https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

TEST EDİLDİ, ONAYLANDI

Okunması Gerekenler

Fenerbahçe’nin kuruluș tarihi kaç? 1907..!

1907’deki 07’yi at.. Nedenini sorma, at dediysem at..!! Ne kaldı? 19..!

Bu hafta ligin kaçıncı haftası? 15!!

19’un üzerine önce 15’i, ardından Bursa’nın plaka numarası 16’yı ve Bursa’dan alınacak 3 puan’ın 3’ünů ekle,

19+15+16+3 yani.. Ne buldun sonucu? 53..!

 

53 ne peki? Türkiye birinci futbol liginin 53. şampiyonu yani..

Devlet Bahçeli mantığıyla(!) olaya bakarsak bu maçtan alınacak 3 puan şampiyonluk demek:)

 

Kasımpașaspor maçındaki harika futbolun Fenerbahçe’den mi yoksa Kasımpașaspor’un çok kötü bir gününde olmasından mı kaynaklandığını ispat edecek maç işte bu maç.. İyi oyun, 3 puan şampiyonluk yarışında sonuna kadar bende varım demek.. Aykut Kocaman da Kasımpașaspor maçındaki oyuna inanamamıș olmalı ki; bu maç için test maçı benzetmesinde bulunmuş..

 

Kasımpașaspor maçının iki anahtarı vardı, biri inanılmaz pres ikincisi ve en önemlisi de kanatlardan gelen pozisyon zenginliği idi ki; Dirar ve Şener müthiş oynamıştı..

Fenerbahçe aynı pres hakimiyetiyle maçın başından itibaren oyuna hükmetti, Bursaspor’un oyun planını bozdu, Batalla ve forvetler arasındaki pas trafiğini bozdu, topa sahip oldu, pozisyon vermese de pozisyon da üretemedi.. Bana göre sebep kanatların çalışmaması..

Bu tip maçlarda oyuna hükmediyorsan ve pozisyon üretemiyorsan sebebi topa ritm kazandıramanman çoğu kez.. Topal tercihinin faturası bu oluyor uzun lig yarışında.. Ayağında çok top tutuyor diye kenarda oturtulanValbuena da böyle maçlarda aranıyor ama o da gereğinden fazla topla oynayıp takımın ayağına sıkabiliyor. Yerine oynayan Aatıf da tek pası oynamak zorunda tabii ki.. O da oynamıyor tek pası..

Bu şartlar altında eraberliği çok hakeden bir ilk yarı oldu pozisyon endeksli bakarsak oyuna.. Topla oynama oranları yanıltıcı oluyor.. Bursaspor da biraz temkinliydi.. Fenerbahçe savunmasının zaafı araya kaçan hızlı oyuncular, Bursaspor’da da öyle bir silah yok.. O yüzden Fenerbahçe daha fazla risk almalı diye düşündüm ilk yarı bitiminde..

 

İkinci yarıya Jorquera-Fatty değişikliği ile başlayan Le Guen Bursaspor orta sahasında zaten az olan pas ritmini bozdu ve tamamen Fenerbahçe’nin üstünlüğünde bir ikinci yarı başladı.. 37.dakikada sakatlanan Janssen’in yerine giren Soldado’nun hareketliliği de eklenince Fenerbahçe maçı kazanacağının sinyallerini verdi.. Pozisyon olmasa da baskı Bursaspor defansını hataya zorladı ve kazanılan haklı penaltıyı Fenerbahçe’nin bugünkü en iyisi Giuliano gol yaptı ve başka bir maç seyredilmeye başlandı. Gol dakikasında gelen Aatıf – Valbuena değişikliği topa sahip olma konusunda rakibine zaten üstünlük sağlayan Fenerbahçe hanesine yerinde bir hamle olarak kayda geçti..

Le Guen’in hücuma yönelik hamleleri geldi ardından.. Bursaspor’un daha önde oynamak istemesi, Fenerbahçe’nin kaptığı toplarla geliştirdiği ani ataklarla geçen bir son çeyreğe sahne oldu maç.. İşte bu anlarda rakibin hamlelerinr hamleyle karşılık vermek lazım.. Al Ozan’ı mesela.. Orta sahayı dikine geç ama bu Aykut Kocaman tarzı değil.. Alıştık artık..

Bu dakikalarda Fenerbahçe’nin Soldado ile bulduğu bir pozisyon var, son dakikalarda da Volkan’ın kurtardığı önemli bir pozisyon vardı ama gol yoktu..Sonuçta Fenerbahçe maçı tek golle ve hakederek kazandı..

Fenerbahçe bana göre 3 puandan fazlasını kazandı.. Son haftalardaki yükselişin bir tesadüf olmadığını taraflı tarafsız herkese ispat etti..Takım savunması ve fizikalite anlamında ligin belki de en iyisi ama hücum varyasyonları anlamında Fenerbahçe’nin şampiyon olabilecek yeterlikte olduğunu hala düşünmüyorum..

Transfer sezonuna da bağlı biraz bu iş.. Göreceğiz.. Ligin sonuna kadar şampiyonluğu kovalar mı diye bir testten geçti bugün Fenerbahçe.. Kovalar..!! Test edildi, onaylandı..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular