THIS IS “NOT” OAKA, THIS IS OBRADOVIC..!

BURAK BELGENSeri öncesi favori, burun farkıyla da olsa, saha avantajı ile Panathinaikos’du. Bunu sadece bizler değil, otoriteler ve bahis siteleri de teyit ediyordu ki; bu salonda Fenerbahçe ve Obradovic’in hiç, adeta kilitlenen Türk takımlarının da 11 senedir galibiyetlerinin olmaması da fazlasıyla karamsarlığa itiyordu hepimizi..

AMA bizim elimizde de bu kilidi açabilecek öyle bir koz vardı ki, OAKA’dan aşağı kalır yanı olmayan ve “sencesi bencesi olmayacak şekilde” herkesin kabul ettiği usta bir çilingir; Zeljko Obradovic.

Bu topraklarda 5’i Euroleague olmak üzere, toplamda 23 kupa kazanan yaşayan efsaneyi, yabana atmamak gerektiğini bir kez daha görmüş olduk beraberce…

Seri öncesi Ataşehir’e 1-1 ile dönmeye anket yapsak, firesiz şekilde tulum çıkartacağımız aşikarken, 2 kez üst üste servis kırarak dönüyoruz evimize.

Bu takım, bu sezon, bu salonda 18 Nisan’a kadar sadece 1 kez kaybetti; oysa Fenerbahçe’ye 48 saat içinde 2 kez..!

Artık “spor bu, daha seri bitmedi, maçlar oynamadan kazanılmaz” gibi klişe lafları bir kenara bırakıp, hoş geldin FINAL FOUR diyebiliriz gönül rahatlığı ile..,

Sarı Lacivertlileri sezon içinde 2 kez yenebilecek takım çıkabilir; çıktı da… Ama aynı hafta içinde, hele de ilk 2 maç kendi sahasındayken 3 kez üst üste yenecek bir kulüp Avrupa topraklarında bulunmuyor. Buna sadece Pana değil, turnuva favorileri CSKA-Real Madrid de dahil..!

Pana seyircisi ve kendine has üslubu ile tarz başkanları “This is OAKA” diye söyleyip durdular tüm hafta boyunca.. Ben de katılıyorum bu salonun atmosferine; basketbolu çok çok iyi bilen 38.000 göze ve tarihsel istatistiklerine, AMA masanın öbür ucunda Obradovic varsa duracaksın kardeşim..!

Fenerbahçe Avrupa’nın en iyi kadrosuna sahip olan takım değil; en geniş rotasyon ve en pahalı kadro da Sarı Lacivertlilerde değil. Sari Lacivertliler 3-4 senedir büyük yürüyüşüne daha yeni başlamış, yani genel anlamda Euroleague’in esas oğlanları olan demirbaşlarından da değil.

AMA yürekleri boylarından büyük bu çocuklar ve başlarındaki büyük Master ile bir anda rüzgar lehimize değişebiliyor.. Aynen önce Salı, sonra da bu gece OAKA’da olduğu gibi…

Bu sezon bu şube için sadece bir dileğim var… Sezon içinde fazlasıyla yaşayıp sadece 6-7 maçta tam kadro çıkabilmemize neden olan, art arda gelen sakatlıklar, kem gözler, nazarlar sezon sonuna dek başımızdan uzak olsun..!

Final Four için ne mi olur? Şube farketmeksizin kulübün üstüne kabus gibi çöken geleneksel final sendromu ve kağıt üstünde çok güçlü iki rakip (CSKA-Real) net bir fikir vermeyi sekteye uğratsa da, bu kısır döngüyü kırabilecek ilk isim de Obradovic.

Gecen sezon Berlin’deki finalde, çalınmayan steps ve verilen ribaund sonrası kaçan sampiyonluk… O 5-10 saniyeyi ekranlarda ve kafamızda binlerce defa seyretmek zorunda kalmıştık ve o kahrolası saniyeler hepimizin kabusu olmuştu aylarca…

Aslında önemli olan 1 sene eğrisi-doğrusuna denk gelince kupa kazanıp, sonraki sezonlar buhar olmak değil..! Devamlı bu sularda gezip, her sene en kötü F8 vizesi alarak, 10 senede de en az 7-8 kez F4 oynayabilmek…

Burası Avrupa’nın 1 numaralı basketbol sahnesi. Bu kıtanın sadece 2016-17 sezonu değil, son 10 senedir en pahalı kadrolarını kuran CSKA Moskova bile tam 8 sene bekledi bu şampiyonluğu…

AMA geçen sezon sonu bir yazı yazmıştım. Kadere inanan olur inanmayan olur ama inanan biri olarak; belki de Berlin’de yaşananlar tesadüf değil ve bu kupayı kendi seyircimiz önünde kaldırmak kaderimiz diye..

Birşeyi çok ister ve çok söylersen olurmuş derler.

Kimbilir..!

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: burak.belgen@abcspor.com

twitter: @BurakBelgen