https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

TIGER WOODS

Okunması Gerekenler

EMRAHEfsaneler köşemizde bu hafta, geçen sene Boğaz Köprüsünden yaptığı vuruş sebebiyle İstanbul’lular tarafından 7 sülalesinin kulakları uzun süre çınlatılan ve ülkemizde artık en azından isim olarak tanınan Tiger Woods’un kariyerini inceleyeceğiz.

Eldrick Tont Woods  ya da bütün dünyanın onu tanıdığı ismi ile Tiger 30 Aralık 1975’te Kaliforniya’da dünyaya geldi. Afro- Amerikan bir baba ve Tayland’lı bir annenin oğlu Tiger aslında  5 değişik ırkın genlerine sahip. Ona Tiger denmesinin sebebi ise babasının Vietnam savaşı sırasında tanıdığı bir yüzbaşının lakabı olan Tiger’ın babasının ona sürekli Tiger diye hitap etmesi sebebiyle üzerine yapışmasından kaynaklanmaktadır.

Kimilerine göre tüm zamanların en iyi oyuncusu, kimilerine göre ise bu tabiri haketmek için Nicklaus’un 18 major zaferini egale etmesi gereken Tiger, golfle çok küçük yaşta tanıştı. Bakıldığında Tiger için günümüzün moda tabiriyle ‘ Proje Çocuk ‘ diyebiliriz. Babasının da iyi bir golfçü olmasının etkisiyle 2 yaşında golfe başladı ve bütün hayatı golf ekseninde kurgulandı. Doğal yeteneği o kadar yüksekti ki, daha 3 yaşında televizyonda efsane komedyen Bob Hope’la gösteri maçına bile çıktı.

tiger18 yaşından itibaren katılmaya başladığı junior ve amatör turnuvalarda kırılabilecek bütün rekorlari kıran Tiger erken profesyonel olma kararı alarak Ağustos 1996’da profesyonel oldu. Ama zaten o kadar popülerdi ki profesyonel olur olmaz dünyanın en büyük firmalarıyla milyonlarca dolarlık sponsorluk anlaşmaları imzaladı.

Profesyonel olduktan yalnız 6 ay sonra Nisan 1997’de US Masters’ ı kazanarak bu turnuvayı kazanan en genç oyuncu oldu ve en yakın rakibine yaptığı 12 vuruşluk fark onu bir anda dünyadaki en önemli sporcu yaptı. Bundan yaklaşık 2 ay sonra da dünya sıralamasında birinciliğe yükseldi bu da tabii ki tarihteki, bir numaraya en hızlı yükselişti.

Yapılan araştırmalar Tiger’ın katılmadığı turnuvalarda izleyici sayısının en az % 20 oranında düştüğünü gösteriyordu. Tiger’ın bu denli ilgi görmesindeki etkenler bu seviyede golf oynayabilen ilk siyahi oyuncu olması ve bu başarıya bu kadar genç yaşta sahip olmasıydı. Golf ekstrem konsantrasyon isteyen bir spor olduğu için o döneme kadar oyuncular yıldız mertebesine ancak 30’lu yaşların başlarında ulaşabiliyorlardı. Yani bir anlamda diğer deliklere ilgileri azalmaya başlayıp sadece golf sahasındaki deliklere odaklandıktan sonra başarı geliyordu. . Oysaki Tiger daha 21 yaşında  en stresli vuruşu bile zorlanmadan yaparak kendisinden sonra gelen genç sporcuların da önünü açtı. Ve golf artık hiçbir zaman eskisi gibi olmadı. Woods’ un yıldız olmasıyla beraber, televizyondaki  seyirci sayısı, turnuvalarda dağıtılan ödül miktarları ve sponsorluk anlaşmalarındaki meblağlar inanılmaz şekilde yükseldi.

tiger21996 ile 2008 yılları arasında golf dünyasını domine eden Tiger, bu 12 yılda tam 14 Grand Slam turnuvası kazandı. 4 turnuvayı birden kazanmak anlamına gelen kariyer Grand Slam’ini yapan en genç oyuncu olan Tiger ayrıca aynı takvim yılı içinde olmasa da 4 Grand Slam üstüste kazanan tek sporcu oldu. 2004 yılında İsveç’li bir model olan Elin Nordegren’le evlenen ve iki çocuk sahibi olan Tiger için herşey yolunda gidiyordu.

Woods yıllar sonra ilk defa 2009 yılında major kazanamadı, herkes bunun sebebini bulmaya çalışırken, kasım ayında kendisini neredeyse Amerikanın yarısıyla aldattığını öğrenen eşinden  kaçarken yaptığı araba kazası bir anda gündeme bomba gibi düştü. Takip eden haftalar boyunca onlarca gece kulubü çalışanı, striptizci ve masöz Woods ile birlikte olduğunu iddia etti. Baskıya daha fazla dayanamayan Tiger belirsiz bir süre için golfe ara verdiğini açıkladı. 2010 yılında eşinden boşandıktan sonra tekrar golfe döndü ama 2010 ve 2011 yılları onun için çok kötü geçti. Dünya sıralamasında 58.liğe kadar düşen Tiger 2012′ de Arnold Palmer Invitational’ ı kazandı ve 3 sene sonra bir turnuva kazanmış oldu. Bundan sonra kendini toparlayan Woods 2013 yılında tekrar dünya birinciliğine yükseldi ve şu an sakat durumda olmasına rağmen birinciliğini koruyor.

tiger3Tiger’ın oyun stilini özetlemek gerekirse hiç zayıf yanı olmadığını söylemek gerekir. Uzun vuruşlarda uzun süre dünyanın en iyisiydi. 300 yardalık vuruşları kolayca yapabilen Tiger’a golf sopalarındaki gelişimle diğer sporcular da yetişti ama hala hem uzun hem isabetli vuran en iyi oyuncu kendisi. Bunların yanında 3 vuruşluk kısa delikleri de çok iyi oynayabilen dünya 1 numarası , uzun çim, kum havuzu ve yaklaşma vuruşlarında da dünyadaki en iyi isimlerden. Ama onu yine de diğerlerinin önüne geçiren en önemli özelliği ise baskı anlarında yaptığı putt vuruşları. Zaten bunun en büyük göstergesi de Tiger’ın son gününe lider veya ortak lider olarak girdiği 15 Grand Slam turnuvasından 14’ünü kazanması.

Kariyerinde 14 Grand Slam, 79 PGA tur, 40 tane de European tur galibiyeti bulunan Tiger tam 11 kez de yılın golfçüsü seçildi ve 682 hafta dünya sıralamasında bir numarada kalarak, en yakın rakibi Avustralya’lı Greg Norman’a 350 hafta fark atmış durumda.

tiger4Şu an ünlü kayakçı Lindsey Vonn ile beraber olan ve özel hayatı düzene girmiş gibi gözüken Amerikalı golfçü  2008’den beri Major kazanamıyor.

2008’den beri Major kazanamayan Woods, biraz da geçirdiği bel ameliyatının rehabilitasyon süresinin uzamasıyla,  2014 yılını da bir Grand Slam turnuvası kazanamadan kapamış oldu. Ayrıca Eylül ayında düzenlenecek olan Ryder Cup’ta ülkesini temsil etme şansını da kaçırdı.

Ve de şu an dünya sıralamasında 11. Liğe kadar düştü.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

emrah.seber@abcspor.com

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular