https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

TOFAŞ GELECEĞE ÜMİTLE BAKIYOR

Okunması Gerekenler

fersu yaziYetiştirdiği değerli sporcularla basketbolumuzun lokomotiflerinden olan Tofaş koç Ene yönetiminde tekrar hakettiği yere BSL’ye döndü geçtiğimiz sezon. Yeni yapılanmayı bir proje olarak görüp adım adım ilerlemek isteyen koç Ene ve ekibi ligdeki diğer bir çok takımın aksine 5 yabancı ile yola çıkıyor ve genç oyuncuların enerjilerine güveniyorlar. Başarılı kadrosunu koruyan ve yeni yabancıları ile hayli tehlikeli bir takım haline gelen Tofaş’ı birlikte mercek altına alalım.
Oyun kurucu: Vasilije Micic / Barış Ermiş / Kadir Bayram
Şutör guad: Sammy Mejia / Yiğit Arslan
Kısa forvet: Jordan Hamilton / Caner Topaloğlu
Uzun forvet: Kaloyan Ivanov / Ümit Sonkol
Pivot: Ronald Roberts / Kaya Peker / Muhsin Yaşar
Muhtemel beş: Micic / Mejia / Hamilton / Ivanov / Roberts
Oyun Kurucular
tofas-11Alt yapılarda Sırbistan adına bir yıldız olarak gösterilen ancak sonrasında A takım seviyesinde bir düşüş yaşayan yetenekli oyun kurucu Micic koç Ene’nin bu sezon en güvendiği isimlerden biri. 22 yaşındaki oyuncu hazırlık maçlarında da sergilediği performansla sorumluluk almaya hazır olduğunu gösterdi. Ligimizin en tecrübeli oyun kurucularından biri olan Barış da yaratıcılığının yanına son yıllarda skorer özelliğini de eklemeyi başardı, her ne kadar dış şutu halen istenen seviyede olmasa da savunmaların penetrelerine önlem alması gereken bir isim. Basketbolumuzun gelecek vaad eden gençlerinden biri olan 20 yaşındaki Kadir de hazırlık maçlarında aldığı süreleri iyi kullandı ve A takım seviyesinde mücadeleye hazır olduğunu gösterdi. Tofaş baskıyı arttırmak istediği dönemlerde bu üçlünün ikisini sıkça sahada tutacaktır.
Şutör Guardlar
Mejia geçen sezon Banvit’ten ayrıldıktan sonra Avrupa’dan ve BSL’den gelen bir çok teklife rağmen TBL’de Tofaş forması giymeyi tercih etmişti ki performansıyla da takımını şampiyonluğa taşıyan isim olmuştu. Koç Ene ile arasındaki verimli ilişki, ülkemizi ve ligimizi çok iyi tanıyor olması ve herşeyden önce winner bir oyuncu olması onu değerli kılan özelliklerden bazıları. Yine koç Ene’nin sahada en güvendiği isim ve takımın lideri olacak. Çok şey beklediğimiz bir diğer gencimiz Yiğit de yay gerisinden sağladığı katkı ve savunmaya getirdiği enerji ile koçun gönlünü çalmayı başardı ve hazırlık maçlarında bir çok maçta istediği süreleri aldı, hakkını da verdi. 20 yaşındaki oyuncu sezon içerisinde daha da ön plana çıkabilir potansiyeli ile. Ancak dediğim gibi koç Ene 3 oyun kurucusundan birini de zaman zaman 2 numara olarak kullanacaktır, bu da Yiğit’in sürelerine negatif etki edebilir.
Kısa Forvetler
Tofaş ligimizin en can alıcı transferlerinden birini yaptı bu pozisyonda. NBA tecrübesi bulunan ve VTB ligde Krasny forması ile de yeteneklerini Avrupa arenasında daha önce sergilemiş olan Hamilton özel bir oyuncu. Soğuk kanlılığı, hücumda iç-dış bir çok silahının bulunması ve neredeyse her pozisyonu savunabilmesi ile Tofaş’a büyük bir güç katacak. Koç Ene’nin yardımlarıyla mental olarak da iyice kendine geleceğini ve lige damga vuracak oyunculardan biri olacağını düşünüyorum. Bu pozisyondaki diğer isim de tecrübesi, kritik üçlükleri ve savunmadaki direnci ile Caner olacak. Kısa beşlerde zaman zaman Caner ve Hamilton’ı da birlikte görebiliriz sahada.
Uzun Forvetler
Tofaş’ın tecrübe kokan pozisyonu. Bulgar pota altı oyuncusu Ivanov geçen sezon TBL’de alınan şampiyonluğun mimarlarındandı. 3 sayı çizgisi gerisinden yüzdeli oynaması, yüzü dönük de hücum silahlarının olması ve pota altındaki savaşçı kimliği ile yine koç Ene’nin mücadeleye dayalı sisteminde önemli bir parça olacak. Takımın ağabeylerinden biri olan Ümit de Ivanov’a benzer özelliklere sahip ve onun kenarda olduğu dakikaları aratmayacak bir oyuncu.
Pivotlar
Gençlik, atletizm ve tecrübenin harmanlandığı bu pozisyonda ön plana çıkan isim Avrupa’nın ses getiren transferlerinden biri olan Roberts. Mobil bir uzun olması, atletik özellikleri ve temastan kaçmayan yapısı ile boyalı alanda Bursa temsilcisinin en önemli silahı olacak play-off yolunda. Onu bolca rakip pota semalarında alley-oop bitirirken görebiliriz bu sene ki All Star’da düzenlenecek smaç yarışması için favorilerimden biri şimdiden. Takımın en büyük ağabeyi, 36 yaşındaki yürüyen tecrübe Kaya ve savaşçı yapısı ile koç Ene’den hazırlık maçlarında süre kapmayı başaran Muhsin de pota altı rotasyonunu tamamlayan diğer simler olacaklar.
tofas-18Artılar
* Dengeli kadro
* Başarıya aç yabancılar
* Disiplin
Eksiler
* 5 yabancı (Koç Ene hazırlık dönemi sonrası ya da sezon içerisinde transfer yapabileceklerini iletti)
* Avrupa basketbolunun üst seviye liglerini baz aldığmızda Mejia dışındaki yabancılar tecrübesiz.
* Mental düşüş riski. Özellikle Hamilton ve Micic bu konuda dikkat edilmesi gereken isimler.
Sonuç
Koç Ene ligimizi çok iyi tanıyan ve takım yapılanmasında genelde seçimlerinde hata yapmayan bir isim. Tofaş’ın kadrosunu da dengeli ve birbirini tamamlayacak oyunculardan oluşturdu. Geçen sezon başarılı olan takımın iskeletini koruduğu gibi çok değerli ve potansiyelli yabancıları da kadroya ekledi. Hamilton-Micic-Roberts üçlüsünün takıma çabuk ısınıp fiziksel olarak da mental olarak da diri-hazır kalmalarını sağlayabilirse bu sene Tofaş’ı izlemek gerçekten büyük keyif olacak. Maçı sonuna kadar bırakmayan hücumda olduğu kadar savunma yaparken de sahada olduğu dakikaların tadını çıkaran bir takım yaratıldı. Koç Ene liderliğindeki Tofaş basketbolseverlere tempo ve mücadele vaad ediyor her maçında. Bursalı taraftarları arkalarına alıp ev sahibi avantajını yaratabilirlerse play-off için büyük bir şansları olduğunu düşünüyorum.
Mail: fersu77@abcspor.com
Twitter: @fersudeniz

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular