ve şanlı kulübümüzün kuruluşunun 107.yıldönümü olan 3 Mayıs, Dereağzı Lefter Küçükkandonyadis Tesisleri’nde törenle kutlandı.

Bu tarih, takımımız için, iki anlamı olan çok önemli  bir gündü.
Ben de sabahın erken saatlerinde formam, şapkam ve fotoğraf makinemle oradaydım.
10.30’da tören başladı. Yöneticiler, FB’li sporcular ve biz taraftarlar, önce saygı duruşunda bulunduk. Sonra hep birlikte İstiklal Marşımızı okuduk. Açılış konuşmasını yapan görevli, ilk önce kürek takımından milli sporcu bir gencimizi mikrofona çağırdı. Onun yaptığı güzel konuşmadan sonra FB Koleji öğrencisi, sporcu bir genç kızımız Süleyman Apaydın’ın ‘YIKIN HEYKELLERİMİ’ şiirini büyük bir coşkuyla okudu

toren3‘Fazla geldiyse size
Hürriyet,cumhuriyet
Özlemini çekiyorsanız
Saltanatın,sultanın
Hala önemini anlamadıysanız
Millet olmanın
Kul olun
Ümmet kalın
Fetvasını bekleyin şeyhülislamın
Unutun tüm dediklerimi
Yıkın diktiğiniz heykellerimi
Rahat bırakın beni’

Diyerek şiiri bitirdiğinde tören alanı alkıştan inliyordu!

Sonra Divan Kurulu üyesi Gönül Çaylı, Atatürk’ü  ve onun kadına verdiği değeri anlattı.

TURHAN SAHINEn sonra da yönetici Turhan Şahin, Mustafa Kemal’in,heyetiyle birlikte kulübümüzü  1918’de nasıl ziyaret ettiğini anlattı. Şeref defterine kendi elleriyle yazdığı yazıdan bahsetti. İleri bir tarihte yapılacak Kurtuluş Savaşı’nda Fenerbahçe’nin rolünün konuşulduğu o toplantıdan bir sene sonra da, kulübümüzün Anadolu’ya  insan, mühimmat ve silah sevkiyatında  Mustafa Kemal’e desteklerini anlatan bilgileri verdi.

Kurtuluş Savaşımız sırasında, cepheye ulaşan taş baskı ile yazılan gazetelerde Fenerbahçe’nin işgal kuvetleriyle yaptığı maçlardaki galibiyetlerini
Türkler İngiliz’leri yendi
Türkler Fransız’ları yendi
Türkler İtalyan’ları yendi
Türkler Yunan’ı yendi haberlerine,savaşın henüz bitmediğini bilen, cephede savaşan askerlerin şaşırdığını, sonra futbol karşılaşmalarının sonuçları olduğunu öğrendiklerinde, FB’nin galibiyetlerinin, Kurtuluş mücadelesi veren askerlerimize, moral ve motivasyon kaynağı olduğunu söylediğinde hepimiz duygulandık.

ataturk yaziSn.Turhan Şahin’in anlattıkları FB taraftarları olarak bizleri gururlandırmıştı.
Salih Bozok’un manevi oğlu tarafından bağışlanan Atatürk’e ait eşyaların sergilendiği müzenin de  ziyarete açıldığı müjdesini  verdi.
Tören alkışlarla sona ermişti. Biz, bahçede arkadaşlarla oturduk. Ortamın güzelliğini ve bugün hakkındaki izlenimlerimizi paylaştık.
Öğlen namazından sonra, bu dünyadan göç eden FB’li yönetici ve sporcuları için Kızıltoprak Zühtü Paşa Cami’inde mevlit okutuldu. Dereağzı’ndaki misafirlere de helvalar ikram edildi.
Öğleden sonra tesislerden ayrıldım. Kulaklarımda periyodik sesler vardı.

ataturk 2 fenerbahceRAP RAP RAP!  Sağa  sola baktım,sanki,ritmik adımlarla yürüyen bir Tören Kıtası geliyordu. Dikkat edince o sesin MUSTAFA KEMAL’İN ASKERLERİ’NİN ayak sesleri olduğunu anladım, dışarıdan değil, içimden geliyordu.

Çünkü bizdik MUSTAFA KEMAL’İN ASKERLERİ,biz,Kurtuluş Savaşı’na büyük katkıları olan yiğit Fenerbahçeli’lerin torunlarıydık.
Hepimizin inancı şuydu:

MUSTAFA KEMAL’İN ASKERLERİ’NİN AYAK SESLERİ, sonsuza dek! doğudan batıya, kuzeyden güneye tüm yurtta duyulmaya devam edecek
RAP RAP RAP
RAP RAP RAP

Bize bu güzel umutları aşılayan, omurgalı duruşlarıyla özgüvenimizi yeniden kazanmamızı sağlayan,”Tıpkı daha önceki şampiyonluklarımız gibi,alın teri ile kazandığımız şampiyonluğumuz büyük Fenerbahçe ailesine hayırlı , uğurlu olsun” diyen Aziz Yıldırım başta olmak üzere, FENERBAHÇE CUMHURİYETİ’NİN saygıdeğer yönetici ve taraftarlarına selam olsun!

nuran.celik@abcspor.com

 

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular