https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

TESTİYİ KIRMADAN !

Okunması Gerekenler

BULENT BILIRGENTestiyi Kırmadan !

Kabul edelim ki ilk yarının büyük bölümü ve ikinci yarının başında temposuz oynayan bir Beşiktaş izledik. Hazırlık maçı tadındaki oyun biraz daha sürse, puan kaybı kaçınılmazdı. Bunu olumsuz tarafa yazalım. Ama madalyonun öbür yüzü hakikaten çok parlak. Dışardan bir ekip kursanız ve ilk 8 haftayı seyrettirseniz Siyah beyazlıların açık ara şampiyon olacağını tahmin eder. Yukarıdaki zaman dilimleri haricinde modern futboldan örnekler vardı dün İstanbul’da. Pres, çabuk pas ve kompakt oyun gözlerimizin pasını sildi.. Evet yine hakettiğinden azını attı Beşiktaş ama 5-0 gibi etki yapar bu oyunla gelen tek gollü galibiyet.

 

bjk gol 1Ricardo Querasma budur! Sonradan oyuna girip, temposunu kısa zaman dilimine sığdırıp, tamamı ile çalım becerisine dayanan oyun stilinde, güce ve tempoya ihtiyacı var. Bunu 90 dakika boyunca kullanmak yerine 30-45 dakika kullanırsa karşısında oynayan defans oyuncusu çok zor anlar yaşar. Tüm kariyerini bu sistem üstüne kurup, kendi egosuna galip gelip hamle oyuncusu olarak kalmayı tercih etseydi halen Barca ya da Real gibi takımların 22 kişilik kadrolarındaydı. Şenol Güneş, dünkü hamlesinin karşılık bulması sonucu elini güçlendirdi. Q17 gel yanımda otur sonra girip işi bitirmene ihtiyacım var diyebilir bundan sonra kolaylıkla. Oğuzhan box to box oynamaya alışmak üzere. Gücü yerine geldikçe ayakları çok daha sağlam basıyor yere. Dün birkaç tane ikili mücadele kazandı ki sonunda bizim de bir Lampart’ımız olacak galiba dedirtti..  Bir çift laf da İsmail Köybaşı için.. Hoşgeldin be kardeşim.. Aman ateş alıp gitme.. İhtiyacımız var..Faşistlerle ya da ne yaptığı belli olmayan Brezilyalılarla uğraştırma artık bizi.

 

Aslında Beşiktaş, Samet Aybaba’dan beri modern futboldan zaman zaman örnekler veriyor. 4 Sene evvel çok daha az olan bu dakika sayısı hergeçen sene biraz daha arttı ve şuanda Türkiye’nin tartışmasız takım gibi oynayan tek ekibi Karakartallar.. Bu tip ülkelerde şampiyonluk ya da sürdürülebilir başarı mümkün değil bunu biliyoruz. Ama son senelerdeki Beşiktaş’ın gösterdiği gelişme dahi örnek olmalı futbolumuza.

 

bjk rize 1Rizespor’a da değinmeden geçmeyelim.. Gayet dengeli ve kuvvetli bir takım olmuşlar.. İlk yarıda oynadıkları futbol, girdikleri pozisyonlar heyecan verici idi. İkinci yarıda sahalarına hapsolmaları önemli değil. Karşılarındaki rakip son bir aydır ikinci yarılarda herkesi hapsediyor zaten.. Ligin düşme korkusu yaşamayacak hatta yukarıları hedefleyecek bir yapıları var..

 

Biri kışlık biri yazlık iki zorlu deplasmana çıkacak bu hafta Beşiktaş..Artık Şenol Güneş için rotasyon çanları çalıyor.. Milosevic, Cenk Tosun, Frei ve Serdar Kurtuluş mutlaka kullanılmalı.. Çok değil geçen seneye baksa Mart ayındaki beyin durmasını görecektir hoca..Yukarıda bu takım için söylediğimiz tüm olumlu yönler anın fotoğrafı. Ama bu iş film gibi.. Durmuyor devam ediyor..Daha ilk çeyrek bitti ve bundan 3 tane daha var..Testiyi kırmadan uyaralım..Güç olarak rakiplerin bu kadar önündeyken, puan olarak geriye düşülmesin artık bu sene!

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : bulent.bilirgen@abcspor.com

twitter : @BilirgenBulent

 

Son Haberler

HABABAM GÜM GÜM GÜM

Evet haylazdır Hababam. Ele avuca sığmaz, ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Bir bakmışsın herkesin yüzünü güldürüyor. Bir bakmışsın hepimizi...

Benzer Konular